مروری بر قسمت سوم گرند تور؛ آرامش پس از طوفان

مروری بر قسمت سوم گرند تور؛ آرامش پس از طوفان

پس از برگشتی با شکوه در اپیزود اول و انجام عملیاتی سراسر خنده دار در اپیزود دوم، قسمت سوم مجموعه گرند تور با عنوان اپرا، هنر و دونات (Opera, Arts and Donuts) در دوم دسامبر پخش شد. این بار چادر برنامه در شهر بندری ویتبای انگلستان برقرار شده بود و در واقع سه مجری واسه اولین بار پس از خروج از تاپ گیر به سرزمین مادری خود برگشته بودن.

طبق انتظار برنامه با هیجان سه مجری و در زیر بارش باران شروع شد. پس از شوخیای همیشگی اونا در استودیو، این سه به ایتالیا رفته و با انتخاب خودروهای مورد علاقه خود تور بزرگی رو در شهرهای این کشور قشنگتر ترتیب دادن.

خودروی انتخابی کلارکسون جدیدترین ساخته استون مارتین یعنی DB11 با موتور ۶۰۰ اسب بخاری و اتومبیل انتخابی می یه دستگاه رولزرویس دان (Dawn) با موتور ۵۶۰ اسب بخاری بود؛ هموند هم با یه دستگاه داج چلنجر هلکت SRT با قدرت ۷۰۷ اسب بخار و دو کامیون که پر از لاستیک واسه دود کردن بودن، به اونا ملحق شد!

از اینجا به بعد برنامه روندی تقریبا یکنواخت به خود گرفته و بیشتر تماشاگر مناظر رویایی مخصوصا در منطقه تاسکنی (Tuscany) هستیم. البته مانند همیشه، در طول سفر سه مجری همیشه خودروها همدیگه رو مورد تمسخر قرار می دادن که این وسط رنگ خاص خودروی کلارکسون بیشتر دست مایه طنز قرار گرفته بود.

می و هموند تاکید داشتن که رنگ خودروی ایشون قهوه ایه! در حالی که کلارکسون زیر بار نرفته و اونو گونه ای خاص از رنگ نارنجی می نامید! انجام دونات و بازی هموند با پدال گاز چلنجر و غرش گوش خراش موتور اونم باعث شد که دوستانش در طول راه ایشون رو بی فرهنگ خطاب کنن!

کری خوانی این دو در آخر باعث شد که اونا به پیست مسابقه رفته و با خودروهای خود بهترین زمان یه دور رو ثبت کنن که در آخر کلارکسون با اختلافی ناچیز برنده شد.

در بخش Conversation Street که جانشین بخش اخبار تاپ گیر شده، کلارکسون و هموند حسابی از خجالت رنو کجار و نیسان جوک درآمده و تا می تونستن اونا رو مسخره کردن! ب ام و هم از طعنهای سه مجری بی نصیب نمونده و بخاطر نبود تولید کانسپت  ۲۰۰۲ Hommage سرزنش شد!

در ادامه بخش دوم از تور بزرگ در ایتالیا پخش شد که جز مناظر زیبای ایتالیا نکته خیلی جذابی نداشت و مجریان به تعریف و تعریف خودروهای خود پرداختن. پس از رسیدن به مقصد پایانی یعنی ونیز، تور بزرگ سه مجری که نشون دهنده نام برنامه هم بود، تموم شد. نکته ای که به نظر می رسید عوامل برنامه قصد تاکید روی اونو دارن به فرق شخصیت مالکین خودروهای عضلانی آمریکایی و مالکین خودروهای لوکس انگلیسی مربوط می شد.

بخش مهمون معروف برنامه هم این بار به کشتن سایمون پگ اختصاص پیدا کرد! در انتهای برنامه این بار نوبت خودروی جنجالی گوگل بود که طراحی اون مورد تمسخر قرار گرفت!

در این بخش کلارکسون از اتومبیل خودرانی که خود طراحی کرده بود رونمایی کرد! پس از گپ و گفتی کوتاه معلوم شد که هدایت کننده این خودرو مهاجری رومانیاییه که در زیر بدنه مخفی شده. صحبتایی که این وسط رد و تبدیل شد می تونه انتقادهای زیادی واسه کلارکسون و مجموعه گرند تور داشته باشه؛ اتفاقی که در مجموعه تاپ گیر هم چند بار اتفاق افتاد و توهینای کلارکسون به ملیتای جور واجور جنجالای زیادی به پا کرد.

grand-tour-ep3-15

اپیزود سوم گرند تور هر چند بسیار بیشتر از اپیزود دوم به یه مستند خودرویی شباهت داشت، اما گشت زدن در خیابونا و جاده های قشنگتر با خودروهای لوکس یا سریع به تنهایی واسه جذب یا حفظ مخاطب کافی نیس. این اپیزود خیلی کم هیجان تر و آروم تر از قسمت اول و دوم بود؛ شاید هم این دو قسمت زیادتر از اندازه پرهیجان و جذاب بودن و باعث شکل گرفتن انتظاراتی بسیار بالا در بینندگان شدن. انتظاراتی که می تونن گرند تور رو با چالشی جدی مواجه کنن، چون مخاطبین دوست دارن هر هفته اپیزودی بهتر یا دست کم هم تراز با قسمتای ابتدایی تماشا کنن.

در آخر این قسمت هموند و می با نابود کردن خونه جرمی (به دلیل باخت در شرط بندی قسمت اول) و یه انفجار گرون دیگه به برنامه پایان دادن.

به هر ترتیب قسمت سوم گرند تور با تموم نقاط قوت و ضعفش بازم جذاب و دیدنی بود، به شرط اینکه بینندگان کمی حوصله به خرج بدن!

Share