به قول انگلیسی زبونا، حالا یه کلانتر جدید پا به شهر گذاشته و قول داده که امنیت بیشتری واسه مردم جفت و جور کنه. از اونجایی هم که تمرکز این مقاله روی امنیت وای فای گذاشته شده، خیلی راحت می شه حدس زد که منظور از این کلانتر تازه از راه رسیده استاندارد جدید WPA3ه.

با این حال، واسه خیلیا سواله که WPA3 دقیقا چه چیزیست و چیجوری با گسترده شدن اون امنیت مسیرهای ارتباطی بی سیم ایمن تر می شن؟ در ادامه به این سوال جواب می دیم و از تموم ویژگیا و تواناییای استاندارد WPA3 براتون می بگیم.

WPA3 چه معنایی داره؟


یه مدت پیش به سراغ استانداردای WPA ،WEP و WPA2 رفتیم و هر چی باید در موردشون می دونستین رو براتون در مقاله ای مفصل به طور کامل توضیح دادیم. با این حال اگه اون مقاله رو هنوز مطالعه نکردید باید بگم قرارداد امنیتی WPA قانون ایه که رابطه بین گجتای هوشمند با روترها طبق اون شکل میگیره.

این یعنی یه کامپیوتر یا موبایل وقتی قادر به رابطه، ایجاد امنیت و هم اینکه معاوضه امن داده با یه روتر یا مودم میشه که قوانین قرارداد WPA رو قبول کنه و طبق اون بکنه.

از سال ۲۰۰۴ هم که WPA2، نسل دوم این استاندارد پا به میدون گذاشت دیگه تقریبا همه دیوایسای هوشمند از راه این قرارداد به روترها وصل می شدن. به لطف این موضوع رد و بدل کردن امن داده از راه سیستم رمزنگاری AES ممکن شد و کاربران دیگه می تونستن در شبکه امنی فعالیت داشته باشن که نفوذ به اون تقریبا نشدنی بود.

با این حال، دیری نپایید که مشخص شد WPA2 در مقابل حمله جستجوی گسترده (Brute-force attacks) آسیپ پذیره. پس دیگه وقتش بود که یه استاندارد تازه معرفی شه و مشکل WPA2 رو انگار لاپوشانی کنه. به همین منظور اتحادیه وای فای خیلی زود دست به کار شد و از استاندارد تازه ای به نام WPA3 پرده برداشت؛ استانداردی که امنیت بیشتر و اتصالی آسون تر رو به کاربران وعده میده.

مزیتای به کار گیری WPA3 در چیه؟


تا اینجای کار از معنا و معنی قرارداد WPA و عضو جدید این خونواده براتون گفتیم اما بیایید با هم ببینیم که این عضو تازه از پس چه کارایی برمیاد.

حریم شخصی بیشتر در شبکه های عمومی

راحت بگم؛ امنیت شبکه های وای فای عمومی اسفناکه. به زبون ساده اگه به شبکه عمومی هتلا، فرودگاه یا هر جای دیگری که وای فای باز داشته باشه وصل شید، هر کسی خیلی راحت می تونه دادهاتون رو رهگیری کنه و ببینه که دقیقا دارین در فضای وب چیکار می کنین.

چراکه هیچ سیستم رمزنگاری درست و درمانی روی روتری که به اون وصل شدید ایجاد نشده و خیلی راحت آدمایی که دستی در کار دارن می تونن حریم شخصیتون رو رعایت نکنن و شما رو زیر نظر بگیرن. با این حال WPA3 تلاش داره به واسطه Wi-Fi CERTIFIED Enhanced Open تحولی اساسی در سیستم رمزنگاری داده ها به وجود آورد و این مشکل بزرگ رو برطرف کنه.

به لطف این موضوع وقتی که به یه شبکه وای فای باز وصل شید، حتی اگه هم رمزی وارد نکنین داده هاتون از همون اول رمزنگاری می شن و دیگه کسی قادر به سواستفاده از شما نیس.

اتصالی ساده تر واسه اینترنت وسایل

وقتی که در آخر WPA3 از راه برسه، اتصال به دیوایسای هوشمند از راه  Wi-Fi CERTIFIED Easy Connect هم آسون تر می شه. Wi-Fi CERTIFIED Easy Connect سیستم ارتباطی ساده اییست که به کمکش میشه رابطه راحت تری با دیوایسای هوشمندی که حتی نمایشگر ندارن (مثل گوگل هوم یا آمازون اکو) برقرار کرد.

ایمن در مقابل حمله جستجوی گسترده

همونطور که قبلا هم گفتم یکی از دلایلی که الان داریم در مورد WPA3 صحبت می کنیم اینه که عضو قبلی این خونواده در مقابل حمله جستجوی گسترده کارکرد ضعیفی داشت. اما حالا قراره که این مشکل با گسترده شدن WPA3 برطرف شه و کسی نتونه خیلی راحت با پیروی از یه سری الگو ساده رمز عبور شما رو حدس بزنه.

در سایت ما بخونین:

به چه دلیل نباید در اندروید نگران ویروسا باشیم؟

چیجوری از وسیله Refine Edge فوتوشاپ استفاده کنیم؟

۷ فوت وفن واسه یادگیری بهتر فوتوشاپ