واقعیت اضافه بازم اول راهش قرار داره ولی تا همین جا هم توجهات زیادی رو به سمت خود جلب کرده، به خصوص بعد از اینکه اپل با عرضه پلتفرم ARKit تونست پتانسیلای بیشتری از این تکنولوژی رو به نمایش بزاره و در نتیجه همین اتفاق هم موج جدیدی از اپا و بازیای واقعیت اضافه روی iOS سرازیر شد.

از سال ۲۰۱۶ که پوکمون گو واسه اولین بار واقعیت اضافه رو به صورت گسترده تر روی زبانا انداخت، این تکنولوژی پیشرفتای خوبی رو به خود دیده. واقعیت اضافه دیگه فقط به خاطر تازگی و متفاوت بودنش جذابیت نداره و حالا روی متفاوت کاراییای اونو می بینیم.

واسه مطلب پیش رو عزممونو جزم کردیم نگاهی به واقعیت اضافه روی اسمارت فونا بندازیم و بهترین اپلیکیشنا و بازیایی که با این تکنولوژی ساخته شدن رو معرفی کنیم، برنامه هایی که می تونن به محیط واقعی ما رنگ و رویی متفاوت ببخشند.

Google Translate

گوگل ترنسلیت یه اپلیکیشن از پایه ساخته شده واسه واقعیت اضافه نیس ولی توانایی جالبی داره که از همین تکنولوژی استفاده می کنه. با این ویژگی کاربر می تونه از متنی در دنیای واقعی عکس بگیره تا برنامه ترجمه اش رو نشون بده؛ دیگه احتیاجی نیس جمله ها رو بنویسین. اگه موبایل به اینترنت وصل باشه، گوگل ترنسلیت در این حالت از زبانای زیادی پشتیبانی می کنه ولی اگه آفلاین هم باشین باز می تونین متنی که عکس گرفتین رو به مهمترین ترین زبانای دنیا ترجمه کنین.

دانلود نسخه اندروید – دانلود نسخه iOS

AR Runner

اگه حوصله قدم زدن ندارین و پوکمون گو هم نتونسته شما رو به خارج از خونه بکشونه، یه گزینه جدید واسه تون داریم: AR Runner. در این اپلیکیشن شما تا جایی که می تونین فقط باید بدوید. در واقع به کمک دوربین موبایل، بازی چند نقطه آبی و قرمز در محیط به وجود بیاره. حالا باید به سرعت به نقطه های آبی برید و رکورد بزنین. وجود چهار حالت جور واجور باعث شده تا AR Runner دست کم واسه چند ساعت کاربر رو راضی به دویدن کنه. البته هنگام حرکت چون باید موبایل رو دست تون بگیرین، مراقب باشین تا اسمارت فون نیفته.

دانلود نسخه iOS (مخصوص iOS 11 و جدیدتر)

TapMeasure

TapMeasure یکی از باحال ترین کاربرده ها رو بین اپلیکیشنای موبایل داره: با این برنامه هر چیزی که خواستین رو اندازه گیری می کنین. کافیه اپلیکیشن رو اجرا کرده و از وسیله مورد نظرتون عکس بگیرین. فرق ساخته Occipital نسبت به برنامه های مشابه هم اینجاس که در کنار اندازه گرفتن وسایل، می تونین مدلای سه بعدی هم بسازین. با اینکه بعضی کاربران گزارشاتی مبنی بر اینکه در بعضی موقعیتا TapMeasure کار نمی کنه دادن ولی با این وجود باز اپلیکیشن با ایده جالبش ارزش تجربه کردن رو داره.

دانلود نسخه iOS (مخصوص iOS 11 و جدیدتر)

Housecraft

اگه نمی دونین اتاق تون رو چیجوری بچینید، Housecraft رو نصب کنین. این اپلیکیشن که به وسیله سازندگان بازی معروف Threes ساخته شده، کمک می کنه تا کاربر به واسطه تکنولوژی واقعیت اضافه و وسیله های جور واجور، دکوراسیون هر جایی که می خواد رو عوض کنه. با وجود اینکه اپلیکیشنای سبک زندگی واقعیت اضافه هنوز اول راه خود هستن و از Housecraft هم نمیشه انتظار چیزی مثل نرم افزارهای کامپیوتری رو داشت ولی برنامه هنوز جنبه سرگرمی اش رو داره. کاربران اندرویدی واسه داشتن تجربه مشابه می تونن IKEA Catalog رو دانلود کنن.

دانلود نسخه iOS (مخصوص iOS 11 و جدیدتر)

GIPHY World

GIPHY با کیبورد iMessage سازگاره و واسه گسترش گیفای خود هم با شرکت بزرگ توییتر و فیسبوک همکاری می کنه. پس اگه یه تجربه «مطمئن» از واقعیت مجازی روی آی دیوایس خود می خواین، GIPHY World رو پیشنهاد می کنیم. این برنامه به کمک دوربین موبایل، گیفا رو به دنیای واقعی می آورد و می تونین از این موقعیتا فیلم بگیرین و با بقیه به اشتراک بذارین، چیزی که قبلا هم با هات داگ واقعیت اضافه اسنپ چت دیده بودیم و اینجا به خاطر مدلا و گیفای بیشتر تماشاگر نسخه کامل ترش هستیم.

دانلود نسخه iOS (مخصوص iOS 11 و جدیدتر)

Star Walk 2

تا الان شده که بخواین موقعیت دقیق ستاره ها رو ببینین؟ حالا خوبیش اینه واسه این کار دیگه احتیاجی به تلسکوپ نیس و حالا میشه از واقعیت اضافه کمک گرفت. در Star Walk 2 که یکی از محبوب ترین اپای واقعیت اضافه هم هست، کافیه دوربین موبایل خود رو به سمت آسمون گرفته و حتی در کمترین نور هم از راه اون ستاره ها رو دنبال کنین. Star Walk 2 به خاطر جزییات بالا در نمایش مدلای اجرام آسمونی با واکنشای مثبت منتقدان مواجه شده و مطمئنا یکی از بهترین گزینه های لیست واسه دانلوده.

دانلود نسخه اندروید – دانلود نسخه iOS

The Machines

اگه بخوایم گرافیک رو ملاک بذاریم، The Machines با محیط پر جزییاتی که به نمایش میذاره نسل جدید عناوین واقعیت اضافه کرده و با وجود اینکه چند ماه از عرضه ساخته Directive Games میگذره ولی هنوزم بازی واقعیت اضافه کردی نتونسته کیفیتش رو به این عنوان نزدیک کنه. بازی مثل DOTA 2 و نمونه های معروف روی موبایل مثل وین گلوری عنوانی در سبک MOBAه. مثل اونا محیط به دو قسمت تقسیم می شه و با هیروی خود باید به منطقه دشمن حمله کنین و مقر اصلی رو از بین ببرین.

دانلود نسخه iOS (مخصوص iOS 11 و جدیدتر)

Stack AR

عنوان Stack که به وسیله استودیوی کچ اپ ساخته شده رو انجام دادین؟ Stack AR نسخه واقعیت اضافه همین بازیه. مثل اون باید بلوکای مکعبی رو روی همدیگه گذاشته و بلندترین سازه ای که می تونین رو بسازین. البته مراقب تعادل سازه هم باشین. چون در صورت انتخاب یه مکان اشتباه تموم زحمتای تون به باد میره. بد نیس بدونین Stack AR اولین عنوان ARKit هستش که تونسته بین پردانلودترین بازیای رایگان هفته قرار بگیره.

دانلود نسخه iOS (مخصوص iOS 11 و جدیدتر)

Zombie Gunship Revenant AR

تا الان Zombie Gunship Revenant AR محبوب ترین بازی پلتفرم ARKit بوده و بازیکنا استقبال خیلی خوبی از اون داشتن. البته عجیب هم نیس. سری Zombie Gunship همیشه از موفق ترین بازیای اسمارت فونا به حساب می اومده و طعم تجربه مکانیزمای گیم پلی اون با تکنولوژی واقعیت اضافه می تونه هر کسی رو راضی به دانلود بازی کنه. در این عنوان به شما کنترل یه هلیکوپتر داده شده و حالا باید زامبیایی که در زمین حرکت می کنن رو نابود کنین.

دانلود نسخه iOS (مخصوص iOS 11 و جدیدتر)

WallaMe و World Brush

کارکرد World Brush و WallaMe به طور کامل مشابه همه. با این دو عنوان می تونین در دنیای واقعی تلفن هوشمندتون رو از جیب در بیارین و روی جاهایی که خواستین نقاشی کرده یا پیامایی بنویسین. جدا از اینکه توانایی به اشتراک گذاری کاراتون رو هم دارین البته دو فرق بین WallaMe و World Brush هست. یکی اینکه WallaMe برخلاف رقیبش فقط واسه دیواره ها بوده و جای دیگری نمی تونین نقاشی کنین. هم اینکه World Brush فقط واسه ARKit عرضه شده.

دانلود World Brush واسه iOS 11 و جدیدتر

دانلود WallaMe واسه iOS – دانلود WallaMe واسه اندروید

Euclidean Lands

وقتی که مانیومنت ولی به دیدار هیتمن گو میره؛ Euclidean Lands رو می تونیم ترکیبی از ایده های این دو بازی محبوب بنامیم. در واقع طراحی معماها و گرافیک مشابه مانیومنت ولیه اما چگونگی حرکت شخصیت اصلی داستان مثل هیتمن گو بوده و به صورت نوبتی اول شما و بعد دشمنان حرکت می کنن؛ باید با انتخابای درست و هوش تون مرحله ها رو بگذرونین. تازگیا پیشرفت دهنده آپدیتی واسه ساخته اش منتشر کرده تا به واسطه اون، بازیکنایی که دیوایس هاشون از ARKit پشتیبانی می کنه بتونن بعضی مرحله ها رو با به کار گیری تکنولوژی واقعیت اضافه بکنن.

دانلود نسخه iOS (مخصوص iOS 11 و جدیدتر)

My Country

My Country اولین بازی واقعیت اضافه در سبک ساخت و سازه. در این عنوان کشور خود رو در دنیای واقعی بنا می کنین، شهرهای جدیدی احداث میکنین و با تکنولوژیای جدید آرامش بیشتری رو به زندگی مردم تون بدین. باحال اینجاس با وجود اینکه واقعیت اضافه محدودیتایی رو واسه سازنده به وجود آورده ولی بازم ویژگیای کلیدی سبک ساخت و ساز در My Country دیده می شه. اگه می خواین ساختن یه کشور در دنیای واقعی بسازین، اثر جدید سازندگان Guns of Boom حتما سرگرم تون می کنه.

دانلود نسخه iOS (مخصوص iOS 11 و جدیدتر)

Ghosts 'n Guns

در Zombie Gunship Revenant AR از دور با دشمنان می جنگید و اگه می خواین نزدیک تر برید، Ghosts 'n Guns رو تجربه کنین. در این عنوان شوتر واقعیت اضافه، روحای پیکسلی به دنیا حمله می کنن و باید با اسلحه هایی که دارین اونا رو بکشین. بعد از چند مرحله هم یه دشمن قوی به سراغ تون میاد. Ghosts 'n Guns با دشمنان جور واجور و کنترل ساده در کنار تجربه روانی که ارائه میده، در میان بازیای کیفیت شوتر واقعیت اضافه حکم همون لنگه کشف معروف در بیابان رو داره.

دانلود نسخه iOS (مخصوص iOS 11 و جدیدتر)