فایل های دانشگاهی

سرطان کولون- قسمت ۵از سوبسترای این دسته از واکنش ها می توان نیترات های آلی و هیدروپراکسیدهای آلی را نام برد .
اگرچه کنژوگه شدن با گلوتاتیون به عنوان مسیر سم زدایی در نظر گرفته می شود ولی در بعضی از مواد می توانند پس از کنژوگه شدن محصولات فعال تر یا سمی تری را تولید کنند .
۱-۸- سیاه دانه[۴۹]
سیاه دانه که معمولاً به نام زیره سیاه و سینوج[۵۰] در کشور تونس نامیده می شود, سالیانه یک بار در نقاط مختلف جهان که نزدیک به دریای مدیترانه هستند کشت می شود. این دانه ها معمولاً برای مزه غذا و موارد داروئی استفاده می شوند. آن ها اصولاً در غذاهای سنتی شیرین، عسل، یا روی نان و محصولات مختلف پنیر استفاده می شود. این دانه ها در طب سنتی استفاده می شود و بعنوان یک درمان طبیعی برای بیماری های متعددی مثل آسم، فشار خون، دیابت، التهاب، سرفه، برونشیت، اگزما، تب، سرگیجه، آنفولانزا و داروی ضد نفخ، و کرم ها به کار می روند(۳۰).
مطالعات گسترده ای درباره خواص دارویی عصاره سیاه دانه از جمله همراه اتانول و متانول و عصاره های مایع انجام شده است. در حالی که برخی از جاها گزارشاتی در مورد فعالیت های بیولوژیکی اسانس روغن سیاه دانه داده شده است. خواص بیولوژی از اسانس روغن پیدا شده مستقیماً مربوط به ترکیبات شیمیایی آن می شود. که تحت تاثیر منشا طبیعی گیاهی قرار گرفته است. انواع ترکیبات شیمیایی در یک نوع از اسانس روغن ایرانی سیاه دانه پیدا شده است که بیشتر اجزای آن فنیل پروپانوئید[۵۱]است. در حالی که ترکیبات شیمیایی با ۳۳% فسفر و تیمول[۵۲]۲۶٫۸% و مزیت مونو ترپن[۵۳]برای روغن اسانسسیاه دانه از مراکش گزارش داده شد. علاوه بر این بنکاکی و همکارانش در سال ۲۰۰۷ تفاوت قابل توجهی در ترکیبات شیمیایی روغن اسانسسیاه دانه الجزایری نشان داده اند.این روغن از الکل و اسید و هیدرو کربن های مونوترپن[۵۴]تشکیل شده است. هدف از این مطالعات که برای اولین بار انجام شد این بود که فعالیت آنتی اکسیدان مانند فعالیت های ضد سرطان، ضد تورم و ضد باکتری اسانس روغن سیاه دانه را تخمین بزنند(۳۰).
تحقیقات جدید داروشناسی طیف وسیعی از خواص ضد التهاب، ضد باکتری ، ضد قارچ و ضد انگلی را نشان داده است. اثر سیاه دانه در مطالعات کلینکال و حیوانی ارزیابی شده است. بیشتر فعالیت ها به روغن پایه به دست آمده از آماده سازی دانه های سیاه نسبت داده شده است.تیموکوئینون[۵۵] و دیتیموکوئینون[۵۶]اجزا اصلی فعال روغن پایه هستند، که برای سلول های تومورهای مقاوم وابسته و چند دارویی سیتوتوکسیک[۵۷]هستند.نیجلون[۵۸],پلیمر کربنیل ازتیموکوئینون ، که غلظت کمی دارند در مهار کردن انواع حساسیتها موثر بوده است.مشخص شده که فعالیت اصلی دانه‌های سیاه دانه که شامل اسیدهای چرب می شود به طور کامل از سرطان ارلیش آسیت[۵۹]در موش ها جلوگیری می کند(۳۰).
داروهای گیاهای محصولات طبیعی هستند که از گیاهان و عصاره آن ها به صورت سنتی برای درمان بیماری های مختلف یا ارتقاء سطح سلامت استفاده می شود. تحقیق بر روی داروهای گیاهی و جایگزینی های طبیعی و درک مکانیزم آن ها در عملشان در بدن رو به رشد است. بسیاری از تحقیقات بر جایگزینهای طبیعی گرفته شده از گیاهان متمرکز شده است که می توانند بعنوان مدل های دفاعی برای کنترل خروجی واکنش های دفاعی مختلف نشان داده شوند(۳۱).
سیاه دانه از دسته گیاهان بومی آسیای جنوب غربی است، اما در نقاط مختلف دنیا نظیر اروپای جنوبی و آفریقای شمالی کشت می شود.در هزاران سال و بسیاری از فرهنگ ها به طور سنتی از سیاه دانه بعنوان مزه، افزودنی غذا استفاده کرده اند، همان طور که از آن بعنوان داروی گیاهی برای بیماری های مختلف نظیر آسم، اسهال، سردرد، دندان درد، و انواع مختلف سرطان ها استفاده کرده اند.اگرچه بعضی از تحقیقات که بر پتانسیل سیستم دفاعی اثرات دارویی سیاه دانه ، متمرکز شده اند، اما استفاده از آن هنوز بسیار کم است(۲)
فصل دوم
مواد و روش کار

 

جهت دانلود متن کامل این پایان نامه به سایت jemo.ir مراجعه نمایید.

 

 

 

 

 

 

 

۲-۱- تیمار حیوانات

 

در این تحقیق، از رت های نر بالغ با وزن متوسط ۱۰۰ گرم استفاده گردید که از مرکز نگاهداری حیوانات آزمایشگاهی از انستیتوپاستور ایران خریداری شدند.

 

۲-۱-۱ -القاء سرطان کولون در رتها

 

القاء سرطان کولون در رت ها توسط یک ماده کارسینوژن به نام ۱و ۲- دی متیل هیدرازین DMH)) صورت گرفت. DMH بلافاصله قبل از تزریق در EDTA 1 میلی مولار حل گردید و به منظور پایداری کارسینوژن، pH آن به کمک سود ۱/۰ نرمال به ۵/۶ رسانده شد. سپس DMH به صورت زیر جلدی (s.c) در ناحیه کتف، به مدت ۱۸ هفته ، هفته ای ۱ بار هر بار در دز mg/kg b.w30 و در حجم ۵۰۰ میکرولیتر ، به رتها تزریق شد. به گروه کنترل نیز همانند روش فوق ۵۰۰ میکرولیتر EDTA 1 میلی مولار تزریق شد. در این روش برای ایجاد سرطان ۶ ماه زمان لازم است.

 

۲-۱-۲- تیمار حیوانات با غذای حاوی پودر سیاه دانه

 

بازده اسانس به دست آمده از نمونه سیاه دانه ایرانی بسیار کم می باشد و متاسفانه گرفتن مقدار زیاد اسانس به منظور تیمار حیوانات با آن به مدت ۶ ماه امکان پذیر نیست و مستلزم صرف هزینه و زمان زیادی می باشد که مقرون به صرفه نیست. به همین دلیل با توجه به مطالعات انجام شده و تحقیق بسیار در این زمینه و مشاوره با متخصصین فیتوشیمیست و بیوشیمیست، تصمیم گرفته شد تا به جای اسانس از پودر سیاه دانه برای تیمار حیوانات در تحقیق استفاده گردد).
پودر سیاه دانه در غلظت های ۲ و ۴ درصد (وزنی/ وزنی) به غذای رت ها اضافه گردید. بدین ترتیب که غذای رت ها ابتدا به صورت پودر در آورده شد و سپس به ۱۰۰۰ گرم از آن حدود ۴۰۰ میلی لیتر آب اضافه شد تا کمی خیس گردد. سپس برای تهیه غذای حاوی پودر سیاه دانه ۲% و ۴% ، به ترتیب ۲۰ یا ۴۰ گرم از پودر سیاه دانه به آن افزوده و کاملا مخلوط گردید. سپس مخلوط حاصل مجددا به صورت پلت های کوچک در آورده شد و در هوای آزاد قرار داده شد تا خشک شود.
۲-۱-۳ -تهیه غذای رت ها
برای تغذیه رت ها به سه نوع غذا نیاز بود. غذای عادی ، غذای حاوی ۲% پودر سیاه دانه و غذای حاوی ۴% پودر سیاه دانه .
در تحقیقاتی که دکتر دادخواه و گروه همکار انجام داده بودند ، از پودر موجود در گونی های ۵۰ کیلویی غذای استاندارد موش که از انستیتو پاستور ایران تهیه می شد برای درست کردن غذای عادی و همچنین غذای حاوی پودرهای مورد نظر تحقیقات خود استفادهمی کردند که روندی طولانی و به علت کمبود پودر غذای استاندارد تهیه شده در انستیتو پاستور ایران وقت گیر بود .
از این رو و بر اساس استانداردهای موجود به این نتیجه رسیدیم که کنسانتره گاو شیری می تواند پودر تولید کند و تامین نیازهای غذایی رت ها را نیز بر عهده بگیرد . کنسانتره گاو شیری انتخابی محصول شرکت به پرور بود که پودر زیادی بدست می داد .
سیاه دانه مورد نیاز از شرکت های فروش مواد گیاهی تهیه گردید که همان سیاه دانه عادی مورد مصرفی در غذاهای انسانی است .
تهیه غذای عادی
کنسانتره گاوی خریداری شده ، الک می شود و پودر بدست امده از ان را جدا می نماییم . سپس با مخلوط کردن پودر با آب خمیری بدست می آوریم . خمیر را ورز داده و به خوبی یکسان سازی می نماییم . سپس با بهره گرفتن از قیف شیرینی پزی قالب هایی در اندازه تقریبی دو بند انگشت درست کرده و آنها را در پشه بندی قرار می دادیم تا از گزند حشرات و مگس ها در امان باشد . مواد بدست امده را به دور از نور خورشید و با جریان هوا خشک کرده و بعد از خشک شدن برای مصرف رت ها در گروه های کنترل منفی و کنترل مثبت یعنی گروه های ۱ و۲ مورد مصرف قرار می گرفت .
تهیه غذای حاوی ۲% پودر سیاه دانه
بعد از الک کردن کنسانتره و تهیه پودر ، وزن خشک غذا را محاسبه نموده و به میزان ۲% وزن خشک غذا پودر سیاه دانه را که قبلا تهیه نمودیم اضافه می کردیم . سپس با آب مخلوط کرده ، خمیر را دوباره به وسیله قیف شیرینی پزی از قالب هایی به اندازه تقریبی دو بند انگشت درست کرده و درون پشه بند و درسایه و در معرض جریان هوا و به دور از نور خورشید خشک می کنیم . بعد از آماده شدن ، این غذا در مصرف گروه های ۳ و ۴ قرار می گرفت .
« گروه ۳ همراه تزریق DMH و گروه ۴ همراه تزریق سرم فیزیولوژی EDTA . »
تهیه غذای حاوی ۴% پودر سیاه دانه
تمام مراحل قبلی را انجام داده و فقط به میزان ۴% وزن خشک غذا ، پودر سیاه دانه به کنسانتره الک شده اضافه می کردیم . بعد از آماده شدن مورد مصرف گروه های ۵ و ۶ قرار می گرفت .
« گروه ۵ همراه تزریق DMH و گروه ۶ همراه تزریق سرم فیزیولوژی EDTA . »
لازم به ذکر است که غذاها می بایست کاملا خشک بوده و سپس قابل مصرف برای رت هاست . زیرا مرطوب بودن غذا حیوان را در توانایی دریافت آنها عاجز می کند .
همچنین عدم خشک شدن غذا و وجود رطوبت در آن می تواند محیط کشت و رشد مناسبی برای انواع قارچ ها و میکروب ها باشد و حیوان بعد از مصرف ان غذای آلوده دچار بیماری و اختلالات ایمنی گردد . از این رو توجه به این مطلب در روند تغذیه حیوانات بسیار مهم و قابل ملاحظه و دقت است .
۲-۱-۴-تقسیم بندی حیوانات:
سپس حیوانات به صورت تصادفی در ۶ گروه تقسیم شدند (۸ سر رت در هر گروه).
– گروه کنترل: EDTA 1 میلی مولار به صورت s.c به مدت ۱۸هفته ، هفته‌ای ۱ بار هر بار ۵/۰ میلی لیتر ، به حیوانات تزریق شد و غذای معمولی دریافت کردند.
-گروه DMH : DMH حل شده در EDTA به صورت s.c به مدت ۱۸ هفته ، هفته ای ۱ بار هر بار در دوز mg/kg b.w30 و در حجم ۵/۰ میلی لیتر ، به حیوانات تزریق گردید و غذای معمولی دریافت کردند.
– گروه های sham: در این گروه ها همانند گروه کنترل EDTA تزریق شد و غذای حاوی ۲ و ۴ درصد از پودر سیاه دانه به مدت ۶ ماه به رت ها خورانده شد.
– گروه های تیمار با غذای حاوی۲ و ۴ درصد از پودر سیاه دانه و DMH : در این گروه ها DMH حل شده در EDTA در دوز mg/kg b.w30 همانند گروه DMH، به حیوانات تزریق شد و همزمان غذای حاوی ۲ و ۴ درصد از پودر سیاه دانه به مدت ۶ ماه به رت ها خورانده شد. (جدول ۲).

 

جدول ۲-۱٫ گروه‌های تیمار شده

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *