۱۲ اشتباه رایجی که افراد موفق در محل کار خود انجام نمی دهند

۱۲ اشتباه رایجی که افراد موفق در محل کار خود انجام نمی دهند

اگه می خواین یه رابطه حرفه ای و قوی با همکاران و رئیس خود در محل کارتون داشته باشین، باید با اونا تعامل بیشتر و موثرتری برقرار کنین؛ اما زیاده روی در انجام این کار هم می تونه مشکل ساز شه چون در این صورت، کوچیک ترین اشتباه اثرات داغون کننده ای بر زندگی حرفه ای یا شخصی شما می ذاره.

در زندگی امروزه، اشتراک گذاری تواناییا و ویژگیای مثبت شخصیتی هر فرد با اطرافیانش، یه جور هنر حساب می شه. البته آب رفته به جوی باز نمی شه؛ پس باید تموم مهارت خود رو بکار گیرید چون وقتی که چیزی از خود رو به اشتراک گذاشتین، فرصت دوباره ای واسه اصلاح اون دارین.

امروز می خوایم شما رو با دوازده نکته طلایی که شما رو به یه کارمند حرفه ای تبدیل می کنن و باعث می شن با همکارانتون رابطه ای سازنده داشته باشین، آشنا کنیم. با سایت ما همراه باشین.

شرکت TalentSmart با انجام تحقیقی روی بیشتر از یه میلیون نفر به این نتیجه رسید که بیشتر آدمایی که کارکرد بهتری دارن، از هوش هیجانی بیشتری بهره مند هستن. اونا به این نتیجه رسیدن این افراد، مهارت خاصی در شناخت خود و بقیه دارن؛ یعنی اونا می دونن که چه بایدا و نبایدایی رو در محل کار خود رعایت کنن و بیشتر اونا هم از این موارد دوری می کنن.

۱- اعلام نفرت از شغل خود

آخرین جمله ای که رئیس یه شرکت از کارمند ناراضی خود می خواد بشنوه اینه که اون اندازه شکایت و نفرت خود از شغلش رو آشکارا اعلام کنه. با انجام این کار، دور و بریا به شما برچسب صادر کننده انرژی منفی زده و شما رو دلیلی واسه جلوگیری از پیشرفت تیمی تلقی می کنن.

درواقع شما با انجام اینجور رفتاری، روحیه کار گروهی بقیه رو پایین میارید. بیشتر مدیران هم نسبت به آدمایی که روحیه کار تیمی شرکت رو خراب می کنن، حساس بوده و فکر می کنن همیشه افراد علاقه مند زیادی در گوشه و کنار، منتظر فرصتی واسه جانشین شدن هستن.

۲- فکر کردن درباره اینکه شخصی بی کفایته

همیشه آدمایی در هر محل کاری وجود دارن که وظایف خود رو به درستی انجام نمی دن و بقیه هم خوب اونا رو می شناسن. اما اگه شما قدرت کافی ندارین تا به اونا کمک کنین عملکردشون رو بهتر کنن و یا نمی تونین اونا رو اخراج کنین، چاره ای جز سوختن و ساختن در کنار رفتار اونا ندارین.

اینکه همیشه اعلام کنین همکارانتون بی سوادند، ممکنه بقیه رو به اشتباه بندازه که شما قصد خودنمایی دارین و حتی ادامه این روند در قبال بقیه، گریبانگیر خود شما شده و نگاه همه به شما منفی شه.

۳- اعلام اندازه دقیق حقوق دریافتی

ممکنه واسه پدر و مادر شما باحال باشه که بشنون در ماه چقدر درآمد دارین، اما در محل کار این یه اخلاق منفیه. شاید داشتن یه حقوق مناسب و امتیازات کافی واسه همه کارمندان یکم غیرممکن به نظر برسه، به خاطر همین اینکار قیاس الکی شما با همکارانتون رو به دنبال داره.

به محض اینکه بقیه بفهمن شما چقدر درآمد دارین، زیر ذره بین رفته و هر کاری که در شرکت انجام بدین، با حقوق دریافتی تون قیاس میشین. شاید رد و بدل کردن آمار و ارقام دستمزدها یا پاداشا با همکارانتون از روی کنجکاوی، باحال به نظر برسه اما از لحظه ای که اینکار رو کردین، باید منتظر تغییر رفتار اونا با خود باشین.

۴- اعلام نظر درمورد گرایشات سیاسی یا مذهبی خود

از اونجایی که عقاید سیاسی و دینی آدما به شخصیت اونا بسیار نزدیکه، همیشه امکان بالا گرفتن بحثای ناخواسته در محل کار هست. یادتون باشه مخالفت با دیدگاه های شخصی بقیه می تونه نگاه و حس ایشون نسبت به شما رو به سرعت عوض کنه. رویارویی با ارزشای اصلی یه فرد یکی از بدترین توهین هاییه که شما می تونین نسبت به اون داشته باشین.

با فرض اینکه افراد عقاید مذهبی و سیاسی متفاوتی دارن، اصرار بر اینکه تفکرات شما درسته و بقیه در اشتباهن، می تونه باعث بروز کدروت بین شما و همکارانتون شه. حتی اعلام نظر نادرست و غیر منطقی درمورد یکی از موضوعات داغ روز هم می تونه باعث بروز جنجال در محل کار شه.

بیشتر مردم زندگی خود رو براساس عقاید و باوراشون میسازن و ارزش اونو واسه بحثای الکی به خطر نمیندازن. اگه در صحبت هاتون با بقیه همیشه به فکر تحمیل عقایدتون باشین، مطمئناً با اونا دچار مشکل میشین. البته از اونجایی که عقاید سیاسی هر شخص در عمق وجودش ریشه دوانده، به رقابت کشیدن دیدگاه اونا در مقایسه با تغییر ذهنیتشان کار راحت تریه.

۵- بازگو کردن فعالیت هاشون در شبکه های اجتماعی مثل فیسبوک

آخرین چیزی که رئیس یه شرکت از یه کارمندش می خواد ببینه اینه که اون تصاویر خصوصی اش رو در وضعیت نامتعادلی در حساب فیسبوکش آپلود کنه. البته راه های زیادی واسه ناجور نشون دادن شما در شبکه های اجتماعی هست. نوع پوشش ظاهری افراد و کارایی که آدما به همراه دوستانشون انجام میدن، می تونه کارکرد و حتی آبرو شما رو زیر سوال ببره.

حتی کوچیکترین اقدام، مخصوصاً وقتی که سمتی قابل توجه رو دریافت می کنین یا اینکه پیشرفت رتبه پیدا میکنین، می تونه شک و شبه س رئیس یا بقیه رو برانگیزد. شاید اینکه بخواین خود رو در فیسبوکتان سانسور کنین یکم سخت به نظر برسه اما مطمئن باشین با این کار خودتون رو در امان نگه داشتین. همیشه تلاش کنین از شبکه اجتماعی لینکدین واسه ارتباطات کاری و از فیسبوک واسه ارتباطات شخصی با دوستان صمیمی تون بهره ببرین.

۶- اموری که در منزل انجام می دید

زندگی شخصی شما و چیزی که در اون روی میده، جزو اطلاعاتیه که هیچوقت نباید در محیط کاری مطرح شه. ممکنه بعضی افراد با شوخ طبعی در مورد این مسائل نظر بدن که مطمئناً باعث ناراحتی و دلخوری شما می شن. اگه از این خط قرمز عبور کنین، معروفیت خوبی در شرکت دارین.

۷- فکر کردن در مورد امور شخصی همکاران

زندگی شخصی همکارانتون به شما ربطی نداره و اونا هم دوست ندارن که کسی به مسائل شخصی اونا سرک بکشه. هیچ راه بدتری واسه دلخور کردن بقیه جز سرک کشیدن به مسائل خصوصی و عاطفی اونا وجود نداره.

یادتون باشه در مورد روابط شخصی همکارانتون و حتی رابطه دو نفر که قصد ازدواج با همدیگه رو دارن، کنجکاوی نکنین چون با این کار فقط موجبات رسوایی خودتون و قضاوت نادرست بقیه درباره کارمندان شرکت رو جفت و جور می کنین. حتی اگه درباره کسی حدس درستی می زنید، اونو واسه خودتون نگه دارین.

۸- سود طلب بودن

اینکه بخواین در محل کار، فردی جاه طلب بوده و فقط به فکر بلندپروازیای خود باشین، ممکنه به طور کاملً با منافع بقیه و شرکت در اختلاف باشه و باعث شه بقیه بگن که شما شخصی خودخواه هستین که همیشه منافع خودشو در الویت قرار میده.

کارمندان بزرگ همیشه به دنبال موفقیت کل مجموعه هستن نه فقط خودشون؛ صرفنظر از انگیزه های شخصی (البته بعضی از ما فقط واسه پول کار می کنیم)، اینکه در شرکت فقط به فکر پیشرفت خود باشین و هدفای خودخواهانه تون رو دنبال کنین، در دراز مدت به شما کمکی نمیکنه.

۹- حرف زدن درباره کارکرد بد گذشته

گذشته هرکی می تونه بیان کننده چیزای زیادی در مورد شخصیت اون باشه. اگه کار عجیب و غریب و یا حتی احمقانه ای در بیست سال پیش انجام دادین، دلیلی نداره که امروز مردم بخاطر کارای بد گذشته تون قضاوت نادرستی از شما داشته باشن.

بعضی از رفتارها مربوط به برهه وقتی خاصی ان؛ اطلاع داشتن از کارای ناپسندی مانند سرقتای جزئی، رانندگی در حالت مستی، سواستفاده از افراد یا حیوانات مزرعه و… به بقیه این اجازه رو میده که بهونه ای از شما داشته و از اونا علیه تون استفاده کنن.

با در نظر داشتن همین موضوع، اگه با تیمی کار می کنین که سوابق گذشته افراد براش مهمه و روابط عمومی اون روی کارکرد گذشته کارمندانش حساسیت داره، بهتره کسی از گذشته ناخوشایند شما بویی جنگ.

۱۰- همیشهً به فکر تعطیلات بودن

ممکنه با خودتون بگید که اگه همیشه در طول هفته و در ساعات کاری شرکت، به فکر خوش گذرانی آخر هفته باشین، تاثیری بر کارکرد کاری شما نداره؛ درسته؟ بدیش اینه جواب منفیه!

این کار نه فقط باعث نمی شه بقیه به چشم یه فرد پرنشاط و با انرژی به شما نگاه نکنن، بلکه شما رو شخصی غیرقابل پیش بینی، ناپخته، خوش گذران و بدون کارکرد مناسب ببینن. خیلی از مردم از آدمایی که اهل دخانیات هستن، خوششون نمیاد و شنیدن اینکه در تعطیلات آخر هفته قلیان می کشید ممکنه تاثیری منفی بر وجهه شما بزاره.

۱۱- شوخیای بیجا

اگه تنها یه چیز واسه یاد گرفتن از افراد موفق و مشهور وجود داشته باشه، اینه که همیشه یه شخص باید مراقب حرفایی که در جمع می زنه و هم اینکه مخاطب سخنانش باشه. شوخیای نابجا باعث ناراحتی دور و بریا می شه و حسی ناخوشایند نسبت به شما رو در اونا ایجاد می کنن.

هر لطیفه ای می تونه خط قرمزهایی رو رد کنه؛ پس هموراه قبل از بیان اون واسه شخصی که می خواین با اون احساس نزدیکی کنین، مطمئن شید که جنبه کافی واسه شنیدن مطلب شما رو داره یا خیر. اگه احساس می کنین ممکنه ناراحت شه، از بیان اون جداً دوری کنین.

شما هیچ وقت نمی تونین فهمیده باشین اونا از اون چیزی که براشون تعریف می کنین، چه تجربیات تلخی در زندگی شون داشتن؛ به خاطر همین بعضی وقتا یه بحث غیرجدی به یه جنجال جدّی تبدیل می شه.

۱۲- به دنبال شغل دیگه بودن

دکتر تراویس بردبری سخنران و نویسنده آمریکایی میگه: «وقتی که بچه بودم، روزی به مربی بیسبال خود گفتم که من از ۲ هفته دیگه نمی آیم. بعد از اون نیمکت نشین شدم! حتی شرایطم بدتر هم شد چون بعد از دو هفته تصمیم به موندن در تیم گرفتم اما دیگه دیر شده بود بسیاری افراد جای منو در تیم گرفته بودن. من خرد شده بودم، اما تقصیر خودم بود؛ چون وقتی که هنوز از تصمیم خود مطمئن نبودم، اونو واسه بقیه گفتم».

وقتی که شما به دنبال فرصت شغلی بهتری می گردید، همین اتفاق ممکنه واسه شما بیفته. حتی شاید رفتار خیلی از کارمندان، وقتی که از قصد شما واسه ترک شرکت باخبر شن، عوض شه یا به هر دلیلی، اصلاً موفق به ترک شرکت نشید. پس بهتره تا پیدا کردن قطعی یه شغل دیگه، موضوع رو با کسی مطرح نکنین. وگرنه شمام نیمکت نشین میشین!

Share