۱۰ کاری که برای رسیدن به موفقیت هرگز نباید انجام دهید

۱۰ کاری که برای رسیدن به موفقیت هرگز نباید انجام دهید

شاید هوشمندانه ترین کاری که هر فرد می تونه در زندگی اش بکنه اینه که موجبات موفقیت بقیه رو جفت و جور کنه چراکه از این روش راه رو واسه پیروزی خودش هم صاف می کنه.

واسه این منظور لازمه قدمایی رو وردارین و کارایی رو انجام بدین که شاید تا حالا به انجامشون فکر نکردین. اما این وسط ضرورت داره که از انجام بعضی کارا هم اکیدا دوری کنین.

در ادامه این مطلب با سایت ما همراه باشین تا با کارایی که باید از انجامشون دوری کنین آشنا شید.

۱- بدون فکر وقت بقیه رو هدر دادن

هر زمان که دیر به قرار یا جلسه ای برسین، این پیام رو به بقیه می رسونین که زمان شما بیشتر از بقیه مهمه.

هر زمان که در فروشگاه یا سوپرمارکتی فروشنده رو منتطر نگه می دارین تا کارت عابر بانک خود رو پیدا کرده و پرداخت لیست بزرگ خریدهایتان رو انجام بدین به بقیه حالی می کنین که تنها شما اهمیت دارین و بس.

هر زمان که در صفی طولانی منتظر می مونید تا بطری [بیشتر از اندازه بزرگ] خود رو فارغ از گرمای هوا و حجم انبوه جمعیتی که پشت سرتون وایس تاده، با آسودگی خیال از آب پر کنین این رو به بقیه می رسونین که در دنیای کوچیک خود هستین و این تنها دنیاییه که مهمه.

همه این موارد، موضوعات در ظاهر کوچیکی [و البته آزار دهنده در نظر بقیه] واسه شمان اما این کوچیکی دلیل بر کم اهمیت بودنشانه؟ اشتباه فکر می کنین. آدمایی که به امور کوچیک آزاردهنده واسه بقیه فکر نمی کنن، نسبت به مسائل بزرگ هم بی توجه هستن.

چگونگی برخوردتان با افراد در مورد موضوعات کم اهمیت (خصوصا وقتی که نقش یه مدیر رو رو دوش دارین) همه چیز رو در مورد شما نشون میده. بهتره همیشه طوری با دور و بریا خود برخورد کنین که گویی نیازای اونا نسبت به شما از اهمیت بیشتری برخورداره و مطمئن باشین که با این روش بقیه شک نداشته باشین شما رو دوست دارن.

۲- ندیده گرفتن زیر دستان

ندیده گرفتن زیر دستان موضوع ایست که بیشتر به وسیله همه افراد انجام می شه. وقتی که قدم به داخل شرکتی می ذاریم، فقط با آدمایی حرف می زنیم که با اونا کار داریم و این موضوع در همه بخشا مشخصه.

اینجا می خوایم یه قانون ساده رو به شما نشون بدیم: واسه هر کسی که می بینین سر تکون بدین یا لبخند بزنین یا حتی به اون سلام کنین؛ در واقع اگه بخوایم ساده تر بگیم طوری رفتار کنین که به وجود اون فرد فهمیدین.

۳- زیاده خواهی (به خصوص وقتی که بیشتر از اندازه زوده)

تصور کنین فردی که اصلا نمی شناسیدش از شما درخواست یه لطف [بزرگ] و البته وقت گیر رو از جا در آورد. به احتمال زیاد درخواستش رو رد خواید کرد. حال تصور کنین که دوباره درخواستش رو تکرار کنه و شمام دوباره اونو رد می کنین و بدیش اینه بازم خواسته اش رو بر زبون می آورد منتها این بار به شکلی ملتمسانه تر.

شاید اون فرد واقعا به کمک شما نیاز داشته باشه اما نیازای یه فرد مشکل خود اون هستن و این دنیا به هیچکی بدهکار نیس. در واقع هیچ فردی مستحق مراقبت یا کسب موفقیت نیس و تنها، لیاقت چیزی رو داره که به دست می آورد.

۴- ندیده گرفتن نیازمندان واقعی

در عین حالا که نباید بی دلیل وقت مهم خود رو صرف بقیه کنیم باید این نکته رو در نظر داشته باشیم که یه سری از آدما در جایگاهی نیستن که بتونن به خودشون کمک کنن. اونا به یه دست کمک گر نیاز دارن: چند هزار تومن پول، یه وعده غذا یا حتی یه لباس گرم.

در هر صورت مطمئن باشین که با انجام این کارا نتیجه مثبت شون رو در زندگی خود می بینین و این نتیجه حتی به شکل احساسی مورد پسند نسبت به خودمون در شما کرد می کنه.

۵- مطرح کردن سوال واسه بیان عقاید

 

تصور کنین وقت خوردن ناهاره و از فردی که کنارتون نشسته این سوال رو می پرسین که به تاثیر بازاریابی از راه شبکه های اجتماعی ایمان داره؟

اون شخص جواب میده: تصورم اینه که در شرایط درست اینطوره و اونطور و الی آخر. شمام دلایل و آمار و ارقام خود رو واسه راضی کردن این فرد ارائه می کنین تا نشون بدین که اشتباه می کنه و همیطنور به دلیل آوردن چینی تون ادامه می دید و راهی واسه فرارش باقی نمی ذارین.

تلاش نکنین ایده های خود رو با استدلالای نادرست در مغز بقیه فرو کنین و اگه واقعا می خواین جواب یه سوال رو بدونین فقط سوالتان رو مطرح کنین و هر زمان که نوبت به صحبت کردن شما رسید با سوال دیگری تلاش کنین که درک بهتری نسبت به دیدگاه اون فرد پیدا کنین.

آدما اونایی رو که به حرف هاشون توجه نشون میدن رو دوست دارن نه اشخاصی که عاشق خودشون هستن.

۶- مهم نشون دادن خود

بعضی وقتا افراد واسه جلب توجه و به دست آوردن احترام بقیه از عباراتی مثل «میدونی من کی هستم؟» استفاده می کنن، غافل از اینکه مثل این جملات فقط اونا رو اشخاصی مغرور و کم اهمیت نشون میده.

به بقیه بگید که واقعا واسه خودتون کسی هستین اما یادتون باشه که آدمها بیشتر آدمایی رو دوست دارن که متواضعانه رفتار می کنن و هیچ حس برتری نسبت به اونا ندارن.

۷- تشخیص ندادن موقعیتای جدی

شخصیتای غیرمعمولی بیشتر آدمای جالبی هستن اما تا وقتی که شرایط جدی نشده باشه. بدیش اینه بعضی از افراد نمی تونن از «بیان کردن فردیت خود» در هر شرایطی جلوگیری کنن و همیشه باید خود رو مطرح کنن.

اینکه شخصیت باحال و سرگرم کننده ای دارین بر دور و بریا تون روشن و مبرهنه اما زمانایی هم هست که باید جدی باشین و شوخ طبعی خود رو کنار بذارین.

۸- دست انداختن بقیه به تقلید از خودشون

بعضی افراد خود رو محق می دونن تا هرطور که دوست دارن در مورد خودشون حرف بزنن و خصوصیات شخصی شون رو دست مایه خنده بقیه کنن اما این اجازه رو به بقیه نمی دن که در مورد همون موضوعات حرفی به میان بیارن.

مدل مو، وزن، شرایط بد کاری و همسر و فرزندان از جمله چیزایی هستن که خیلی از افراد در مورد اونا شوخی می کنن اما بقیه رو مجاز به صحبت کردن در مورد اونا نمی دادن.

هیچوقت تصور نکنین آدمایی که در مورد خودشون شوخی می کنن با این کار مجوز لازم رو به شما میدن تا همون شوخی رو با اونا کنین.

۹- تواضع بیشتر از اندازه واسه جلب توجه

این خصیصه در واقع یه جور خودستاییه که در اون فرد با کم اهمیت نشون دادن یه ویژگی برجسته خود (مثلا گفتن این جمله: فلان کشور که سفر خارجی به حساب نمیاد) تلاش داره جلب توجه کرده و خود رو مطرح کنه.

در نظر داشته باشین که کارمندانتان علاقه ای به اطلاع از نگرانی و استرس شما قبل از حضور تو یه کنفرانس مهم رو ندارن و تمایلی به شنیدن گلهاتون در مورد هزینه های تعمیر و نگهداری دو خونه بزرگ ندارن.

۱۰- تحمیل کردن عقاید

شک نداشته باشین هر فردی اطلاعات باحال و مهمی در مورد موضوعات محتلف داره اما بهتره اونا رو در موقعیتای درست با بقیه در میان بزاره. تا وقتی که کسی از شما سوالی درباره موضوعی نپرسیده بهتره حرفی از اون به میان نیارین.

اطلاعات شما [مثلا یه رژیم غذایی تجویز شده از طرف دکتر] فقط در مورد شخص شما کاربرد داره نه افراد دیگه پس بهتره که خط به خط جزئیات اونو واسه خودتون نگه دارین.

Share