اخبار

گرجستان

قشنگ ترین شهرای گرجستان

گرجستان یکی از کشورهاییه که هرساله گردشگران زیادی رو به چشم می بیند. دلیل ورود گردشگران به این کشور طبیعت قشنگ، مردم مهمان نواز، غذاهای خوشمزه و … هستش. دریاتور در این مطلب به شکل خلاصه شما رو با زیباترین شهرای این کشور آشنا می کنه.

اون زمان که تو باکو زندگی می کردم تصمیم گرفتم که یه سفر هم به گرجستان و تفلیس برم که تجربیاتی که این سفر برام داشت رو می نویسم.

تفلیس
تفلیس

بلیط اتوبوس از باکو به تفلیس ۱۲ مانات یا همون ۲۵ تومنه. ساعت ۹ شب از باکو با اتوبوس راه افتادم و ساعت ۵ صبح رسیدم مرز گرجستان. از مرز آذربایجان هم یه ساعت طول کشید و در آخر زودتر از چیزی که فکر می کردم رسیدم تفلیس قشنگ. کلا ۹ ساعت شد. پیاده از ترمینال رفتم میدون آزادی و کافها پر از آدم بود واسه صبحونه خوری روز تعطیل.

سختیه تفلیس به زبونشه؛ ولی خوبیش اینه تو خیابون مغازهای فارسی زبون هست نهایتش از اونا کمک می گیرین، نسبت به باکو هم بهتر انگلیسی بلدن.


صبح ساعت ۸ رسیدم هاستل انار. یکی از پر امتیازها تو بوکینگ. شبی تقریبا ۴دلار واسه هر تخت، از ترمینال تا اینجا پیاده اومدم که یه ساعت طول کشید.

هاستل انار در تفلیس
هاستل انار در تفلیس

چرا هاستل و اصلا چی هست این آخرش هتله؟ مهمانپذیره؟ چیه؟

باشه حقیقتش تو ایران نداریم معادلش رو، البته چرا داریم چند تا هاستل ولی ایرونیا حق ورود ندارن! واسه خارجی هاست. این قضیه رو خودم تا چند ماه پیش نمیدونستم و وقتی فهمیدم جالب بود واسم.

هاستل به زبون آسون یعنی یه خونه ای که چند تا اتاق بزرگ داره و تو هر اتاقش چند تا تخت گذاشته و اجاره میده تختا رو.

چه چیزایی اشتراکی هست؟ باشه تقریبا همه چی، هم اتاق، هم حموم، هم دستشویی، هم آشپزخونه.

ای بابا پس کجا لباس عوض کنیم؟ تو همون اتاق. یه سری مثل اتاقی که من هستم رو انداز تختشون رو از طبقه دوم آویزون می کنن و پشتش میشه جای عوض کردن لباساشون.

امنیتم داره؟ هم آره هم نه. بیشتر هاستلا صندوق امانت داره ولی باید خودت همراهت قفل کوچیک داشته باشی که جنسای با ارزشت رو بزاری اونجا. ولی مابقی وسایل مثل لباس و کوله و … باید باید بزاری تو اتاق بمونه به امون خدا. بیشتر اوقات اتفاقی نمیفته چون همه گردشگرن ولی باشه نباید دیگه خیلی شل بگیرین باید حواستون به مدارک و پول و وسایلتون باشه.

بعد چجوریه دختر پسر قاطیه؟ آره اکثرا هاستلا قاطیه و تخت دو نفره هم نداره، معمولا هم اینجوری نیس تعیین و تکلیف کنن کدوم تخت رو باید انتخاب کنی تصمیم خودته. ولی کسایی که هاستل بین اکثرا آدمایین که آسون می گیرن و به این چیزا اهمیت نمی دن، گرچه هاستل ایی هست که اتاق دخترونه داشته باشه یا مثلا اتاق خصوصی بهتون با قیمت بالاتر اجاره بده.

باشه اصلا چه کاریه آدم بره هاستل؟ باشه باید بگم هزینتون خیلی کم میشه. مثلا من باید شبی کمه کم ۶۰ – ۷۰ تومن میدادم واسه اتاق تو هتل ولی الان ۱۶ تومن دادم واسه یه تخت تو تفلیس. حساب کنین حالا، ۴ شب بمونم چقدر اختلاف هزینه ها فرق داره و با پولش چقدر میشه تفریح دیگه کرد. مورد دیگه هم اینه که دوست پیدا می کنین! چون که نه؟ آدمای مختف از جاهای مختلف دنیا اونجا هستن که سرشون درد می کنه واسه آشنایی و داستان تعریف کردن.

حالا تمیز هست؟ باشه اگه وسواس دارین نه تمیز نیس! (در نظر بگیرین که من خودم آدم وسواسیم و اصلا واسه این اومدم هاستل که وسواسمو درمان کنم!) اینجا مثل هتل هر روز همه چیو نمیشورن، تمیز نمی کنن و خیلی چیزای دیگه ولی احساس کثیفی هم بهت دست نمیده چون رو تختی و روبالشی نو بهت میدن و شاید شلختگی ملت تو اتاق یکم اتاق رو مثل استراحتگاه پادگان نشون بده ولی باشه واقعا اونجوری نیس میشه کنار اومد.

پس :

هاستل برید اگه می خواید بیشتر تفریح کنین و همش بیرونید. از سایت booking.com شهر مقصد رو پیدا کنین، تو سرچش فیلتر کنین فقط جاهایی که کردیت کارت نمیخواد و کنسلیشن فی نداره واسه رزرو بیاد. بعد شرایطش رو ببینین چون با هم فرق دارن، نظر منو می خواید به موقعیت جغرافیاییش خیلی اهمیت بدید و همینطور تعداد نفرات تو اتاق و حتا اینکه چایی و قهوه رایگان میده یا نه! چون همینم مهمه بنظرم. اینو صبحا که خوابالو و گشنه و تشنه از خواب پا می شید می فهمید.


یه منبع درآمدزایی گرجیا تو جای توریستی اینه که عقاب، طاووس و … دستشون می گیرن واسه یه رقمی میزارن روی دستتون که عکس بگیرین.

اینم بام تفلیس. دید فو ق العاده به شهر داره، یه شهربازی تو پارک تقریبا بزرگ. دید شهر از بالای چرخ و فلک معرکه ست و معروفه.هزینه نفری با استفاده شهربازی تقریبا ۵۰ تومن میشه


عجیب ترین جاذبه توریستی گرجستان Katskhi pillar. صخره ای بلند که با نردبون فقط بهش راهه، ۲ تا کلیسا از قرن ۹ اونجاست و یه راهب تنها اونجا زندگی می کنه و پیروهاش براش غذا میبرن!

از یه قرنی به بعد دسترسی بهش از بین رفته و کسی کلا تو اون منطقه زندگی نمی کرده تا دهه ۹۰ که دوباره کشف شده و با کمک صخره نوردها براش نردبون آهنی درست کردن و از اون موقع یه راهب تصمیم میگیره بره اونجا زندگی کنه و به نیایش زندگیش رو بگذرونه. ۲ هفته یبار پایین میاد ولی اکثرا اونجاست و محلیا بعضی وقتا واسه عبادت میرن اونجا. ولی باشه خیلی خطرناکه، خیال کن به عنوان توریست شما نردبون رو برید بالا و وسطش عضلهای دستتون خسته شه و هیچ حفاظی هم نداشته باشه!


سفر من به تفلیس بعد از ۴ روز تموم شد. نکته عجیب این بود که رفت ۱۲ مانات (۲۰ لاری) از باکو دادم اومدم اینجا، اما واسه برگشتن ۳۰ لاری ازم گرفتن!

اما در آخر اینکه چجوری با ۵۰ دلار ۴ روز تفلیس رو گشتم؟

برم سر اصل مطلب، ۴ روز کامل تو تفلیس بودم و اگه هزینه حمل و نقل تا تفلیس رو در نظر نگیریم کلا ۵۰ دلار خرج اقامت و گشتن و خرد و خوراکم شد.

چجوری؟ وارد تفلیس که شدم ۵۰ دلار دادم و ۱۲۰ لاری گرجستان گرفتم.

هزینه هام به طور تفکیکی:

  • اقامت تو هاستل Pomegranate شبی ۱۰ لاری، کلا ۴۰ لاری. پس ۸۰ لاری موند.
  • خوراک : صبح تو هاستل قهوه رایگان می خوردم و دورهمی با بقیه یه چیزی میگرفتیم هزینش رو تقسیم می کردیم (۱لاری می شد تقریبا). یه وعده غذایی ناهار کامل می خوردم تقریبا ۷ تا ۱۰ لاری. شامم پیراشکی می خوردم معمولا با یه نوشیدنی. میانگین ۴ وعده ناهار ۳۲ لاری. واسه شبا هم میانگین ۴ وعده شام پیراشکی گرجی و نوشیدنی ۱۶ لاری. جمع : ۴۸ لاری

چقدر موند؟ ۳۰ لاری.

۳۰ لاری خرج موزه گردی (تقریبا بلیط ورودیا ۵ لاری بود)، حمل نقل درون شهر و خرده چیزای دیگه شد و کل شهرم گشتم.

من از باکو رفتم تفلیس بلیطم تقریبا رفت و برگشت شد ۴۰-۵۰ تومن که برگشتم گرونتر بود همونجور که گفتم، از تهران هم تو ترمینال غرب اتوبوس VIP داره به تفلیس ۲۰۰ تومن (یه طرفه). پول ویزا هم که نمی خواید بدید بی ویزا می تونید تردد کنین. هوایی رو قیمت ندارم ولی طبیعتا زیر ۴۰۰ نباید باشه.

مثلا با اتوبوس بیاد و مثل من کم هزینه کنین تو مدت اقامتتون میشه ۴۰۰ رفت و برگشت اتوبوس + ۲۵ مشکلات خروج از کشور + تقریبا ۱۸۰-۹۰ تومن پول واسه ۴ روز اقامت به سبک من که یعنی در کل = ۶۱۰ تومن.

قیمت تور چنده؟ الان زمینی/هوایی واسه اقامت ۳ شب تو هتل آپارتمان از ۸۷۰ شروع می شه. فقط اقامت و رفت و آمدتون با تور. هزینه های خوراک و خودتون به کنار. قیمتا هم بسته به تایم و تعطیلیا هم خیلی بالا پایین میشه و مثلا میزنن ۳ شب ولی شاید در اصل شاید ۲ روز کاملم بزور داشته باشین بخاطر زمان رفت و اومد زمینی، هوایی هم که زیاد معطلی نباید داشته باشه ولی ۳ روز کامل رو طبیعتا ندارین.

خودم ۵ سال پیش با اتوبوس از ترمینال غرب رفتم تفلیس فکر کنم ۱۴ ساعت تو راه بودم مطمئن نیستم ولی خیلی خاطره خوبی بود مخصوصا از مرز ترکیه به بعد همه جا سرسبز بود و خیلی حال و هوای خوبی داشت.

خرجای اصلیتونم تو تفلیس بیشتر خوراکه، چون بیشتر جاهای دیدنش مثل کلیساها و قلعها و مناطق دیدنش ورودی نداره، فقط پول تله کابین و بلیط موزه و شهربازی بام تفلیس و … اینا رو دارین اگه اونم علاقه داشته باشین.

تفلیس (Tbilisi)

تفلیس پایتخت و بزرگترین شهر گرجستان و شرق اروپا هستش. این شهر در دو طرف رود متکواری قرار داشته و جمعیتی حدود ۲٫۵ میلیون در اون زندگی می کنن. تفلیس در قرن پنجم میلادی و به وسیله واختانگ یکم پادشاه گرجستان قدیم یا همون ایبریا بنیان گذاری شده و به باعث آچشمهای آب گرم اون، «تْبیلیسی» نام گرفته. موقعیت مکانی تفلیس یعنی قرار گرفتن در راه شرق و غرب، این شهر رو نقطهٔ اتصال امپراتوریای حریف جورواجور قرار می داده و الان موقعیت اونو به عنوان یه راه مهم واسه انرژی دنیا و پروژه های بازرگانی و راه اتصال دو قاره اروپا با آسیا رو تضمین می کنه. تفلیس این کلانشهر بزرگ بزرگترین شهر قفقاز و دقیقاً در مرکز قفقازه. تفلیس هرساله میزبان همایشا و نشستای متعددیه که این شهر در شرق اروپا رو مطرح و اسم اونو زبانزد در دنیا کرده.

مستیا (Mestia)

مستیا در شمال غرب گرجستان قرار داره و حدود ۴ ساعت با تفلیس فاصله داره. این شهر در ارتفاع قفقاز قرار داره و یه جای عالی واسه افرادی هستش که عاشق پیاده روی و کوه نوردی هستن هستش. این شهر یکی از فرهنگی ترین و تاریخی ترین شهرای گرجستانه و در لیست مفید تاریخی یونسکو قرار داره.

تلاوی (Telavi)

یکی از شهرهای مهم گرجستان و مرکز استان کاختی در شرق این کشوره. بیشتر معروفیت این شهر واسه قدمت تاریخی شهر و نوشیدنی ایی هستش که در این منطقه تولید می شن.

مکته (متسختا / Mtskheta)

وقتی که بحث زیبایی گرجستان می شه نباید شهر مکته رو کنار گذاشت. این شهر رو میشه قدیمی ترین شهر گرجستان نامید که در بین دو رود قرار داره. این شهر جزء اولین شهرهایی بود که دین مسیحت رو برگزید و در گسترش اون تلاش کرد.

سایقاگی (Sighnaghi)

شهر عشاق در گرجستان. دلیل معروفیت سایقاگی مناظر زیبای اون هستش، که به شهری واسه عاشقان مشهور شده. دور این شهر صومعهای تاریخی قرار داره که از قدمت بالایی برخودار هستن.

باتومی (Batumi)

باتومی شهری بندری در کرانه دریای سیاه که دومین شهر بزرگ گرجستان هستش. از نظر جغرافیایی باتومی در جنوب غربی گرجستان قرار داره. در فصول گرم شما می تونید از ساحل رویایی این شهر استفاده کنین و در سرما از سفید پوش بودن شهر لذت ببرین. از نظر اقتصاد این شهر به گردشگر وابسته ولی بندرگاه باتومی یکی از مهمترین مرکزها اقتصادی گرجستان هم هستش.

برجومی ( بورجومی / Borjomi)  

شهری در استان سامتسخه-جاواختی گرجستانه. این منطقه یکی از مناطق بکر و دست نخورده گرجستان هستش. دلیل اصلی معروفیت این منطقه به دلیل چشمهای آب گرم اون هستش.

زوگدیدی (Zugdidi)

یکی از شهرهای گرجستان واقع در استان تاریخی سامِگرلو (مینگرلیا) در غرب این کشوره. این شهر در شمال غربی این استان جای داره. زوگدیدی مرکز منطقه سامگرلو-زمو سوانتیه که دو استان تاریخی سامگرلو و سِوانتی رو در برگرفتهه.

اوشگولی (Ushguli)

اوشگولی مجموعه ای از چار داهات در منطقهٔ سوانتی در گرجستانه. این مجموعه جزء میراث جهانی یونسکو و جاذبهای گردشگری گرجستان به شمار میاد. اوشگولی، مرتفع ترین سکونتگاه اروپاه. این مجموعه ۶ ماه از سال پنهون از برفه و جادهای دسترسی به ان تقریباً بسته می شن. جمعیت این مجموعه ۷۰ خانواره.

منبع: theculturetrip.com