اخبار

گرجستان نگین آسیای میانه

گرجستان، گرجستان Sakartvelo، کشور Transcaucasia واقع در انتهای شرق دریای سیاه در قسمت جنوبی جنوبی اصلی اصلی کووهای قفقاز بزرگه. این کشور در شمال و شمال شرق روسیه، در شرق و جنوب شرقی آذربایجان، در جنوب ارمنستان و ترکیه و در غرب به وسیله دریای سیاه محدوده. گرجستان شامل سه انقلاي قومیه: آبکازيا، در شمال غربی (شهر سقومي)؛ عجاره، در جنوب غربی (اصلی شهر Bat’umi)؛ و اوستيای جنوبي در شمال (شهر تسيني والي). پایتخت گرجستان تفلیس (تیفلیس) است.

ریشی مردم گرجستان عمیق در تاریخ گسترش می یابد؛ قوم فرهنگی اونا به اندازه های باستانی و غنیه. در طول دوره مقدس، یه قدرتمندی گرجستان وجود داشت که بین قرون 10 و 13 در اوج خود قرار داشت. بعد از دوره ای طولانی از سلطه ترکیه و ایران، گرجستان امپراتوری روسیه در قرن نوزدهم به اون افزوده شد. وجود دولتی جداگیری گرجستان از 1918 تا 1921 وجود داشت، وقتی که اون تبدیل به اتحاد جماهیر شوروی شد. در سال 1936، گرجستان یه جمهوری تشکیل دهنده (اتحادیه) شد و به همین ترتیب تا فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی ادامه پیدا. در دوره شوروی، اقتصاد گرجستان مدرن و مختلف بود. گرجستان اعلام کرد یکی از جمهوریهای استقلالطلب در 19 نوامبر 1989 و جداگیری در تاریخ 9 آوریل 1991 اعلام کرد.

گرجستان
گرجستان
Encyclopædia Britannica، Inc.
دهه 1990، دوره ای از بی ثبات و ناآرامیای مدنی در گرجستان بود؛ چون که دولت اول بعد از وابستگی از بین رفت و جنبش جداییطلب در اوستیای جنوبی و آبخازیا ظاهر شد.

گرجستان
گرجستان
ویدویی طولانی از گرجستان

Piotr Wancerz / Timelapse Media
سرزمین
امداد، زهکش و خاک

با عذری زیادی از دشت کارآفرینی کلچیز قدیم کوهستان Kolkhida، که افسانه ای افسانه ای به دنبال شالو طلایی – زمین گرجستان بیشتر کوهستانا و بیشتر از یه سوم اون به وسیله جنگل یا برسوود پنهون شده. طیف بزرگی از چشم انداز هست، از ساحل دریای ساتروپیک تا یخ و برف خط قله قفقاز. اینجور مقادیری در منطقه تقریبا کوچیکی کشور مهمه.

ویژگی جسمی گرجستان.
ویژگی جسمی گرجستان.
Encyclopædia Britannica، Inc.
زمین لرزه گرجستان ممکنه به سه گروه تقسیم شون که همه اونا از شرق تا غرب جریان دارن.

به طرف شمال دیوار محدوده قفقاز بزرگ حساب می شه که شامل یه سری از موشکای موازی و عرضی می شه که به طرف شرق بلند بلند می شه و بیشتر از راه غارهای عمیق و وحشی جدا می شن. برجای برجسته کریستالی شامل کوه شقارهه که در ارتفاع 16،627 فوت (5،068 متر) بالاترین نقطه در گرجستان و مونت روسوویلی، تتنولد و اوشباه که بیشتر از 15،000 فوت هاس. مخروطی از آتشفشان نابودی Mkinvari (Kazbek) غالب در شمال محدوده Bokovoy از ارتفاع 16،512 فوتا. تعدادی از زوایای مهم در جهت جنوب از محدوده مرکزی، از جمله لوزی و کارتلی (قللینیان)، در محدوده راست رو به قانون کلی قفقازی گسترش می یابد.

دامنهای جنوب کوکاکاز بزرگ به گروه دوم وصل می شن شنو شامل مناطق مرکزیه که در اون یه ساختار بزرگ بزرگ تشکیل شده. دره کمچیدا، در نزدیکی دریای سیاه، با یه لایه کلفت از سپردهای رودخانه ای که بیشتر از هزاران سال در انبار هست، پنهون شده. رودخانهای کل غرب گورجیا، Inguri، Rioni، و Kodori از منطقه گافکواز بزرگ جریان میگیرند و از یه منطقه گستردهای به دریایا عبور می کنن قبیله Kolhhida Lowland قبلا یه بتلاق تقریبا همیشه دارای استوار بود.

به شرق، چاه ساختاری به وسیله محدوده مشتکت و لیک عبور می کنه که کاکاكوز بزرگ و كوچیک رو به هم وصل می شه و مشخص میکنه كه آبشار بین دریاهای دریای سیاه و خزر مشخص شده. در مرکز گرجستان، بین شهرهای خشوری و Mts’khet’a (قلعه باستانی)، فلامقه داخلی بالا شناخته شده به عنوان دشت Kartli (Kartalinian) شناخته می شه. این منظره از کوه به شمال، جنوب، شرق و غرب متمرکز شده و بیشتر به وسیله رسوبات لوز پوشونده شده.

جبهه جنوب قلمرو گرجستان با دامنه و فلات پایین کمربند، که بیشتر از یه دشت ساحلی باریک و باریکه و در اوج Didi-Abuli، به 10،830 فوت می رسد مشخص شده.

گونه های مختلف خاک در گرجستان می میرند، از نوع خاکستری قهوه ای و نیمه خشک شور تا خاکی قرمز و زیر گلدانا. پیشرفتهای مصنوعی به تنوع افزوده می شه.

آب و هوا
جلوگیری از گرجستان در گرجستان از نفوذ هوای سرد از شمال محافظت می کنه، در حالی که کشور به تنگه باز استاو اثر ثابت هوا گرم و مرطوب از دریای سیاهه. گرجستان غربی دارای آب و هوا دریایی نیمرو جغرافیایی و مرطوبهه، در حالیکه شرق گریجستان دارای بزرگترین منطقه از اقلیمه که از آب و هوای خشک و نیمه گرمسیری متفاوته.

همینطور مناطق مشخص شده دارای نشونه مشخصی هستن. واسه مثال، دره کالخیدا دارای یه شخصیت نیمه گرمسیری تا حدود 1600 تا 2000 فوت و منطقه ای از آب و هوای مرطوب و متوسط ​​است که در بالای اون قرار داره. هنوزم کمربند سرد و مرطوب زمستون و تابستون فراوانه. بالاتر از حدود 6،600 تا 7،200 پا، منطقه آب و هوا آلپه که هیچ تابستون واقعی واقع نمی شه. بیشتر از 11،200 تا 11،500 فوت برف و یخ در تموم سال طول می کشه. در شرق گرجستان، در سطح داخلی پایین تر، درجه گرما پایین تر از بخش غربی در اوج ارتفاع.

غربی گرجستان در طول سال، بارندای سنگین رو در طول سال به اندازه 40 تا 100 اینچ (1000 تا 2500 میلی متر) و بیشترین حد در پاییز و زمستون به بار می میرند. جنوب کلخیدا بیشترین بارش باران می شه و رطوبت به شمال و شرق کم می شه. زمستون در این منطقه کم و گرمه در مناطق پایینتر از 2000 تا 2300 فوت، متوسط ​​دما در ماه ژانویه هیچ وقت کمتر از 32 درجه فارنهایت (0 درجه سانتیگراد) نیس و آب و هوا و زمستانه که تقریبا گرم و آفتابی بازم در مناطق ساحلیه که متوسط ​​درجه گرما حدودا 41 درجه فارنهایت (5 درجه سانتیگراد). دمای تابستون در حدود 71 درجه فارنهایت (22 درجه سانتیگراد) است.

در شرق گرجستان، بارش با فاصله از دریا کم می شه و در دشتا و قلعها به 16 تا 28 در می رسد، اما در کوچه دو برابر زیاد میشه. مناطق جنوب شرقی خشک ترین مناطق اندونزی و زمستون خشک ترین فصله. بیشترین حد باران در انتهایی بهار رخ میده بالاترین دما در نیمه زمین در ماه ژوئیه رخ میده (حدود 77 درجه فارنهایت [25 درجه سانتیگراد])، در حالی که دمای متوسط ​​ماه ژانویه در بیشتر منطقه از 32 تا 37 درجه فارنهایت (0 تا 3 درجه سانتیگراد) است. < / p>

زندگی گیاهی و حیوانی
موقعیت گرجستان و زمینای مختلف اون باعث ایجاد انواع مختلفی از مناظر می کنه. پوشش گیاهی سرسبزانه مرطوب، سواحل دریای سیاه دریای تقریبا نزدیک به ساحل ابدی قلهای کوهه. دره های عمیق و رودخانهای سریع راه رو واسه خشک شدن سریع و سبز از آلپای مرتعی با رنگ تیره تر از دره های جنگلی متناوب می شن.

بیشتر از یه سوم کشور با جنگل و قلم مو پوشونده شده. در غرب، آب و هوای تقریبا پایدار در طول دوره وقتی طولانی، خیلی از مفید باقیمونده و نادر، از جمله کاجهای پیتسوندا (Pinus pithyusa) حفظ شده. جنگل شامل بلوط، شاه بلوط، راش و توسکا و قارچ قهوه ای، خاکستر، لیندن و درختان سیب و گلابی می شه. شاخکای غربی تحت اثر گیاهان همیشه سبز (از جمله رادیدردرونا و هولیا) و درختچهای گیاه مثل جوجای تخت شاه بلوط قفقاسی و میوه های میوه ای قرار می گیرن. رشته های لیانا بعضی از جنگلای غربی وارد می شه. گیاهان مرکبات در تموم جمهوریها می تونن و ردیاهی طولانی از درختان اوکالیپتوس خط خطوط کشور رو در بر داره.

شرق گرجستان دارای جنگلای کمتریه و استپا با باتلاقی زیر پوست کمرنگ، و همینطور پتو از چمن پر و ریش. پوشش گیاهی Subalpine و Alpine گیاهی به طور گسترده در بالاترین مناطق رخ میده. زندگی حیوانات خیلی متنوعه. گوسفند و قارچ ساکن در کوه بلند؛ جوندگان در مراتع بلند زندگی می کنن و پرنده باغبانی غنی شامل تورهای کوه، دریایی سیاه و قفقازی و عقبای کوه و ریشگیه. رودخانهای روشن و دریاچهای کوه پر از قزل آلا هستن.

مناطق جنگلی به وسیله گرهای وحشی، گوسفند و گوسفند غربی، خرسای قهوه ای، سیاهگوش، گرگ، روباه، شغال، خرگوش و سنجاق مشخص می شن. پرندگان از تپش تا گرگ وحشی سیاه و سفید. بعضی از این حیوانات و پرندگان هم مناطق ناحیه ای رو تشکیل می دن که نشون دهنده خونه ای از راکون، سیب زمینی و نتریا هستن. رودخانهای کمین و دریای سیاه خود غنی از ماهی هستن.

الگوهای حل و فصل
تراکم جمعیت تقریبا بالاه اما کمتر از ارمنستان و آذربایجانه. اکثریت جمعیت نزدیک به جمعیت کمتر از 2600 فوت فوت جمعیت جمعیت با افزایش ارتفاع کم می شه.

در دوره شوروی، جمعیت گرجستان با روند مشخصی به طرف شهرنشینی افزایش پیدا. بیشتر از نصف جمعیت امروز در شهرها زندگی می کنن. علاوه بر این، بخش زیادی از جمعیت که به عنوان روستایی تعریف شده، واقعا در اقتصاد شهری شهرهای نزدیک قرار داره. شرکتی واسه پردازش ساده جنسا کشاورزی در روستاها ساخته شده، در حالی که کارخانه های پردازش سنگ آهن و صنایع سبک هم در حال افزایش هستن. پس، خیلی از روستاهای سنتی آروم به جوامع جدا مدرن تبدیل شده ان.

تفلیس، پایتخت، یه شهر قدیمی با خیلی از مفید معماری که با ساختمان مدرن ترکیب می شن، در شرق گریت واقع شده، که تا حدی تو یه منطقه در قشنگ رودخانه کورا واقع شده. بقیه مرکزا کل K’ut’aisi، Rust’avi، Sokhumi و Bat’umi ه.

تبیلیت
تفلیس
تفلیس، گرجستان.
© Anna21 / Shutterstock.com

احتمال این که گرجیا نام خود رو “کارتلوئی” نامیدهه (“گرجستان” از نام فارسی واسه اونا گورج)، همیشه در این منطقه زندگی می کنن که به اونا “ساکارلوو” شناخته می شه. از نظر قومی، گرجستان معاصر برابر نیس، بلکه مشخصمانه اختلافات و قوانین منطقه کامپوزیت.

زبون گرجی یکی از اعضای خونواده زبانهای کاتلوئی (جنوب غربی) است. این الفبای خود رو داره که تصور می می شه در قرن پنجم و خیلی از گویشا هست.

خیلی از گرجستان اعضای کلیسای ارتدوکس گرجستان، یه Церصя Orthodox کلیسای Autochephalous هستن. علاوه بر این، مسلمانان، ارتودوکس روسی، جوامع اورشلیم و جوامعی یهودی هم وجود دارن.

گرجستان: وابستگی مذهبی
گرجستان: وابستگی مذهبی
Encyclopædia Britannica، Inc.
گرجیا یه مرد با افتخار با فرهنگ قدیم هست.

گرجستان: جدا کردن سن
گرجستان: جدا سازی سن
Encyclopædia Britannica، Inc.
اقتصاد
اقتصاد در گرجستان شامل کشاورزی مختلف و مکانیکی همراه با پایگاه صنعتی خوب پیشرفتهفته . کشاورزی حدود نصف تولید ناخالص داخلی رو تشکیل میده و تقریبا یه چهارم نیروی کار استخدام می شه؛ صنایع و خدمات بخش هر یک در حدود یه پنجم استخدام می کنه.

بعد از استقلال اقتصاد گرجستان به دلیل بی ثباتی سیاسی (که مانع سرمایه گذاری خارجی)، از دست دادن روابط تجاری مناسب با دولت اتحاد جماهیر شوروی سابق و ناآرامیای مدنی در آبخازیا و جنوب اوستای جنوبی، که در اون اصلی اصلی لوله ارتباطات حمل و نقل خراب شده یا محاصره شده ان گرجستان تلاش کرد تا اقتصاد خود رو به عنوان یه سازمان براساس مبانی بازار مبادله کنه: قیمتا آزاد شد، بانکداری اصلاح شد و بعضی از شرکتای دولتی و خرده فروشیای خصوصی خصوصی شد.

بانک ملی گرجستان، بانک مرکزی، پول ملی، لاری گرجستان صادر می شه. بیشتر موسسات پولی گرجستان – بورس اوراق بهادار و بیشتر بانکهای اون – در تبلیز واقع شده ان.

منابع
در درون کشور، ذخایر ژجیان سنگ (مخصوصا در Tqvarch’eli و Tqibuli)، نفت (در Kazeti)، و انواع دیگه از منابع مختلف از ذغال سنگ نارس به سنگ مرمر. ذخایر منگنز از Chiat’ura حریف هند، برزیل و غنا در کمیت و کیفیت. منابع آب آنم مهمه. عمیق ترین و قوی ترین رودخانها و اهداف هیدرو الکتریکی عبارتند از: رونی و شاخه های اون، Inguri، Kodori و Bzyb. این رودخانهای غربی سه چهارم ظرفیت کل رو تشکیل میده، با شرق کورا، آرابی، الازانی و خرمی حسابداری واسه بقیه. ذخایر نفتی در نزدیکی Bat’umi و Pot’i واقع در دریای سیاه واقع شده ان.

کشاورزی

یکی از ویژگیای جدا اقتصاد قرقیزستان اینه که زمین کشاورزی هر دو کمبود و سخت کار می کنه؛ هر پچ زمین نفوذی، حتی در دامنهای شیب دار کوهستانی، خیلی مهم. نسبت نسبی زمینای زراعی کمه. با این حال، اهمیت تولید جنسا پر زحمت (و خیلی سودآور) مثل چای و میوه های مرکبات، عامل جبرانی.

معرفي نظام نظامي جمعي (كلاسيوسي) و دولت كشاورزي (سوخوزي) به وسيله دولت شوروي در سال 1929-30 به طور اساسي ساختار سنتي مالکيت زمين و كار رو عوض كرد، گرچه بخش زيادي از توليدات كشاورزي گرجستان با؟؟ م از بخشای باغبانی خصوصی. کشاورزی معاصر از لوازم مدرن عرضه شده تحت برنامه سرمایه گذاری سرمایه استفاده می کنه که هم تولید کود معدنی و علف کش و هم مفید جنگلداری رو تامین می کنه. برنامه خصوصی سازی زمین در سال 1992 انجام شد.

گیاهان چای بیشتر از 150،000 هکتار (60،000 هکتار) می تونن با استفاده از ماشین آلات مدرن چیدن مجهز شده ان.

تاکستانای جمهوری یکی از قدیمی ترین و مهم ترین شاخه های کشاورزی گرجستان تشکیل و شاید بهترین دوستشان داشته باشه. گوشت مشروب فروشی به سال 300 قبل از میلاد؛ قرنها آزمایش و خطا بیشتر از 500 نوع انگور رو تولید کرد.

باغها حدود 320،000 هکتار در همه کشور رو اشغال می کنن. میوه های گرجستان مختلف هستن، حتی فرق کمی در آب و هوا و خاک بر کارکرد، کیفیت و طعم میوه اثر می گذارد.

چغندر قند و تنباکو در بین قوم دیگه جنسا تجاری خیلی مهم هستن. اسانس (گیاه گل سرخ، گل رز، یاسمن) هم واسه تهیه اون تهیه می می شه عطر. دانه ها، از جمله گندم، مهم نیستن اما مقادیر واسه نیاز به کشور کافی نیس و گندم باید وارد شهر شه. رشد سبزیجات و خربزه در حومه ها پیشرفت یافته.

پرورش دام با استفاده از صخره های مختلف تابستون و زمستون مشخص می ش. گوسفند و بز، گاو و خوک بالا میرن. مرغ، عسل و کرم ابریشم هم قابل توجه هستن. ماهیگیری دریای سیاه روی ماهی قزل آلا و سیبری تمرکز داره.

صنعت
بنیاد سوخت و انرژی در گرجستان به عنوان پایه ای واسه صنعتی شدن خدمت کرده. ده ها ایستگاه برق آبی، از جمله گیاهان Rioni و Sokhumi و خیلی از ایستگاهای زغال سنگ و گاز طبیعی، ساخته شده ان. همه الان به یه سیستم قدرت واحد تبدیل شده ان، یه بخش آلی از سیستم Transcaucasian.

صنعت زغالسنگ یکی از قدیمی ترین صنایع معدنی که روی معادن Tqibuli بازسازی شده متمرکز شده. سپردهای موجود در Tqvarch’eli و Akhalts’ikhe تولید افزایش یافته.

منگنز و مواد معدنی غیر متالیکی از طلسم به سنگ مرمر صنایع مختلف در همه کشورهای اتحاد جماهیر شوروی سابق ارائه می کنن. کارخانه متالورژي رستاوا، واقع در نزديكي پايتخت، توليد اولين فولاد خود رو در سال 1956 انجام داد. در بازار روسیه، اوکراین و دیگه نقاط کشور، جنسا فولادي ليزر و جنسا لوله بي مرز هست. Zestap’oni دومین مرکز متالورژی بزرگه.

صنعت ماشین آلات تولید طیف متنوعی از جنسا، از راه آهن الکتریکی، وسایل نقلیه سنگین و لوازم متحرک زمین به ماشین آلات تراش و دقت. جنسا تخصصی شامل ماشین آلات جمع بیاری چای و دستگاه های ضد چروک واسه کاشتهای کشور می شه. تولید در شهرهای بزرگ متمرکزه.

صنایع شیمیایی گرجستان تولید مواد معدنی، مواد مصنوعی و فیبر و جنسا داروی هستش.

جنسای تولیدی که معمولا استفاده می شه قبلا وارد بخش بزرگی از جمهوریهای اتحاد جماهیر شوروی شده، اما سیستم روشنایی تجاری که در کلیه مناطق مصرف کننده در گرجستان واقع شده، حالا پنبه، پارچه و پارچه، و همینطور لباس ژنتیکیه.

جنسا صنایع غذایی عبارتند از چای، میز و دسر. تولید برندی و شامپاین هم خوب پیشرفت یافتهه. بقیه فعال سازی صنایع غذایی شامل لبنیات و کن؟ رو می شه.

حمل و نقل
گرجستان دارای سیستم حمل و نقل متراکمه. بیشتر حمل و نقل به وسیله کامیون حمل می شه، اما راه آهن مهمه. تفلیس با سکوومی و باتومی در دریای سیاه و باکو در خزر به راه آهن وصل شده.

یه خط لوله نفت باتومی رو با باکو، آذربایجان وصل می شه. دو خط لوله گاز طبیعی از باکو به تفلس عبور می کنن و بعد به روسیه به شمال میرن. بندرهای Bat’umi، Pot’i، و Sokhumi از اهمیت اقتصادی کل واسه کل Transcaucasia ه. فرودگاه بین المللی در تفلیسه.

اداره و شرایط اجتماعی

در سال 1992، گرجستان که از سال 1978 تحت قانون اساسی شوروی فعالیت کرد، قانون اساسی 1921 قبل از شوروی بازسازی شد. یه کمیته قانون اساسی در سال 1992 و ایجاد یه قانون اساسی تازه تشکیل شد و بعد از یه اختلاف طولانی در مورد اندازه اختیاری که به اجرایی داده شد، یه سند تازه در سال 1995 تصویب شد.

گرجستان یه جمهوری چند حزبی یکیه. طبق قانون اساسی 1995، رییس جمهور قدرت شد گسترده گرفته، اما با اصلاحات قانون اساسی اعمال شده در سال 2013 که گسترش نقش اول وزیر و کابینه رو، خیلی کاهش یافتهه. رئيس جمهور با رأی عمومی مستقیم به بیشترین حد دو دوره پنج ساله انتخاب می شه. مجلس قانونگذاران مجلس انتخاب شده که اعضای اون به مدت چار ساله خدمت می کنن. قضایی سیستم شامل دادگاههای منطقه ای و ایالتی و دیوان عالی کشوره.

حزب کمونیست گرجستان تحت کنترل حزب کمونیست اتحاد جماهیر شوروی، تا سال 1980 تنها حزب سیاسی بود. با تقویت نیروهای ملی و اصلاح رهبری شوروی، خاخیل گورباچف، خیلی از گروه های سیاسی مختلف ظهور کردن. سازمانای سیاسی کل حالا شامل اتحادیه شهروندان، اتحادی که ادوارد شاردنادروز رئیس جمهوری گرجستان تشکیل می شه؛ حزب دموکراتیک ملی اصلاحطلب؛ جبهه ایجاد گرجستان، در سال 1989، واسه ارتقاء استقلال گرجستان شکل گرفت. و حزب سوسیال دموکرات گرجستان، که در سال 1893 تأسیس شد اما بعد از فروپاشی شوروی سقوط کرد.

جورجستان در سال 1992 عضو سازمان ملل متحد شد و در سال 1993 به کشورهای مشترک المنافع (جدای مشترک المنافع) ملحق شد. بعد از جنگ با روسیه در ماه اوت 2008، گرجستان یه سال بعد از کشورهای مشترک المنافع خارج شد.

نیروهای مسلح و امنیت

در سالهای اوليه استقلال نیروهای مسلح گرجستان تقسیم شدن، اما تا وسطای دهه 1990، اونا کم کم متحد شدن. سازمان نظامی اصلی کشور گارد ملیح؛ گروه های شبه نظامی هم حضور دائم. دوره دو ساله خدمات نظامی واسه مردانی بالغ زور، گرچه فرار از پیش داوری گستردها. تعداد زیادی از نیروهای روسی در قلمرو گرجستان باقی می مثل.

وزارت امور داخله به نیروی انتظامی منظم نظارت می کنه.

تحصیلات
سطح آموزش و پرورش تقریبا بالاه. دانشگاه تفلیس در سال 1918 تاسیس شد، آکادمی علوم (تاسیس 1941) از چندین موسسه علمی تشکیل شده که در سرتاسر جمهوری تحقیق انجام می دن. گرجستان دارای سیستم کتابخونه گسترده گستردهه.

سلامت و رفاه

پرداختن از موارد عمومی عمومی، آموزش رایگان، خدمات پزشکی، کمکای اضافی و پرداختحق بیمه و اقامت رایگان یا کم هزینه در خانه های استراحت و سالن پذیرایی، و همینطور پرداخت تعطیلات و نگهداری مهد کودکا و مهد کودکا، فراهم می کنه. گرجستان در سطح خدمات پزشکی بالستیک و در مقایسه با دیگه قبیله ای از جمهوریای شوروی، جمعیت اون کمبود سل و سرطان. این جمهوری به عنوان یه مرکز بهداشت مشهوره که معروفیت اون از چندین محل خروج از آب معدنی زیرزمینی دکتر، هوای آفتابی ساحل دریای سیاه، هوای خالص مناطق کوهستان و طیف بزرگی از استراحتکتها مشهورهه.