اخبار

چرا گرجستان کشور خوبی است ؟

 

   گرجستانوقتی واسه اولین بار در راه تفلیس- باتومی کوهای قفقاز رو می بینید، مبهوت می شید. شاید باور نکنین، در افقای دور دست، سکوت، خورشید و کوهای قشنگ رو تجربه می کنین.
یکی از مکانای فراموش نشدنی طبیعت گرجستان پارک ملی توشتی (Tusheti) هستش. این پارک ملی در دامنهای قفقاز واقعه و شما رو یاد طبیعت اسکاتلند میندازه، و شاید حتی قشنگ تر و منحصر به فرد تر. باور می کنین که اینجور جای جادویی تقریباً بکر و آروم مونده. بهتره از زیاد از اون تعریف نکنیم، تا همینطور دست نخورده باقی بمونه!
بلند ترین قله اروپا به نام البروس با ارتفاع ۵۶۴۲ در گرجستان قرار داره. نام این قله با نام قله البرز هم ریشهه و هر دو شکلی از یه واژه ایرونی هستن. لازم به ذکره که در کوهای قفقاز قلهای دیگری هم هست که ارتفاع اونا بیشتر از ۵۰۰۰ متره. اگه اهل کوه نوردی هستین، خیلی آسون می تونید از تفلیس با چند ساعت رانندگی به پای این کوه برسید. این تجربه رو اصلا از دست ندید.

گرجستان

تورمسافرتی
تور گرجستان
رزرواسیون آنلاین الی گشت

رزرو هتل
هتلای تفلیس
رزرواسیون آنلاین الی گشت

طبیعت تفلیس
۲- مردم گرجستان در قلب شما جای می گیرن
مردم گرجستان در عرض چند ثانیه آشنایی، به شکلی با شما برخورد می کنن، انگار از اعضای خونواده اونا هستین. اونا مردم خوش قلبی هستن و رابطه گرمی با شما برقرار می کنن و احترام و علاقه خاصی واسه همدیگه قائلند. اونا از هر فرصتی واسه شادی استفاده می کنه. موسیقی از مهمترین بخشای زندگی عامیانه اونا هستش و واسه نوازندهای خیابانی و اعضای ارکستر سمفونیک به یه اندازه احترام قائلند.

۳- بازارهای محلی سنتی با انواع خوراکیا، میوه ها و سبزیجات
بازارهای سنتی رو می تونید در همه جای شهر ببینین. سبزیجات و میوه های رنگی، نون و گوشتای مختلف و هر چیزی که هوس اونو بکنین. این بازارها معماری سنتی و بومی دارن و حتی اگه چیزی نمیخواین بخرید، بازدید از اونا رو به شما پیشنهاد می کنیم. هیچیک از جنسا برچسب قیمت ندارن و شما باید با فروشنده چانه بزنید. در خیلی از مواقع فروشنده ها، خانمای پیر با لباسای سنتی می باشن که حتی یه کلمه انگلیسی هم نمیدونن اما اونا با روشای جالبی با شما سر و کار برقرار می کنن.

۴- تفلیس یکی از منحصربه فرد ترین پایتختای دنیا هستش
گرجستان به وسیله فرهنگای مختلفی محاصره شده و پس همه ویژگیای خوب رو از اونا دستچین کرده. روسیه در شمال، ترکیه در غرب، ارمنستان و ایران در جنوب و آذربایجان در شرق این کشور قرار دارن. شما در تفلیس می تونید آمیزه جالبی از همه این فرهنگا رو توجه بفرمائید. مردم با گرمی با شما برخورد می کنن و سعی دارن هر کاری از دستشون بر میاد واسه شما انجام دهند. شما برندای معروف مثل مک دونالدز و برگر کینگ رو در تفلیس نخواهید دید، بلکه همه چیز به شکل بومی و سنتی هستش. این آمیزه منحصر به فرد با ترکیبی از فرهنگ شوروی، همینطور معماری محلی، سبک ویژه ای به نمای شهر تفلیس داده که باعث می شه تو ذهن شما حک شه.

شبای تفلیس خیلی پر جنب و جوشه و تازه خیلی از فستیوالا، برنامه های هنری و تفریحی بعد از ساعت ۱۰ شب شروع می شن. مردم گرجستان عقاید مذهبی خیلی محکمی دارن اما نسل خیلی باهوش و روشن فکری در گرجستان پرورش یافته ان و از زمان شوروی سابق شاهد تغییرات زیادی بوده. تفلیس شهر مدرنیه که به آرامی آغوشش رو واسه مردم دنیا باز می کنه.

۵- کوچهای باریک تفلیس که باعث می شه پاریس و ونیز رو فراموش کنین
وقتی واسه اولین بار در خیابانای تفلیس قدم می زنید، احساس متفاوتی رو تجربه می کنین. خیابانای باریک و دنج در سرتاسر شبکه شهری دیده می شن و هر عابری رو عاشق خود می کنه، واسه  همین تفلیس به پاریس اوراسیا معروفه. شاید این موضوع رو در هیچ کتاب لانلی پلنتی درباره گرجستان نشنیده باشین، اما کوچه پس کوچهای تفلیس رو هیچوقت از دست ندید. اگه یه دوربین در دست داشته باشین می تونید، جالب ترین صحنها رو شکار کنین.

گرجستان۶- شما در هر جایی کلیساهای کوچیکی می بینید
شاید در هر دهکده در اروپا کمه کم دو کلیسا وجود داشته باشه، ممکنهً از خود می پرسید، این موضوع در گرجستان چه ویژگی منحصر به فردی داره. شما در عقب افتاده ترین مکانا که فقط گوسفند و کوه هست، این کلیساهای کوچیک و قشنگ رو پیدا می کنین. یه کلیسای منحصر به فرد به نام گرجتی ترینیتی (Gergeti Trinity Church) در نزدیکی قله کازبکی (۲۱۷۰) قرار داره که رفتن به اونجا رو به شما پیشنهاد می کنم. به نظر من بهترین و دنج ترین کلیسای گرجستان هستش. اگه اهل کوه نوردی هستین، می تونید پیاده راه سه ساعته رو به طرف کلیسا طی کنین اما با یه جیپ می تونید در عرض یه ربع به کلیسا برسید.

۷- باتومی و ساحل خیره کننده دریای سیاه
باید اعتراف کرد که سواحل زیباتری در سرتاسر دنیا هست اما باتومی و ساحل دریای سیاه حال و هوای خاصی داره. فاصله دریا و کوه در این ساحل خیلی کمه. شما می تونید به اسکی برید و دو ساعت بعد در ساحل استراحت کنین.

اقلیم باتومی جنب حاره هستش و آب و هوای خیلی خوبی حتی در فصل زمستون داره. شهر باتومی بناهای تاریخی زیبایی هم داره. خونه سفید و فانوس اسکندر از مهترین بناهای تاریخی این شهر هستش. سواحل باتومی جانشین مناسبی واسه سواحل مدیترانه ای فرانسه می باشن. هتلای لوکس، ساحل قشنگ و نورپردازیای خیره کننده در سرتاسر شهر دیده می شه. جوونا واسه سرگرمی یا استراحت به تفریحگاهای ساحلی میرن و در برنامه های شبونه شرکت می کنن.

لغو ویزای گرجستان، باعث افزایش سفر گردشگران ایرونی به این کشور شده. ۲۵ هزار گردشگر ایرونی گرجستان در سال ۲۰۱۵ به بیشتر از ۱۴۷ هزار در سال ۲۰۱۶ رسیده.

برنامه سفر بی ویزای ایرانیان به گرجستان که ژانویه ۲۰۱۱ شروع شده بود، یکم ژوئیه ۲۰۱۳ به تعلیق در اومد. ولی این برنامه بعد از توافق هسته ای ایران با کشورهای غربی از ۱۵ فوریه ۲۰۱۶ دوباره از سر گرفته شد.

الان هفته ای ۱۸ پرواز مستقیم از ایران به تفلیس انجام می شه و در نوروز که تعداد سفرها بیشتر می شه، قراره هفت پرواز دیگه به این تعداد اضافه شه.

۱. کلمات فارسی در زبون گرجی:به دلیل مناسبات نزدیک و تاریخی بین ایران و گرجستان تعداد زیادی کلمه فارسی وارد زبون گرجی شده. کلماتی مثل کوچه، پرده، مغازه، لوبیا، فکر، مزد، مسخره، پنجره و نام ایی مثل سهراب، طهماسب، گرگین، لیلا و کتایون. البته این به این معنی نیس که فارس زبانان می تونن با این کلمات مشترک با گرجیا رابطه برقرار کنن. در گرجستان عادی ترین زبون خارجی روسیه.

۲. علاقه شدید به لباسای تیره:باور عمومی اینه که فقط گرجیا هستن که با رنگ مشکی خوش تیپ می شن. بعضی هم معتقدند که رنگ مشکی نمادی از سنت، فرهنگ و تاریخ پرآشوب و غمناک گرجستانه. اگه در گرجستان لباسای روشن و رنگارنگ به تن داشته باشین گرجیا سریع متوجه می شن که خارجی هستین.