عملکرد Batman: Arkham Knight روی پی سی تا چه حد بد است؟

عملکرد Batman: Arkham Knight روی پی سی تا چه حد بد است؟

به طور کامل غیر قابل انتظاره که عناوین مالتی پلتفرم روی پی سی ضعیف تر از نسخه کنسولی باشن -به هر حال اکس باکس وان و پلی استیشن ۴ براساس تکنولوژی پی سی ساخته شدن- اما در Batman: Arkham Knight این اتفاق نادر اتفاق افتاده.

این بازی به وسیله تیم فنی سایت یوروگیمر روی سیستمی با سی پی یو اینتل Core i7 3770K، کارت گرافیک GTX 780 Ti و ۱۶ گیگابایت مموری تست شده. اینجور کامپیوتری از پس اجرای هر عنوان قدرتمندی خیلی راحت بر میاد اما بتمن کارکرد واقعا ضعیفی روی دستگاه داره. واسه نمک پاشیدن به زخم پی سی گیمرهای مشتاقی که منتظر گرافیکی عجیب از Batman: Arkham Knight بودن باید گفت افکتای خاصی از تنظیمات بازی حذف شدن در حالی که سخت افزار ضعیف تر پلی استیشن ۴ اونا رو به نمایش میذاره.

به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که حجم تصاویر مقایسه ای بین نسخه پلی استیشن ۴ و پی سی کمی بالاست.

در ادامه با سایت ما همراه باشین.

بذارین با پرفورمنس شروع کنیم، بزرگ ترین مسئله ای که سر اون مشاجرهای بسیاری طی این دو روز انجام شده. فریم بازی روی ۳۰ قفل شده تا ترفندی باشه واسه پوش,ندن ایرادات افت فریم. دو عنوان قبلی محدودیتی در ارائه فریم به کاربر نداشتن و به خاطر همین، قفل کردن فریم در AK یه کمبود حساب می شه.

البته، برداشتن این قفل کار سختی نیس. می تونین با مراجعه به پوشهای بازی و پیدا کردن فایل BmSystemSettings.ini، فریم رو از ۳۰ روی ۶۰ یا حتی بالاتر قفل کنین. در این مورد، ما ۱۲۰ رو انتخاب کردیم تا کارکرد کامل بازی رو مشاهده کنیم، عملکردی که خیلی باحال نیس.

حتی در تنظیمات Low، نگه داشتن فریم روی ۶۰ با کارت گرافیک ۷۸۰ Ti، غیر ممکنه. با درایور شماره ۳۵۳٫۳۰ انویدیا (که انگار واسه Arkham Knight بهینه شده)، دستگاه از خود ضعف نشون میده و فریم وقتی که بر فراز گاتام پرواز می کنیم یا با بتموبیل می رانیم به ۳۸ هم می رسه. فاصله وقتی بین فریما شدیدا متغیره و در وقتی مانند زمان ثبت چک پوینتا حتی به ۴۱۰ میلی ثانیه هم می رسه.

از همه عجیب تر، وقتی که تموم گزینه های گرافیکی رو در پایین ترین حالت ممکن خود می ذاریم، آنتی آلیاسینگ، ایشون-سینک و تموم ویژگیای انویدیا گیم ورکز رو هم خاموش می کنیم، فریم در صحنه های گفته شده روی رزولوشن ۱۰۸۰p بازم تا ۴۰ پایین میاد.

واقعا، با اینجور سخت افزاری، رسیدن به ۶۰ فریم ثابت با رزولوشن ۱۰۸۰p غیر ممکنه. و بدیش اینه، گزینه های گرافیکی در بازی بسیار محدودند و نمی تونین کنترلی روی فیلترهای خاص داشته باشین. حتی نمی تونین اونا رو در فایل .ini هم تغییر بدین. در واقع اگه از بعضی افکتای قرار داده شده روی بازی لذت نمی برین، نمی تونین اونا رو خاموش کنین.

Batman: Arkham Knight روی Low و High روی سیستمی با سی پی یو Core i7 3770K و کارت گرافیک GTX 780 Ti تست شده. محدودیت اندازه فریم با دستکاری فایل .ini ورداشته شده.

دلیل افت فریم، سرعت استریم پایین بافتا و اجزای محیطه، مخصوصا وقتی که با سرعت بالا در گاتهام پرواز و یا رانندگی می کنین. در نبردها، میان پردها و مراحل داخل ساختمون، فریم حتی بالاتر از ۶۰ هم میره اما وقتی که از ساختمون خارج میشین و به خیابونای گاتام میاید، فریم به زیر ۵۰ سقوط می کنه.

با به کار گیری بخش OSD برنامه MSI Afterburner و مشاهده قسمت عیب شناسی، هر هشت هسته پردازشی سی پی یو در حدود ۶۰ الی ۷۰ درصد درگیر ماجرا شدن. با این حساب سی پی یو به طور صد در صد درگیر نیس اما احتمال می دید گرافیک به طور کامل کمر خم کرده باشه که بازم اینطور نیس. در واقع بازی بهره کاملی از قدرت کارت گرافیک نمی بره اما با به کار گیری ۲٫۷ گیگابایت VRAM، حتی در تنظیمات پایین، به شکل غیر قابل باوری رم دستگاه رو می خوره.

بعضی افکتا از نسخه پی سی حذف شدن در حالی که نسخه پلی استیشن ۴ اونا رو به روشنی به نمایش میذاره. شاید تنها برتری نسخه پی سی، اونم برتری کارتای گرافیک انویدیا نسبت به کنسول و AMD، افکت دود و مه قویه.

بعضی نکات هم در تصاویر زیر ذکر شدن. توصیف شرایط کافی نیس، بهتره خودتون به چشم تغییر رو فهمیده باشین.

در نسخه پی سی، باران هیچ اثری روی لباس بتمن نداره اما صورت بتمن (قسمتی که از نقاب بیرونه) در نسخه پی سی طبیعی تره. به پس زمینه هم توجه کنین. Depth of Field در نسخه پی سی بسیار ضعیف تر کار شده.

Ambient Occlusion حتی در آخرین تنظیمات پی سی هم خاموشه. به گوشه های دیوار دقت کنین. سایه ها در نسخه پلی استیشن ۴ روشن ترن.

واسه درک بهتر از اثر Ambient Occlusion می تونین این تصویر رو ببینین. روشن بودن این توانایی، به اجسام درون محیط موجودیت می بخشه.

افکت باران هم در نسخه پی سی غایبه و تاثیری روی بتموبیل نمی ذاره.

بازم افکت باران و غیبت اون در همه جای محیط. به شنل بتمن نگاه کنین. البته کارتای گرافیک انویدیا افکت خاصی از باران رو به نمایش می ذارن که در نسخه های کنسولی اثری از اون نیس.

اندازه جزئیات در نسخه پلی استیشن ۴ با پی سی (بالاترین تنظیمات) برابره و در محیطای دور فرقی احساس نمی شه.

الان، کیفیت Arkham Knight روی پی سی در اختلاف کامل با عناوین قبلی راک استدیه. هر دو عنوان قبلی از سری Arkham که به وسیله راک استدی ساخته شده بود روی پی سی عملکردی قابل قبول داشتن و گزینه های گرافیکی متنوعی در اختیار کاربر قرار می دادن. ناشر بازی، Warner Bros از مشکلات مطلعه و به خاطر همین فروش نسخه پی سی رو به حالت تعلیق در آورده.

بذارین این جوری بگیم: این اولین باره که می بینیم Radeon HD 7950 3GB، پردازنده ای گرافیکی که خیلی خیلی قوی تر از نمونه مشابه خود در پلی استیشن ۴ و اکس باکس وانه با سی پی یو Core i5 تنها بتونه روی رزولوشن ۷۲۰p اجرای خوبی داشته باشه.

پیشنهاد می شه قفل فریم رو ورندارید، حتی اگه GTX 980 با سی پی یو Core i7 دارین. سرعت استریم از هارد درایو هم بسیار ضعیفه، پس به کار گیری SSD پیشنهاد می شه. باحال اینجاس که هارد کنسولا از سرعت استریم بسیار کمتری نسبت به هارد پی سی استفاده میکرد و مشابه ورژنای لپ تاپیه.

با فریم ریت پر افت و خیز، استریم ضعیف، ویژگیای ضعیف شده و سخت افزار فوق العاده قوی لازم، Arkham Knight به شکل تلخی ناامید کننده ظاهر شده و هیچ وقت نباید در اینجور وضعیت اسف باری به بازار عرضه می شد. هنوز باید کارای زیادی روی بازی انجام شه تا اونو بشه دست کم برابر با نسخه کنسولی دونست.

این پورت اصلا قبول کردنی نیس و ناشر و سازنده بازی هم این مسئله رو قبول کردن. شاید طی یکی دو هفته آینده، بروزرسانی حجیمی واسه بازی منتشر شه و مشکلات رو به طور کل برطرف کنه.

Share