سیر تکامل در کدنویسی HTML

سیر تکامل در کدنویسی HTML

پیدایش اینترنت و زبون کدنویسی HTML

اگه به چند دهه قبل برگردیم تقریبا هیچکی نمیدونست که اینترنت و کدنویسی وب چیه ولی امروزه به یکی از مهمترین بخشای زندگی بشر تبدیل شده.

اینترنت دیگه تنها مکانی واسه پیدا کردن یه رستوران خوب یا لوله کش نیس، بلکه به فضایی گسترده و مناسب جهت کار و کسب درآمد تبدیل گشته. با طراحی و کدنویسی یه سایت قشنگتر و ارائه مطالب بروز و به درد بخور می تونین به سرعت افراد رو به سایت خود جذب کرده و درآمد مناسبی از راه تبلیغات به دست بیارین.

با این حال شرایط همیشه همینطوری نبوده و در اول راه محدودیتای زیادی در کدنویسی وب و ارائه اطلاعات وجود داشت. در اول برخلاف امروز تنها زبون کدنویسی  HTML بوده و اولین سایت در سال ۱۹۸۱ راه اندازی شد. ار آنروز تا حالا تغییرات زیادی رو در کدنویسی به زبون کدنویسی HTML مشاهده کردیم که به بررسی اون می پردازیم.

اولین نسل از زبون HTML

در دهه ۹۰ میلادی و بهمراه افزایش رابطه کاربران با اینترنت، امکان خوندن مطالب در فضای اینترنت با به کار گیری کدنویسی HTML آماده شد. در اون زمان صفحات وب از متنایی محدود و تو یه ستون تشکیل میشدند و مودمای دیال آپ سرعت بسیار پایینی داشتن به خاطر همین طراحان وب هیچوقت به فکر به کار گیری تصویر و فیلم در صفحات سایت نبودن.

Mosaic نام اولین مرورگر واسه رابطه و درک صفحات وب بود که روی سیستم عامل Unix راه اندازی شد. واسه شکست دادن این مشکلات و محدودیتا تلاشای زیادی انجام شد تا دنیای وب به شکل امروزی اون رسیده.

نسل دو زبون کدنویسی HTML

یه وقتی زمان برد تا طراحان وب خود رو با تکنولوژیای رو به پیشرفت همگام و هماهنگ کنن. به خاطر همین با ایجاد هماهنگی و با ایده فعال و قشنگتر کردن صفحات وب به یهو صفحات زیادی با ظاهرای بهم ریخته و شلوغ که فقط به به کار گیری تصاویر و رنگای جور واجور توجه کرده بودن ایجاد شد. دستورات کدنویسی HTML به سرعت زیاد شد تا جاییکه واسه ایجاد یه هماهنگی عمومی نسخه دوم یعنی HTML2 رونمایی شد.

پیچیدگی در کدنویسی وب از همین مرحله شروع شد و بزرگترین مانع سرعت پایین اینترنت در دیافت عکس و گرافیک واسه کاربران عمومی بود.

کنسرسیوم جهانی وب

کدنویسی HTML

کنسرسیوم جهانی وب ناظر مستقیم بر استانداردهای کدنویسی HTML

با گسترده تر شدن امکانات و کاربران اینترنت، کنسرسیوم جهانی وب یا همون W3C که با WWW شناخته میشه با یه ایده مشخص تشکیل شد. هدف این کنسرسیوم جلوگیری از انحصار اینترنت در چنگال یک یا چند شرکت بزرگ و به کار گیری اون در جهان بوده. اینطوری سیاستای کلی و زبون کدنویسی در همه جه برابر بوده و مرورگرهای اینترنت براساس همین پروتکلا عمل میکنن، در نتیجه فرق اونا فقط در ظاهر، سرعت و امکاناتشان هستش. همین امر موجب پیشرفت سریعتر و هدف دار اینترنت شد.

W3C با مشخص کردن استاندارهای کدنویسی واسه طراحان وب و نظارت بر رعایت اون یه سروسامون دهی و هماهنگی جهانی ایجاد کرده و هرگونه تغییر و بروزرسانی در اون خیلی راحت در اختیار همه هستش.

نسل سوم زبون HTML

نسل سوم یا همون کدنویسی HTML3 با ورود انیمیشن، فلش، افکتای صوتی و تصاویر سه بعدی به صفحات وب همراه بوده و در همین فاصله شرکت مایکروسافت مرورگر خود رو با نام اینترنت اکسپلورر به جهان معرفی کرد.

نسل سوم تجربه بهتری واسه کاربران اینترنتی بهمراه داشت چون طراحان و کارشناسان کدنویسی وب توجه بیشتری به نظم در صفحات و چگونگی ارائه مطالب نشون میدادن. در این مقطع قدرت و پتانسیل بالای اینترنت بر همه رو شد.

نسل چهارم کدنویسی HTML

HTML4 در عمل مقدمه و مقدمه ای واسه نسل پنچم یا همون زبون کدنویسی HTML5 بشمار میره و تا امروز جدیدترین نسخه ارائه شده. این نسخه جدید افزونها و امکانات بسیار زیادی داشته و با تموم مرورگرهای موجود همخوانی لازم رو داره. بعضیا دو نسخه گذشته رو بازم افزونه س ایی بر نسخه سوم میدونن چون توجه به کاربران و راحتی به کار گیری اینترنت از HTML3 شروع شد.

کدنویسی و اینترنت در دنیای امروز

در دنیای کدنویسی امروز طراحان میتونن هر ایده ای رو به واقعیت نزدیک کرده و در سایتهای اینترنتی به نمایش بذارن. کوچیکترین جزئیات در صفحات قابل تغییر و کدنویسی HTML هستن.

با افزایش به کار گیری اینترنت و ورود مفاهیمی مانند بازاریابی اینترنتی، تبلیغات آنلاین و موتورهای جستجو طراحان وب به این نتیجه رسیدن که تنها نباید به ظاهر و زیبایی وبسایتای خود توجه کنن، بلکه با کدنویسی درست و رعایت اصول میتونن توجه موتورهای جستجو رو به خود جلب کرده و بازدیدکنندگان بیشتری رو جذب کنن. این روند بازم به رشد و پیشرفت خود ادامه داده و ممکنه در آینده ای نه خیلی دور تماشاگر تغییرات خیلی عجیبی در دنیای اینترنت باشیم.

Share