سرعت سایت و تاثیر آن بر سئو

سرعت سایت و تاثیر آن بر سئو

تاثیر سرعت سایت بر سئو

اواخر سال ۲۰۱۲ و برابر با اعلان عمومی گوگل، سرعت سایتا به عنوان عامل جدیدی در رتبه بندی نتایج جستجوی گوگل معرفی شد. با این وجود به عنوان یه عامل اصلی شناخته نمیشه و اهمیت اون به مراتب کمتر از فاکتورهای مهمی مانند تگای HTML و لینک ورودی هستش. با در نظر گرفتن تغییرات سئو در سال ۲۰۱۳ و بروزرسانی جدید الگوریتم پنگوئن، گوگل می خواد تا توجه بیشتری به کاربران سایت و رضایت اونا داشته باشه؛ بعد از تولید محتوای به درد بخور، بالا بودن سرعت سایت مهمترین عامل از دید کاربران هستش.

پادکست

 

به چه دلیل سرعت سایت در سئو اهمیت داره؟

با راهی که سئو و اصول اون در چند سال گذشته طی کرده و با رونمایی از الگوریتمای پنگوئن و پاندا، کسب بک لینک مناسب و در رابطه به کاری گرون و با خطر بالا تبدیل شده. هم اینکه با دنبال کردن صحبتای گذشته Matt Cutts مدیر ارشد مقابله با اسپم گوگل، میشه به این نتیجه رسید که از این پس عبارت SEO در عمل نشون دهنده Search Experience Optimization یا بهبود تجربه جستجو کاربران هستش. این وسط افزایش سرعت سایت در کنار تولید محتوای به درد بخور و اختصاصی بهترین راه واسه جلب رضایت کاربران هستش و ممکنه در آینده ای نزدیک به مهمترین فاکتورهای سئو تبدیل شن.

متخصصین سئو امروزه توجه خود رو به کلمات کلیدی، لینک ورودی، نقشه سایت و بسیاری نکات دیگه معطوف کرده و هدفی جز ورود بازدیدکننده به سایت رو دنبال نمی کنن. در نتیجه سرعت سایت واسه اونا اهمیت بالایی نداشته و وقت خود رو صرف اون نمی کنن. از طرف دیگه مشاوران برندینگ و مارکتینگ سایت شما رو فقط از نظر کارایی بررسی میکنن که سرعت سایت عامل مهمی در اون هستش. نظرات و راهنمایی این افراد هم جهت با افزایش فروش، دسترسی راحت به محتویات سایت و تعداد صفحات بازدید شده هستش. ولی در عمل درآمد شما به اندازه بازدید بستگی داره یا به درصد تبدیل بازدیدکننده به مشتری؟

تاثیر بر سرعت ایندکس و رتبه سایت

کلا سرعت پایین سایت موجب نارضایتی کاربران و خروج سریع اونا از سایت شما می شه. اگه توجه گوگل به کارکرد کاربران در سایت و اندازه خروج اونا یا همون Bounce Rate رو قبول کرده باشیم، به این نتیجه میرسیم که سرعت سایت تاثیر بالایی بر رتبه شما در نتایج جستجوی گوگل داره.

هم اینکه مناسب بودن سرعت سایت شما تاثیر زیادی بر ایندکس صفحات بوسیله روباتای گوگل داره. گوگل زمان مشخصی رو واسه بررسی و ایندکس بوسیله روبات هاش به هر سایت اختصاص می ده. سرعت مناسب سایت به معنی افزایش سرعت بررسی و ایندکس هر صفحه و در نتیجه بررسی صفحات بیشتر هستش. نبود دسترسی گوگل به صفحات داخلی شما در مدت طولانی میتونه به رتبه شما درنتایج گوگل آسیب جدی برسونه.

سرعت سایت

نمایش تعداد صفحات بررسی شده بوسیله روباتای گوگل در وبمستر

واسه سایتای بزرگتر ایندکس صفحات و سرعت سایت اهمیت بیشتری هم پیدا می کنه چون تعداد صفحات در اونا بسیار زیاد بوده و باید شرایط مناسب رو واسه بررسی اونا بوسیله روباتای گوگل رو جفت و جور کنن. مهم بودن این مسئله تا جاییه که در بخش وبمستر گوگل بخشی واسه مشاهده تعداد صفحات ایندکس شده از سایت و سرعت متوسط بررسی صفحات در روز قرار داده شده.

امتحان سرعت سایت

واسه این کار وسایل رایگان مناسبی در اینترنت هست که علاوه بر امتحان سرعت سایت شما پیشنهادات مناسبی واسه بهبود اون هم ارائه میدن. محبوب ترین سایتها در مورد امتحان سرعت سایت GTmetrix و Pingdom هستن که با توجه خیلی راحت کار با اونا توضیحات بیشتری در این مقاله ارائه نمیدیم.

امتحان سرعت سایت

pingdom ابزاری قوی و قابل اعتماد واسه امتحان سرعت سایت شما

حتی اگه فرض کنیم که سرعت سایت تاثیر بر سئو و رتبه بندی گوگل نخواد داشت، جلب رضایت کاربران و افزایش تعداد صفحات بازدید شده انگیزه مناسبی واسه رعایت نکات گرافیکی و کدنویسی و کاهش حجم صفحات هستش.

Share