ساخت نقشه سایت ASP.NET

ساخت نقشه سایت ASP.NET

نقشه سایت ASP.NET

نقشه سایت و معرفی اون به گوگل تاثیر زیادی بر سرعت ایندکس صفحات سایت شما و سئو داره. در همین وبلاگ و در مطلبی به نام نقشه سایت چیه به اهمیت موضوع و چگونگی ساخت اون اشاره کردیم. بدیش اینه روش ها و کدهای محدودی واسه ساخت نقشه سایت ASP.NET هست و همین امر کار رو واسه سایتهایی که تعداد صفحات بالایی دارن مشکل ایجاد کرده چون امکان ساخت دستی نقشه سایت و وارد کردن تموم صفحات وجود نداره. به کار گیری وسایل آنلاین هم نمی تونه انتخاب مناسبی باشه چون با اضافه شدن صفحات جدید به سایت مجبود به بازتولید نقشه سایت ASP.NET شده و معرفی دوباره به گوگل میشین.

در این مقاله می خوایم تا با معرفی یه کد ساده و چگونگی تنظیمات اون امکان ساخت نقشه سایت ASP.NET و بروزرسانی خودکار اون رو به شما آموزش بدیم. واسه انجام این کار باید آشنایی متوسطی با کد نویسی سایت خود و سرور داشته باشین وگرنه کار رو به افراد آشنا با این بسپارین.

مراحل ساخت نقشه سایت ASP.NET

نقشه سایت asp

فایل config واسه ساخت نقشه سایت ASP

 1. فایل SITEMAP.NET رو دانلود کنین.
 2. فایل زیپ شده رو در کامپیوتر خود باز کنین.
 3. از فولدر SiteMapdotNet فایل SiteMap.config رو در نرم افزار notepad یا نرم افزارهای مشابه باز کرده و مراحل زیر رو واسه انجام تنظیمات به دقت انجام بدین:
  • Base_path: آدرسی که در این بخش وارد میکنین مشخص کننده راهی هستش که می خواید واسه اون نقشه سایت ASP.NET خود رو بسازین. اگه از مقدار پیش فرض یا همون “/” استفاده کنین کار رو واسه تموم سایت شما انجام میده.
  • Sitemap_path: این بخش مشخص کننده آدرسی هستش که فایل نقشه سایت ASP.NET شما در آخر ذخیره می شه و اگه تغییری در اون ایجاد نکنین در همون نشانی مربوط به base_path ذخیره می شه. پیشنهاد میکنیم که تغییری در این بخش ایجاد نکنین.
  • Extensions: این بخش نوع فایلایی که واسه اونا نقشه سایت ASP.NET ساخته میشه رو مشخص میکنه و به شکل پیش فرض تموم فایلای مهم رو شامل میشه پس احتیاجی به تغییر اون ندارین.
  • Default_file: به این بخش کاری نداشته باشین!
  • Frontpage: واسه اینکه صفحات مدیریتی در نقشه سایت ASP.NET شما وارد نشه به کار میره، اگه می خواید که اونا هم شامل شن مقدار دهی اون رو روی false بذارین.
  • Aspnet_client: واسه حذف فولدر Aspnet Client از نقشه سایت استفاده میشه.
  • Directories: لیستی از فولدرهایی که می خواید در نقشه سایت ASP.NET وارد نشه دارید. اگه می خواید تموم فولدرها در نقشه سایت وارد شن مقدار پیش فرض رو false بذارین. واسه اصافه کردن فولدرهای جدید از فرمت زیر استفاده کنین. در این فرمت از کاما استفاده کنین و فاصله ای نذارین .

  “…<directories>,<new directories>”

  • Log_directory: این بخش فولدرهایی که فایلای log شما در اون قرار دارن رو مشخص میکنه. می تونین با قرار دادن روی true همه اونا رو در نقشه سایت ASP.NET خود وارد کنین.
  • permissions: شناسه و پسورد ورد به بخش FTP خود رو وارد کنین تا به SITEMAPS.NET اجازه دسترسی به تموم فایلا و فولدرهای log و تغییر درفایل نقشه سایت خود رو بدین.
  • Defaults: اندازه تغییرات فایلای خود رو براساس frequency و priority واسه گوگل مشخص کنین.

  مقدار دهی به changefreq باید به شکل always، hourly، daily، weekly، monthly یا yearly باشه. توجه کنین که این مقدار رو با در نظر گرفتن تغییرات سایت و صفحات اون مشخص کنین و مقدار واقعی به اون بدین.priority اهمیت صفحات سایت رو به گوگل از نظر شما نشون می ده و میتونه عددی بین ۰ و ۱ باشه. بهتره تغییر در تنظیمات این بخش ایحاد نکنین.

 4. FTP خود رو باز کرده و دو فولدر bin و Sitemapdotnet رو روی اون بارگذاری کنین.
 5. مرورگر خود رو باز کرده و نشانی “sitemapdotnet/runme.aspx” رو فراخوان کنین. مثلا اگه واسه سایت وبسیما این کار رو انجام بدیم به شکل https://websima.com/sitemapdotnet/runme.aspx هستش. دقت کنین که بررسی و ساخت نقشه سایت ASP.NET شما ممکنه بسته به تعداد صفحات و حجم سایت زمانبر باشه.
 6. فایل نقشه سایت ایجاد شده رو به گوگل معرفی کنین. قبل از معرفی از درست بودن فایل و ادرسا مطمئن شید.

به شما پیشنهاد میکنیم که فقط در صورت تسلط بر کدنویسی و ساختار سایت خود از این روش استفاده کنین چون وگرنه وقت و انرژی خود رو هدر میدید.

Share