راهکار برخورد با توهین؛ با فرد بی ادب چگونه رفتار کنیم؟

راهکار برخورد با توهین؛ با فرد بی ادب چگونه رفتار کنیم؟

در جامعه ای زندگی می کنیم که روزانه با افراد زیادی در تعامل هستیم، اشخاصی که هر کدوم اخلاق، ویژگیای رفتار و شخصیتای متفاوتی دارن. بعضی افراد هم هستن که با سخنان و اعمال خود موجب آزردگی خاطر دور و بریا شون می شن. در این مطلب راه حل برخورد با توهین بقیه رو میگیم. با سئو پارسیان همراه باشین.

راه حل

بی ادبی، گستاخی، توهین و تمسخر مسائلی هستن که تحمل اونا بسیار سخته. ما هم نمی تونیم خود رو از توهین و تمسخر بقیه محفوظ بداریم. پس بهتره راهکارهایی بیاموزیم که از راه اونا، به بهترین شکل به این رفتارها جواب بدیم.

شما از روی زور و اینکه دیگه چاره ای نیس در طول زندگی خود، با افراد گستاخ و بی ادبی برخورد دارین. این افراد می تونن شخص به طور کامل ناشناس ای در سوپر مارکت باشن یا هم اطاقی و حتی همکارتون؛ همیشه فردی هست که اعصاب شما رو به هم بریزه و عصبانی تون کنه. راهکارهای مختلفی براساس موقعیت و شرایط، واسه برخورد با افراد بی ادب هست.

عصبانی

اگه فرد مورد نظر کسی باشه که به شخص شما توهین می کنه یا بی ادبی اون چیزیه که شما همه روزه با اون مواجه هستین، بهتره واسه مقابله با اون، مستقیما برخورد کنین و بخواین که دیگه این کار رو تکرار نکنه.

اگه اون شخص به طور کامل ناشناس س و گستاخی اش احمقانه به نظر می رسه و اینو هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین ارزش گرفتنِ وقت شما رو نداره، عاقلانه ترین راه، گذشت کردن و دور شدن از موقعیته.
احمق

سرفصل محتوا

  • روش اول: مقابله با فرد
  • ۱. آرامش خود رو حفظ کنین
  • ۲. رک باشین
  • ۳. شوخ طبع باشین
  • ۴. مؤدب باشین
  • ۵. صحبت ای مؤدبانه داشته باشین
  • ۶. به جای به کار گیری واژه «تو»، از «من» استفاده کنین
  • ۷. با اونا خصوصی حرف بزنین
  • ۸. زیادتر از اندازه وضعیت وارد جزئیات نشید و به مسئله فکر نکنین
  • روش دوم: ندیده گرفتن فرد
  • ۱. قیافه خشک و بی خیال نسبت به موضوع بگیرین
  • ۲. رابطه چشمی مستقیم رو قطع کنین
  • رابطه چشمی

 • ۳. روی تون رو برگردونین
 • ۴. از محل دور شید
 • ۵. از فرد بی ادب دوری کنین

روش اول: مقابله با فرد

۱. آرامش خود رو حفظ کنین

اگه عصبانی و پرخاش گر هستین، مقابله با طرف مقابل اصلا گزینه مناسبی واسه شما نیس. اگه نظر افراد بی ادب، شما رو ناراحت یا پریشون کرد، قبل از برخورد با اونا چند نفس عمیق بکشین.

هرچه پریشون تر به نظر برسین، اونا کمتر به حرفاتون گوش میدن. به جای فریاد کشیدن بر سر طرف مقابل، اول چند لحظه در مورد چیزی که می خواین بگید، فکر کنین.

اگه اونا ببینن که حرف توهین آمیزشون شما رو پریشون نکرده، احتمال کمی داره که در جواب به شما، دعوا ای رو شروع کنن. بزرگ منشی به معنی داشتن اعتماد به نفس و کنترل احساساته.

اعتماد به نفس

با کسائی که گستاخانه و تمسخرآمیز رفتار می کنن، هیچوقت وارد درگیریِ فیزیکی و دعوا نشید. این کار فقط شرایط رو بدتر می کنه. اگه نگرانین که طرف مقابل به شما حمله کنه، حتما دوستی رو با خود ببرین تا مراقب شما باشه و نذاره کنترل رفتار خود رو از دست بدین.

۲. رک باشین

طفره نرید یا پرخاش گر منفعلانه (کسی که دشمنی خود رو غیرمستقیم بیان می کنه مثلا طعنه می زنه، ترش رویی یا منحرف کردن می کنه) نباشین.

مستقیما با اونا روبه رو شید، رابطه چشمی برقرار کنین و در مورد چیزی که شما رو ناراحت کرده، حرف بزنین. اونا تا نفهمند چه کاری انجام دادن، نمی تونن از اشتباهات خود درس بگیرن.

اگه کسی در صف فروشگاه نوبت شما رو گرفت، آه سوزناک نکشید و چشمون خود رو به امید این که طرف مقابل متوجه ناراحتی شما شه، نچرخونید. مستقیما اونا رو مورد خطاب قرار داده و بگید: «ببخشین، من در صف، قبل از شما بودم» یا اینکه بگید «ببخشین آخر صف، اون طرفه.»

۳. شوخ طبع باشین

اگه کسی در کنار شما نشسته س و با صدای ناخوشایندی در حال جویدن ساندویچ خود هستش، لبخند بزنین و با همون لبخند، مثلا بگید: «از خوردن این ساندویچ خیلی حال می کنین، نه؟» اگه متوجه منظور شما نشد، حرف خود رو این جور ادامه بدین: «امکان داره با صدای آروم تری غذای تون رو بجوید؟»
لبخند

باید شوخ طبعی شما بانشاط باشه نه پرخاش گریِ منفعلانه یا طعنه آمیز. دوستانه رفتار کنین و لبخند بزنین. حرف شما باید مثل جوکی باشه که هر دوی شما به اون بخندین نه این که حرفی بی ادبانه باشه و دعوا تازه رو میان شما شروع کنه.

۴. مؤدب باشین

بهترین راه مقابله با بی ادبی و تمسخر بقیه، مهربون بودنه. شما اون فرد بزرگ منش باشین و با بی ادبی، سطح شخصیت خود رو به اندازه شخصیت اونا، پایین نیارین.

تُن صدای خود رو مؤدب نگه دارین و از گستاخی دوری کنین. لبخند بزنین. از واژه های «لطفا» و «ممنون» استفاده کنین. این کلمات می تونن راه گشا باشن.

مثلا بگید «لطفا ادامه ندین، این چیزی که شما می گین بی ادبانه و توهین آمیزه. من رفتار شما رو درک نمی کنم.» یا اینکه بگید «احتیاجی به اینجور حرف (پرخاش گرانه، بی ادبانه، توهین آمیز و …) نیس. ممنون.»

بیشتر وقتا کسائی که بقیه رو مورد تمسخر قرار میدن و رفتار توهین آمیز دارن، چیزی اذیت شون کرده. این بی ادبی و گستاخی اونا شاید فریادی واسه کمک باشه یا به دنبال گوشی شنوا واسه همدردی هستن.

اگه شخص مورد نظر رو خوب می شناسین، از اون سوال کنین که چی باعث اذیت اون شده یا این که به کمک نیاز داره یا خیر. هیچوقت با لحنی طعنه آمیز این حرفا رو نزنین.

تلاش کنین جمله ای مثل این بگید: «من فهمیدم که این اواخر بیشتر ناراحت (پریشون، عصبی و …) شده ای. شرایط خوبه؟ میتونم کمکت کنم؟»

۵. صحبت ای مؤدبانه داشته باشین

تلاش کنین با گفتن این جمله، دیدگاه اونا رو درک کنین: «این چیزی که همین الان گفتید، به نظر من توهین آمیز و گستاخانه س، چی باعث شده که همچین چیزی بگید؟» گفتن اینجور حرفی می تونه شروع بحثی سالم باشه.

مراقب باشین بحث از کنترل شما خارج نشه. اگه این صحبت به دعوا ای داغ تبدیل شد و فرد مقابل به بی ادبی و خشونت خود ادامه داد، صحبت رو ترک کنین و از صحنه دور شید. بدونین که شما تموم چیزی که رو که باید، انجام دادین و بعد از این باید فرد رو به حال خود رها کنین.

یادتون باشه که بعضی افراد بر عقیده خود مصمم هستن. همیشه امکان این وجود نداره که هرکسی هر چیزی رو قبول کنه. بعضی وقتا اگه شما تلاش هم کنین، نمی تونین نظر اونا رو تغییر بدین.

۶. به جای به کار گیری واژه «تو»، از «من» استفاده کنین

به کار گیری واژه «تو» نشون از سرزنش و متهم کردن شنونده س که باعث می شه طرف مقابل حالت دفاعی به خود بگیره. به جای اون بگید که چیجوری اعمال اونا بر شما اثر گذاشته و شما چه احساسی نسبت به اون رفتار دارین.

اگه یکی از آشنایان در مورد وزن شما اعلام نظر کرد، تلاش کنین به جای گفتن «رفتارت بسیار آزاردهنده و گستاخانه بود»، چیزی مثل این جمله بگید: «وقتی تو اینجور حرفی در مورد اندام من زدی، احساس ناخوشایندی به من دست داد و ناامید شدم.»

۷. با اونا خصوصی حرف بزنین

هیچکی دوست نداره در مقابل بقیه به خاطر خطا یا اشتباهی که مرتکب شده، انگشت نما شه. اگه کسی در جمع به شما توهین یا بی ادبی کرد، صبر کنین تا بتونین در تنهایی با اون صحبت کنین.

اگه وقتی که در جمع دوستان تون هستین، یکی از اونا عقیده نژادپرستانه خود رو گفت، صبر کنین بقیه برن یا به شخص مورد نظر بگید که شما رو در قدم زدن همراهی کنه تا فقط با اون حرف بزنین و در مورد اون موضوع بحث کنین.

یا می تونین به اون پیام بدین و بگید: «می خوام در مورد موضوعی با تو صحبت کنم. بعد از کار (یا کلاس) چند دقیقه وقت داری؟»

صحبت نکردن به شکل خصوصی با طرف مقابل، هم اینکه باعث می شه دوستان دیگه در این بحث از کسی طرف داری کنن؛ این کار باعث بدتر شدن وضعیت و کلا باعث ایجاد شکاف و اختلاف میان دوستان می شه.

۸. زیادتر از اندازه وضعیت وارد جزئیات نشید و به مسئله فکر نکنین

اگه با رفتار کسی به مشکل برخوردید و شرایط بهتر نشد، قبول کنین که شما در حد توان، تلاش خود رو واسه بهتر شدن روابط تون انجام دادین.

اگه کسی خواست که بی ادبی و توهین کنه، شما نمی تونین اونو مجبور کنین که مؤدب باشه. وظیفه شما درست کردن رفتار اونا نیس. واقعا تلاش زیاد واسه تغییر رفتار اینجور آدمایی باعث می شه اونا به جای بهتر شدن، بدتر از قبل رفتار کنن.

بعضی وقتا شما مجبورین گستاخی بعضی افراد رو قبول کنین و بفهمین که تقصیر شما نیس. اجازه بدین اونا خودشون چاره ای پیدا کنن.

روش دوم: ندیده گرفتن فرد

۱. قیافه خشک و بی خیال نسبت به موضوع بگیرین

هیچ عکس العمل و احساسی از خود نشون ندین. حتی اگه احساس می کنین کم کم عصبانی، اذیت یا تحریک میشین، اصلا واکنشی نشون ندین و قیافه ای به طور کامل بی خیال نسبت به موضوع بگیرین.

با نشون دادن خشونت در رفتار خود که نتیجه توهین و گستاخی طرف مقابله، کاری رو کردین که اونا دقیقا میخوان.

آرامش خود رو حفظ کنین و خونسرد باشین. اگه احساس می کنین در حال عصبانی شدن هستین، چشمای خود رو ببندین و نفس عمیقی بکشین.

قیافه ای جدی بگیرین یا تلاش کنین که صورت تون به طور کامل حالت بی تفاوتی شما رو نشون بده. فرد رو به حال خود رها کنین تا طرف مقابل تون بفهمه که وقت شما باارزش تر از اهمیت دادن به حرفای اونه.

۲. رابطه چشمی مستقیم رو قطع کنین

وقتی که رابطه چشمی برقرار می کنین، در واقع شما در حال تأیید فرد مقابل، رفتار و اعمال اون هستین. نگاه خود رو از اون بگیرین و به چیزی زل بزنین که روبه رو و در فاصله دور از شما قرار داره.

اصلا به زمین نگاه نکنین. این نوع زبون بدن، نشون از گوش به زنگ و حرف گوش کن بودن و نبود اعتمادبه نفس شما داره. نگاه ثابت و استوار به بالا، شما رو فردی با اعتمادبه نفس زیاد و مسلط به رفتار نشون میده.

۳. روی تون رو برگردونین

۴. از محل دور شید

اگه امکان داره، در جهت مخالف حرکت کنین و اصلا به عقب نگاه نندازین. در بین دور شدن از محل، قامت خود رو راست نگه دارین و اعتماد به نفس خود رو نشون بدین.

اگه از طرف مقابل خجالت می کشید که بدون گفتن چیزی از اون دور شید، فقط یه جواب کوتاه به اون بدین. این کار نشون میده که شما به حرف هاش گوش می دین اما با اون موافق نیستین. می تونین قبل از دور شدن، فقط بگید «» یا «نمی دونم».

مثلا اگه یکی از هم کلاسی هاتون در مورد نمره خوبش در امتحان آخر به شما فخر فروخت، فقط لبخند بزنین و بگید «خیلی خوبه.» بعد توجه خود رو به فرد دیگه یا چیزای خیلی مهم تر معطوف کنین.

اگه کسی که شما رو ناراحت کرده، می شناسین و می دونین دوباره اونو می ببینن (مثل همکار یا دوست)، دور شدن از اون به مدت چند دقیقه می تونه فرصتی به اون بده تا آروم تر شه. امیدوار باشین که هنگام برگشت، رفتار طرف مقابل تغییر کرده باشه.

۵. از فرد بی ادب دوری کنین

اگه واقعا نمی تونین اینجور فردی رو تحمل کنین اما احتمال داره که هر روز اونو ببینین، تلاش کنین رابطه خود رو با اون تا حد امکان به کمترین حد ممکن برسونین.

در صورت امکان ، دفتر خود رو عوض کنین یا تغییرات دیگری بکنین تا برخورد کمتری با اون داشته باشین. این اقدام باعث می شه اونا رو کمتر ملاقات کنین و در نتیجه کمتر اذیت شید.

منبع: chetor.com

Share