اخبار

دیداری از گرجستان – خاطرات

به نظر من اگه کسی قدیس نیتردام در پاریس، کلیسای سن سنفان وین، کلیسای دوو مو میلان و … از نزدیکی دیده شده باشه، این کلیسا شاید خیلی آسون مثل اینه که مخصوصا در درون کلیسا که به نظر من ویژگی و فو ق العاده خاصی نداره ولی فضای بیرونی کلیسا، سر سبزی مصطفی و تصاویری از شهر که از ارتفاع اون قابل نگاه بود واقعا قشنگ و البته ارزش دیدن داشتن. مخصوصا که محیط محیط خیلی آروم بود و از اینکه نیم ساعت روی ساندویچی نشستیم و از منظرهای خیره خیره نگاه کرد، خیلی به ما نگاه کرد.
سفر به تفلیس قشنگ، آروم و خیلی تمیز

& nbsp؛

بعد از دیدن کلیسا دوباره به مترو Avlabari بازگشت و در ایستگاه روستاولی پیاده شد و واسه صرف غذا به مک دونالد رفتیم. یه چیبرگر، ی رویال برگر، دو مخلوط سیب زمینی متوسط ​​و دو تا نوشابه با هم 21 لاری = 30000 تومان.
سفر به تفلیس قشنگ، آروم و خیلی تمیز

مک دونالد

تصمیم گرفتیم با مترو به دریاچه تفلیس بریم. پس سوار مترو روستاولی شدیم و ایستگاه Sarajishvili پیاده شدیم. از اونجا با اتوبوس زرد رنگ خط 43 و دو نفر 1 لاری دادیم و به دریا رفتیم. این دریاچه بزرگ و قشنگ از شمال غربی تا جنوب شرقی شهر گسترش می یابد. در فصل تابستون محل مناسب واسه شناه اما در فروردین ماه که ما رفتیم، آب دریا خیلی سرد بود. به گریتی این منطقه قشنگ و البته تمیز بود و آروم که حدود دو ساعت در اونجا نشستیم و کلی به ما خوش گذشت. بعد از همون راه بازگشت به طرف هتل برگشتیم.
سفر به تفلیس قشنگ، آروم و خیلی تمیز

& nbsp؛

دریاچه تفلیس

غروب واسه صرف شام بیرون رفتیم. شام از یکی از دکوهای کوچیک ساندویچ فروشی، یه دونر کباب 6 لاری، یه سوسیس ساندویچ 2/1 لاری، دو تا نوشابه 2 لاری همه باهم = 13000 تومان و با غذاها به پارک نزدیک هتل رفتیم که منظره زیبایی به قصر و رودخانه کورادشت و در پارک خوراک صرف صرف و صبحانه در اون جا نشستیم و حدود ساعت 12 شب به هتل برگشتیم.

روز آخر:

از اونجا که قرار بود ساعت 12 بعد از ظهر به اتاق تحویل بدیم و ساعت حدود 3 عصر ما به مرکز خرید Eastpoint برد، تصمیم گرفتیم که در هتل بمونیم و از صبح تا قبل از ظهر هیچ جا بیرون بیاییم. البته بعد از تحویل اتاق، چمدانا به انبار هتل سپردند و کمی دور هتل تا نزدیک رودخانه پیاده روی. اتوبوس بموقع رسید و همه مسافران به مرکز خرید eastpoint برد. قرار بود تا ساعت 8 شب اونجا بمونیم ما اول به رفيق رفتيم و مقدار دلار به لاري تبديل شد؛ چون در گرجستان هيچ يك از مغازه ها و رستورانا پولي از لاري نمي گذارند. تا ساعت حدود 6:30 عصر ما گشتیم و کمی خریداری و از اونجا که ما ننشستیم رفتیم مک دونالد 20 لاری = 28000 تومان بود غذا خوردن بود. بعد به طرف اتوبوس رفتیم و ساعت 8:30 صبح بودیم.

بعد از تحویل بار و خوردن مهر خروج در پاسپورتا انتظار داشتیم تا ساعت 11:30 شب به ایران پرواز کنیم. بدش اینه متوجه شدیم که هواپیما تاخیر داره ؟؟ کسی هم جوابگوی این تاخیر نبود. خلاصه مردم خسته و هلاک روی صندلی یا حتی موکت فرودگاه دراز کشیدند و خوابیدن تا ساعت 4 صبح که گفتند که حالا اجازه پرواز به هواپیما به خاطر مشکل فنی داده نمی شه و باید کمی بیشتر منتظر باشین. ساعت 6 صبح از برگر کینگ ساندویچ مرغ با سیب زمینی و نوشابه به عنوان شام آورده شده! همه كلافه بودن والديني كه كودكان كوچكي دارن و بچ هستن؟؟ ها بی تیبی می شدن

خلاصه بعد از کلی که مردم زدند و خواستار رفتن به هتل، دوباره به گذرنامه مهر وارد شد و تا ساعت 12 بعد از ظهر در فرودگاه فرودگاه ورودی منتظر مسافران بود. تا اینکه مدیر هواپیمایی آتا که خانومی بود پیگیری مفید گفت که به زودی به اتوبوس می رسد تا مسافران به هتل انتقال پیدا کنن. خلاصه 3 اتوبوس مسافران به Astoria تفلیس هتل هتلی 4 ستاره نزدیک خیابان داهات برد.

با دیدن هتل و تحویل اتاق خیلی دلباز و زیبای اون، مسافرانی که عصبانی بودن، کمی آرزو داشتیم که کمی شب یلدا در تفلیس بونیمیم. خانوم اونا، مدیر شرکت هواپیمایی آتا در گرجستان، تاکید کرد که پرواز واقعا امشب انجام می شه و فقط زمان واسه گرفتن و کوتاهی کوتاه بودیم. ما بعد از گرفتن دوش و عوض کردن لباس و چرتی یه ساعته با زنگ تلفن بیدار شدیم و مدیر هتل با صدایی جدی تاکید کرد که ظرف 10 دقیقه اتاق رو تحویل می بدیم و اتوبوسا منتظر ما هستن تا ما رو به فرودگاه بازگردانند.

ساعت 6 عصر فرودگاه بودیم و در زمان تحویل بار ناهاری سرپایی از شرکت آتا اومدمیم و بعد از ساعت 9 شب به تهران برگشتیم و بعد از حدود 22 ساعت عقب افتادیم. پارک ماشین در فرودگاه، 80 هزار تومان هزینه 5 شب در پارکینگ شد. خدا رو شکر آخرسر سالم به خونه رسیدیم.

نتیجه گیری و توصیه های لازم در سفر به تفلیس:

-آد پول گرجستان لاریه که روی عنصر حروف GEL به معنی لاری هستش. هر لاری 100 تتری و هر 100 دلار تقریبا 223 لاریه.

با خرید کارت متری میشه با استفاده از اتوبوس، مینی بوس، تله کابین از اون استفاده کرد.

– هزینه تاکسسی از کمه کم 5 لاری شروع می شه و باید قبل از رسیدن به مقصد، قیمت رو با راننده گذراند.

-واسه بازدید از کلیسا بهتره خانما شال روی سر و با دامن وارد شن. آقایون شلوار کوتاه نپوشند.

-تفلیس با حدود 2 میلیون جمعیت شهر خلوتیه و از ترافیک و ازدحام جمعیت خبری نیس.

-تفلیس شهری خیلی تمیز و به کم زباله در خیابان دیده می شه.

-همراه داریم داروهایی مثل: استامینوفن کدئین، کلوردیازپکساید، کلونزپام، کولدکس به کشور گرجستان ممنوعه.

-آب معدنی خوب با سلامت روحی بالا در تفلیس با نام بورجومی و نجومی در همه سوپرمارکتها هست.

-پتیم آب نیم لیتری 6/0 لاری، قیمت بستنی چوبی حدود 1 لاری، وینستون پکتی 3 لاری، نوشابه قوطی 1 لاریه.

-کل هزینه های ما واسه 4 روز شامل ایزاب و ذهاب و گشتا و غذا 230 لاری = 320000 تومان.

-چند کلمه مفید گرجی: gamarjoba = سلام، ho = آره، ara = نه، didi madloba = خیلی ممنون

با توجه به اینکه اقامت در آینده در شب انجام می شه، شما می تونید روزهای آخر رو واسه خرید خرید کنین، پیشنهاد من چه می خواین خرید لوازم آرایشی در گرجستان نباشین اقامت در تیفیلس از جذاب گردشگری لذت بردن و خرید از مارکا ؟؟ همپون ماندگو و زارا و ادیاس و … رو به روزهای آخر اضافه کنین.

– در کل نظر من تیفلیس شهر خیلی زیبایی با جاذبهای دیدنی فراموش کردنی. سفر به این شهر قشنگ رو به همه عزیزان پیشنهاد می کنم.

نقد و بررسی هتل:

کیفیت و نوع غذا: 10

تمیز و زیبایی هتل و اتاقا: 10

کارکرد کارکنان: 10

تفریحات و امکانات هتل: 8

منطقه و دسترسی: 9

ارزش به نسبت خدمات: 10

خیلی سفر باید تا پکته خامی باشه صوفی نزدی صافی تا درمورد جامی. (حضرت سعدی)

بعد از چار ماه کار پرتنش، انتخاب واحد دانشگاه،؟ما رو به طرف چپ و راست می اندازیم و میریم و میریم و میریم ما تا وقتی که انرژی بیشتری داشته باشیم، باید ما رو به انتظار سفر بعدی بپردازیم چون زمان انتخاب ما و سفرهای روزانه تااسوعا و عاشورا (هفته سوم مهر 95) بود و ما متوجه شدیم که بیشتر ماشینیای تفریحی و اقامتگاه ماشینی عزیز ما خدمات مناسب و یا با نصف ظرفیت خود مشغول به کارند و با توجه به اینکه چهارشنبه پیش (تعطیل خرداد 95) به باتومی رفته بودیم و آشنایی م قوامتی که با آروم و زیبایی گرجستان بودم برنامه رو در کنار گرجستان بود، اما این بار گفتم با توجه به اینکه نمیشه از دریا، ساحل قشنگ و امکانات آب استفاده کرد، طرف تفلیس پایتخت

واسه من سفر زمینی یه حس و دیگری دیگه هست، به دلیل اینکه قشنگ احساس می کنین از یه کشور به کشور دیگه می شه، از یه فرهنگ به فرهنگ دیگه، اما هواپیما که تجربه سفر، آسون نیس که قابل مقایسه با سفر زمینی نیس و هر کدوم هم لطف خودش داره

وسیله نقلی توجه توجه هم قاطر زیبایی لنود مدل 94 (ازدواج شرکت دچای رومانی و شرکت رنو، اما به نسبت ماشین آلات داخلی قیمت داخلی به نظر من مناسب مناسبه) بود. مدارک مورد نیاز واسه سفرهای برون مرزی با خودرو شخصی (به ترتیب):

1- كاپوتاژ كودك: در صورت تمديد گمركات شهرها و 25000 توماني پرداخت مي شه.

2-پلاک ترنزیت و استاندقهای بین المللی شامل گواهینامه و گواهینامه مالکیت خودرو بین المللی: به وسیله کانون اتومبیل رانی و گردشگری انجام می شه و هزینه 400 هزار تومانی رو شامل می شه و هیچ امتحانی از شما گرفته نمی شه، نگران نباشین.

3-بیمه مسافرتی (در صورت تمایل می تونید این بیمه مسافرت رو جدی بگیرین و بی ایمان مسافرتی به هیچ جای دنیا سفر نکنین، بیمه مسافرت ریسک مریض و هزینه های زیاد درمان در کشورهای دیگه، حتی در بعضی موارد، خدایی هست و نیاز به امبولانس و … خیلی به کار میاد، هزینه سفر مسافرتی تقریبا نفری 25000 تومانی آب می خورد و به شکل قابل نگاه اینترنته.)

4-بیمه خودرو در کشور سوم: شما بعد از ورود به کشور واسه مثال ترکیه از بیمه سه ماهه خودتون استفاده کنین و هزینه ای حدود 200 لیتر در نظر بگیرین یا واسه گرفتن بیمه ماهه برگ سبز به ترکیه، به بیمه ایران شعبه مطهری تهران مراجعه کنین که هزینه اون 134000 تومانانهه. هزينه بيمه به مدل و نوع ماشین و کشور مورد نظر واسه سفر وابسته.

نکته امتحان بیمهاران تا ماه مه پیش که ترکیه رفتیم 15 روزه برگ سبز ترکیه صادر می شه اما این بار بعد از یه ماه صادرات با کمی تفکر دلیلش می تونه قابل درک باشه، چون چندین بار ترکیه، بیمه کمتر از سه ماه صادر نشون با توجه به مسئولیت مربوطه ارسال سبز نامه بیمه شد و دیدم که دوستان می تونن 15 روز صادر شده و در نرم افزار محدودیتی واسه این موضوع انجام نشده ان، اما احترام رئیس، آقای آقا یا خونواده معقد و طلایی، دستور داده و گفت که بعد از یه ماه صادر شده، بحث 70 هزار تومان اضافه به صندوق بیمه واسه من خیلی زور بود.

علاوه بر خودرو بیمه ورود به کشور ترکیه مورد نیاز اما واسه ارمنستان اختیاریه. همینطور واسه؟؟ شور گرجستان بیمه اختیاریه ولی واسه کشور آذربایجان خودرو بیمه الزمیست. ((بیمه شخص سوم خودرو، شوخی نیس، لطفا بیسیک شخص سوم اتومبیل سفر نیس))

همه چی منظم شده ان، فقط مونده بود نقشه راه و برنامه ریزی واسه بازدید از مناطق مورد نظر، این واسه کسایی که سفر خیلی خیلی مهمه، چون وقتی که شما با سفر به سفر، برنامه واسه شما، اما وقتی که خودتون مسافرت باید با توجه به برنامه روزانه خودتون برنامه ریزی، کار سختی خوب، این روزها به لطف تکنولوژی پیامبر، گوگل www.google.com و سرویسای بی مانند خیلی مفید انجام میده.

یه لیست خیلی بلند تهیه کردیم که برنامه روزهای و لحظه ها رو تمدید کرد.

نقشه راه هم از گوگل دوستدارنی دانلود شده (هم ترکیه و هم گرجستان)

پیش از اونکه به بوتومی گرجستان رفتم، راه مناسبی در ترکیه نداشتم که به همین ترتیب من دردسر ساخت که در ادامه به شما می گویم.

همونطور که می دونین وضع ترکیه از زمان ظهور داعش و جری تر شدن پ کا کا و هم کنوانانس گذشته کافی نیس و خیلی ایمن. پس به صلاح بودن که زمان زیادی در ترکیه بمونیم. با توجه به این مهم، ما کوتاهترین راه رو به رسیدن به گرجستان از ترکیه انتخاب کردیم که حدود 250 کیلومتری دارا هستیم: 1- دوغوبایزیت 2- آگدیر 3- کارس 4- سوسوز 5- پوسوف 6 -ترکگوز در دامن طبق برنامه ریزی من این راه رو بین ساعت 10 صبح تا 1 بعدظهر باید انجام شه.

جمعه صبح، 16 مهر 95 از تهران به طرف ماکو حرکت کردیم که 900 کیلومتر از اون فاصله گرفته، که 600 کیلومتر اون ایستاده و همه چیز مرتفع اما ایمان از 300 کیلومتری که به بازرگان و ماکو می رسد، دو طرفه، بعضی وقتا، مخصوصا آخر آخر راه که می خواهی از کشور بیرون شی … با آسفالت تقریبا نامناسب در جایی مناسبه.

این کشور باید این منابع رو در اختیار داشته باشه، این راه رو با یه کشور مهم همسایه اش که تموم مبادلات تقریبا با این کشور و دیگه کشورهای اروپایی از راه این راه انجام می شه !!! اما ما با سرمایه گذاری داخلی و خارجی در حال راه اندازی اتوبان هستن. (منبع: tabrizmodern.ir)

از تهران تا بازرگان حدودا 11 ساعت ما رفتیم، با توجه به راه طولانی و صرف غذا و صبحانه در راه، نزدیک ساعت 20:00 جمعه شب رسیدیم و بازرگان رفت و آپارتمان آپارتمان تمیز به نام بازرگان با شبونه 50000 تومان و صبحانه، بعد از تخلیه بارها در هتل آپارتمان رفت و بچرخی در گمرک زدم، فاصله این آپارتمان تا گمرک 800 متر بود، دلار هم از همونجا تهیه شده بود تا هر دلار 36000 ریال و هر لییر 11950 ریال.

من بیشتر پول رو دلار پرداخت کردم و مقدار کمی لیره واسه راه ترکیه و خرید احتمالی. همیشه در هر سفر خارجی، تهیه دلار بهترین انتخاب، چون که جهانی شدن در بیشتر مواقع به سود شماست، چیزی که من این چند ساله شاهدش و حتی پول ملی خودممم اتفاق افتاد و یه pseudo دلار از 900 تومان به 1700 تومان و 3500 تومان رسيد … مخالف مي دانم اين زمان طلايي کسی رو از یاد ببره، مخصوصا این جمله قصارشون که: اینقدر تحریم کنین تا …. هیچکی از یاد نره.

خاطرم هست که سال 93 که به ترکیه رفته بود، اندازه برابری لیره با دلار تقریبا 1.9 تا 2 بود، اما الان 3 رو هم رد کرد و شرایط سیاسی ترکیه در این نوسانات بی تاثیره. ساعت 11 صبح بعد از تهیه چای به محل اقامت برگشتیم و به خواب شیرین خودمو آماده شدیم، ساعت 7 صبح بعد از تهیه چای؟؟ بعد از تموم شدن پروندها از گیت رد شدیم و ورود به ترکیه ما با توجه به اختلاف ساعت که نیم ساعت رسیده بود، کمی در ترکیه توقد شدیم، در همون لحظه، شروع به خوردن صبحانه کردیم. این دستگاه ها رو در فرودگاه امام سال 92 دیدم، اما مثل اون بود که حالا در زمینای گمرکی راه اندازی شده (اصل مشتری مدل).

مدارک مورد نیاز واسه ارائه به منزل و مهربانی ورود به ترکیه و مهر خودرو روی پاسپورت من خورد، صبح ساعت 10 صبح شنبه سفر ما از ترکیه به گرجستان شروع شد. همون راهی که اشاره کردید: 1-دوغوبایزیت 2- آگدیر 3- کارس 4- سوسوز 5- پوسوف 6 -ترکگوز

سفرنامه تفلیس

محوطه مرزی گمرک بازرگان

اینطوری مسافران و جادهای ترکیه، به خلاف میل جادهای ما که همیشه باعث ایجاد سرعت در روابط می شن، همیشه خلوته، دلیلش اینه که انرژی اونجا مثل ایران نیس. بنزین لیتری 5 لیتری تقریبا و همین باعث می شه مردم بیشتر از حمل و نقل عمومی استفاده، انصافا هم حمل و نقل خوب و ایمنی دارا همینطور حمل و نقل هوایی خوبه. در کل راه تا مرز ترکیه با گرجستان، شاید توقع نباشه آگه بگم 30 تا ماشین دیدم.

سفرنامه تفلیس

آرارات با شکوه

همین باعث می شه که شما با لذت رانندگی و آرامش بیشتر در هنگام رانندگی باشین.

خاطره ای از سفر قبلی: ((در روز قبل که تقریبا چار ماه پیش به بوتویم رفتیم، ما راه رو انتخاب کردیم، کارس، شاوشات، آرتوین، هوپا انتخاب کردیم، این راه تا کارس همه چی خوب، اما از کارس به بعدی جاده ما در کنار ما یه تجربه بدی هم داشتیم: شما نزدیکی شاوشات یو یی بی دلیل پاره سنگی به ماشین جلو جلو رفت که شیشه جلو برید و همین مسئله باعث شد ما خیلی مشکلی داشتیم .

من هم یه لحظه ممکن بود دزدی رو دادم واسه همین بیخیال به شکستن شیشه ادامه دادم و از سرعت خودم کم نبود چون اگه منتظر بودم بازی نقشه های تله انداختن و همه چیز به نفع اونا بود و به پایان می رسد نبو ؟؟ شیشه ای تنها واسه آسیب دیدگی و آسیب دیدگی در بیمارستان بستری شده بود، در حالی که نزدیک به یک و نیم قرن استراحت داشتیم، نزدیک به مرز با گرجستان بودیم. (از راه شاوشات عبور ننشید، من اینو قبلا از جایی که من یه سایتی داشتم اما جدی نبود …) این خاطعه از پیش سفر قبلی باعث شد تا به محض رسیدن به دوراهی کارس یادآور این خاطره بیفتیم و کل از ترس لحظه لحظه خندیدم

نگفته نمونه که بخاطر همین شیشه شکست خورد، پلیس مرزی گرجستان کل به ما مشکوک شد و ما رو بازجویی کرد، تا به آسون که راست گفت، حتی من از گفتگوهای اونا با ترکیه با ایران متوجه شدم که از ترک خواستن، دوربین مدار بسته چک کن تا ببینم من راست میگم یا نه !!!

چقدر یه پلیس مرزی باید چابک باشه که بتونه در لحظه استعلام کنه از مرزهای پلیس کشور همساییش؟ این ماشین صبح امروز از ایران وارد ترکیه شد، شیشه اون سالم بود یا نه؟

اطلاعات کشور گرجستان

ما رو راه رسیدن به مرز ترکیه با گرجستان که به مرز پوسوف مشهوره ادامه دادیم دادیم. رسمی اداری در سریعترین زمان ممکن انجام شد و ساعت 14:10 صبح، وارد خاک آذربایجان شدیم. کم کم گرسنگی به ما میما وظیفه داریم تا اونجا که می میتونیم ادامه بدیم، چون قبل از تاریکی هوا، من می خواهم به تیفیسیس برید، که در سال دوم سال سفر می کنین خیلی متفاوته، چرا؟ چون زودتر هوا تاریک می شه و کسایی که مثل من با احتیاط تر می خوای عمل کن و قبل از تاریکی به مقصد برسن، کار رو یی خورده ا سخت می کنه.

شما روزی انتخاب مناسب و منطقی تر می کنین، شما کیستی غریبی و به فرهنگ رانندگی شون اشرف نداری داری سفر می کنه. یه نکته جالب اینه که به محض ورود به گرجستان، طبیعت لطف خودش به ما کرد و یه سیب سبابه به ما مربوط می شه تا سیب نوش جون ما و کمی خستگی راه رو از تن برون ما.

سفرنامه تفلیس

درخت سیب کنار جاده، اول جاده واله به تفلیس

سفرنامه تفلیس

به طرف تفلیس و تابلویی که فاصله تا تهران و ایروان وارد شده

یه نکته ای که خیلی جذاب مثل اینکه، گرجستان دارای پلیس خیلی مجهز و روزمره و همینطور با اخلاق و سلامت نسبت به کشورهایی که سفر کردم (دور ایران). پلیس تموم تلاش خود رو تا شیم توریست فارغ از هر نوع ملی بودن خوش اومدیم و احساس امنیت.

برعکس کشور آذربایجان و ارمنستان که پلیس فاسد و اذیت می شه، بی دلیل، اتومبیل شما رو نگه می داره و تا شما رو اخراج نمی شن. این تجربه شخصی مسافرت من به این کشورها بوده.

ساعت 18 به وقت تهران (تهران تهران) به تفلیس رسیدیم و یه ساعت و نیم به دنبال هتل بودیم که از پیش رزرو شده بودیم.

www.booking.com به لطف این سایت و تکنولوژی تازه ای که به بازار بین، خیلی از شغلا تا چندین روز باید متوقف شن. 4 شب در تفلیس در سایت بالا همه با هم با قیمت نازل، 85 دلار رزرو شد، بی داشتن کارت اعتباری، که اینم از فایدهای مرگ و بنیان، شما نمی تونیم به ما بگید ما خودتون کارت معتبر بین المللی، اخطار بین المللی، البته شرکتی و صمیمی که این کارت رو با پرداخت مبلغی در اختیار شما قرار داده. مثل کارتهای هدایای بانکهای خودمون.

هتل بی ستاره ای بود، اما رفرنس خوب بود، ملاک من هم اشاره و نزدیک به دیدنی تیفیس و همینطور مترو، فاصله ما با ایستگاه مترو ((آوگالا)) نزدیک به 400 متر بود، و همینطور کاهش هزینه ما نقش اساسی بود، هزینه استفاده از مترو با تفلیس کارت 1 لاری واسه هر نفر بود.

نکته جالب که این سفر خیلی منو تحت اثر قرار داد موضوع موضوع مسسیحیته کشور گرجستان، شما سرت رو هر طرف بر گردونی یونسسایی میبینی، مثل امام زادهای خودمون، همه جا هستن. مردمشان مذهبی اندن و حتی جوناها هم از این گزینه جدا نیستن، اینجا احساس می کنین و به خودتون می گویید فلانی اگه اینجا اومدی، یهودیان یهودیان بودا … !!! یکی دیگه از فرقهای فرهنگیشون با ما، اینه که، دین موضوع شخصیت، و حتی در خانوادهو شما بحث در مورد اجرای دایینی دینی لازم نیس … (منبع خود رو با چند جوون از هتل خدمتکار در مورد این موضوع صحبت کرد)

یه ساعت در تفلیس چرخیدیم تا بتنیم هتل پیدا کنیم، بیشتر مردم گرجستان روس و خودشون، جوانانی هستن که می تونن شما رو در انگلیسی راهنمایی کنن. گاهگاه هم ترک کار راه بنداز هستش.

تقصیر خودمم بود، من باید بارگیری آنلاین از گوگل داشته باشم تا کمتر بیفتم، اما سفر دیگه، به فال خوب میاد. ساعت 19:30 صبح هتل رو پیدا کردیم، کوتاه رفتیم و نقشه ی؟؟ وریستی از هتل گرفتیم و نگاهی به نقشه کردیم تا برنامه های قبلی رو با توجه به این نقشه اولویت بندی کنم. هدف من از روز اول در تفلیس بازدید از پل صلح، میدون آزادی، نارین قلعه و مجسمه مادر، ملی باغ، موزه تفلیس بود.

سفرنامه تفلیس

مجسمه مادر که به دست رسم مهمانوازی با میمانان کاسه و در دست دیگه واسه شمشیر

به جز موزه همه برنامه های روز اول من قادر به اجرای و به همسر و همسر من، حسینی خوش گذشت.

نکته مهم که در موزه تفلیس شما با عکس از زمان قاجار و حتی رضاشاه کبیر روبرو می شه و خیلی جالبه، اگه تفلیس رفتید ارزش دیدنه.
هیتلی که گرفتیم بی غذا بود و ما، ما با ماشین اومده بودیم و تا بن دندان مجهز شده بود، همین امر باعث شد که هزینه های ما خیلی کاهش یابد، مطمئنا ما نتونستین 4 وعده غذا رو در این مدت صرف کنیم و محلیای محلی مثل کینگالی و خاخاپوری و بادیرجانی و متسوادی که شبیلیک ششلیک خودمونه.

سفرنامه تفلیس

خاچاپوری خوش مزه

غذا و نوشیدنیا رو با تایید به ماشین صندوق عقب و به لطف محلی و محلی تهیه کرد که نقش خیلی مؤثر داشت. گوشت در گرجستان خیلی آرزو بود. مناسب قیمت ایران.

بزرگ تبلیغ روی بیلبوردهای واسه سگها معروف هم واسه من جالب بود، در جاهای پر ازدحام شهر مثل مترو و مکانی دیدنی و جادها، شما تبلیغ سیگار رو دیدید. در راه پل صلح در گرجستان چند تن از هموطنان جوانی رو که متأهل بودن، روی تیشرتشان عکس از آقا محمد کوه قاجار همراه با نام به انگلیسی چاپ کرد، مردم؟ رجستان کینه بدی از این شاه ایران دارن، کسی که باعث کشته شدن خیلی از این مردم و زور اونا به کشورهای مختلف از جمله ایران (فریدون شهر اصفهان) شده ان. واقعا از ایران بودنم خجالت کشیده شدم، اما اونا با لعن بلند و ترسناک مردم به کار خود ادامه داد، شاید ممکنه پلیس در اون نزدیک متوجه شه ….

سفرنامه تفلیس

رود زیبای کورا

واقعا این ایده های ناب مردم آزاری رو از کجا میارن ؟؟ و چرا باید مردم رو به این خوبی و بی عدالت رنجوند تا به همه ایرانیان بدبین بشن ؟؟؟ روزادوم: تور تور خریداری شده و منطقه ای که در نزدیکی مرز با روسیه قرار داره (فکر می کنم اسمش مرز لورسی باشه) و خیلی زیبایی منطقه، در راه چندین جای دیدنی مثل انورورای وجود داشت که از اونا دیدن کردیم.

قیمت تور در 60 لاری تعیین شد (هر لاری در انجام این سفر 1530 دلار بود). دلار به لاری 2.3 برابر بیشتر بود و در شهرهای خارج از پایتخت، این اندازه، برای مثال، در مغازه ارزون فروشی مغازه Exchange یا سورفا روی 2.1، نوسان داشت.

سفرنامه تفلیس

سد آنهاورا، در راه كازبگي

سفرنامه تفلیس

آنورورا

کشور گرجستان خیلی وابسته به برنامه جذب گردشگری و واسه این منظور خوب زیر ساختاری خوبی از این صنعت در شهرهای مختلف خود فراهم کرده، کلا در سفر به این کشور شما احساس می کنین که این کشور بزرگه و در گوشه، کنار شهر هم پرچم اتحادیه به چشم می خورد

برنامه بازدید از کازبگی ساعت 9 صبح شروع شد و به آزادی تیفلیس رسیدیم ساعت 7 صبح، خیلی خسته شده بودیم. من در این سفر تورم رو خریدم که در آخر روز کل خوشحال شد که این راه رو نتونستم خیلی دور بود و اگه من بتونم لذت ببرم و رانندگی کنم تنها می میتونم از نادانی موند