یه دفعه از پشت ویندوز بلند شدن و نشستن پای مک، واسه تازه کارا کار خیلی ساده و قابل هضمی نیس. این دو تفاوتای زیادی با هم دارن و جا به جایی میان اونا مثل این می مونه که بخواین نوکیا ۱۱۰۰ قدیمی خود رو که حسابی به اون عادت کردین، کنار بذارین و به سراغ یه موبایل اندرویدی برید.

کنار اومدن با این همه تغییر کمی سخته و باید کلی زمان بذارین تا بتونین در آخر به پیش فرضا و تنظیمات مک عادت کنین. به همین منظور در ادامه از پایه ای ترین این پیش فرضا و تنظیمات واسه تون می گیم تا در صورت اتفاق افتادن این جا به جایی، خیلی احساس غربت نکنین.

۱) چیجوری مک رو روشن، ری استارت یا خاموش کنیم؟

روشن کردن مک کار خیلی سختی نیس. به هر حال حتی اگه تا حالا اسم مک هم به گوش تون نخورده باشه با دیدن کلید آشنای پاور روی این کامپیوترها می فهمید که با فشردن اون سیستم شروع به کار می کنه. باحال اینجاس که بدونین در صورت کرش کردن سیستم، می تونین با نگه داشتن این کلید مک رو مجبور به خاموش شدن کنین.

واسه خاموش یا ری استارت کردن و حتی بردن مک به حالت خواب هم احتیاجی به انجام کار پیچیده ای ندارین. فقط کافیه به سراغ منوی اپل در سمت چپ بالای تصویر برید تا در اون، این تنظیمات رو ببینین. البته اگه از کاربران لپ تاپای اپل هستین باید بگم که کارتون خیلی راحت تره و می تونین با بستن در اونا سیستم رو به حالت خواب ببرین.

۲) چیجوری در مک فایلا رو کپی، کات یا پیست کنیم؟

مثل ویندوز، راحت ترین کار واسه کپی-پیست کردن فایلا، راست کلیک کردن روی اوناس. خیلی راحت با به کار گیری راست کلیک روی فایل مورد نظر، گزینه کپی رو انتخاب کرده و در مقصد با استفاده دوباره از راست کلیک پیست می کنین. البته این کار با به کار گیری میانبرهای کیبوردی Cmd + C (واسه کپی کردن) و Cmd + V  (واسه پیست کردن) خیلی راحت تر هم می شه.

اما برخلاف چیزی که تا حالا گفتیم، کات کردن در سیستم عامل مک با ویندوز تفاوتای بسیاری داره. در مک باید اول فایل مورد نظرتون رو کپی کرده و به پوشه ای که می خواین اونو انتقال بدین برید. بعد در فضای خالی پنجره مورد نظرتون راست کلیک کرده و کلید Option رو نگه دارین.

حالا اگه خوب دقت کنین گزینه Move Item Here رو می بینین که با کلیک روی اون فایل هاتون به مقصد مورد نظر کات می شه. البته می تونین تموم این مراحل رو با به کار گیری میانبر Cmd + Option + V دور بزنین و خیلی سریع تر فایلای خود رو به جایی دیگه انتقال بدین.

۳) چیجوری در مک راست کلیک کنیم؟

هممون دیگه کار کردن با ماوسای دو کلیدی رو بلد هستیم و احتیاجی به ارائه توضیحات اضافه نیس. البته اگه مجیک ماوسای اپل رو که تنها یه کلید دارن هم در دست داشته باشین باز با مشکل چندانی رو به رو نیستین و خیلی راحت می تونین چگونگی کار کردن با اونا رو یاد بگیرین. با این حال کار کردن با مک بوکا و مجیک ترک پد کمی فرق داره و باید در اونا از دو انگشت خود واسه راست کلیک کردن استفاده کنین.

فقط کافیه دو انگشت خود رو روی تاچ پد مک بوکا بذارین و کمی فشار بدین. سیستم عامل مک این کار رو به عنوان راست کلیک کردن تفسیر می کنه و ویژگیای مختص اونو در اختیارتون قرار میده. البته تنظیمات مربوط به ماوس و ترک پد هم قابل تغییر هستن و می تونین به ترتیب به اونا از راه مسیرهای System Preferences > Mouse و System Preferences > Trackpad دست پیدا کنین.

۴) چیجوری در مک جستجو کنیم؟

اگه خوب دقت کنین، در سمت چپ بالای صفحه آیکون ذره بین رو می بینین که با اجرای اون می تونین به جستجوی هر چیزی که روی مک تون هست بپردازید.

۵) چیجوری در مک اسکرین شات بگیریم؟

چندین و چند راه جور واجور وجود دارن که می شه به کمکشون در مک اسکرین شات گرفت. اما آسونترین راهی که میشه به اون اشاره کرد، به کار گیری میانبرهای کیبورده. در این روش، فقط کافیه از میانبر Cmd + Shift + 3 استفاده کنین تا به کمک اون از تموم صفحه اسکرین شات گرفته شه.

البته می تونین از راه میانبر  Cmd + Shift + 4 کاری کنین که مک فقط از بخش خاصی از صفحه اسکرین شات بگیره. البته به تموم این ویژگیا از راه وسیله Grab هم میشه رسید. فقط کافیه راه Applications > Utilities رو دنبال کنین تا از راه  Grab به چیزی که دنبالشین برسین.

۶) چیجوری در مک اپ اینستال یا آنینستال کنیم؟

واسه نصب یا همون اینستال کردن اپا روی مک باید به سراغ فایلای DMG برید و اونا رو دانلود کنین. بعد باید روی شون کلیک کنین و محتوای موجود در اونا رو بگیرین و داخل پوشه Applications سیستم بندازین. پس از این کار، دیگه به فایل DMG اپلیکیشن مورد نظرتون احتیاجی ندارین و می تونین اونو از روی سیستم پاک کنین.

البته بعضی از اپلیکیشنا هم هستن که از PKGای نصب خودکار پشتیبانی می کنن. نصب کردن اینا مثل اینستال کردن اپا روی ویندوزه. فقط کافیه روی فایل شون کلیک کنین و دسترسیای لازم رو در اختیارشون بذارین تا مراحل نصب شروع شه.

واسه آنینستال کردن اپا هم فقط کافیه آیکون یا پوشه برنامه مورد نظرتون رو از فولدر Applications بگیرین و داخل Trash بندازین. به همین سادگی اپ مورد نظر از سیستم تون حذف می شه.

۷) چیجوری روی مک فونت نصب کنیم؟

اگه فونتی با مک شما موافق باشه، واسه نصب اون احتیاجی به انجام کارای پیچیده ندارین. فقط باید روی اون دابل کلیک کنین تا پیشنمایشی از فونت دانلود شده واسه تون به نمایش دربیاد. پس از اون فقط با کلیک روی Install می تونین فونت مورد نظرتون رو به جمع فونتای موجود در مک اضافه کنین.

واسه دسترسی به فونت بوک مک هم می تونین از راه Applications > Utilities دست به کار شین و با ورود به اون، به گلچین کردن فونتای مورد علاقه خود بپردازید.

۸) چیجوری از ایردراپ واسه فرستادن فایل استفاده کنیم؟

واسه فرستادن فایل از آیفون به مک کافیه به صورت زیر دست به کار شین:

۱. اول فایندر مک رو به اجرا درآرین و از راه اون روی شورتکات ایردراپ کلیک کنین.

۲. بعد از راه آیفون خود، فایل مورد نظرتون رو انتخاب کنین و کلید Share رو بفشارید.

۳.  حالا منتظر بمونین که نام سیستم تون در زیر پنجره ایردراپ ظاهر شه.

۴. روی اون کلیک کنین تا انتقال شروع شه.

واسه فرستادن فایل از مک به آیفون باید راه زیر رو طی کنین:

۱. مطمئن شید که ایردراپ آیفون تون روشنه و تنظیمات اون واسه دسترسی بهتر روی «AirDrop Everyone» قرار داده شده.

۲. بعد از راه مک، فایل مورد نظر رو انتخاب و روی اون راست کلیک کنین. حال از راه Share > AirDrop، فایل رو واسه ارسال آماده کنین.

۳. آیفون تون که به وسیله مک شناسایی شد، روی نام اون کلیک کنین تا روند انتقال شروع شه.

۹) چیجوری اسپلیت ویو مک رو فعال کنیم؟

مک دارای حالتی به نام Split Viewه که میشه به کمک اون تصویر رو به چند بخش تقسیم کرد و کارای جور واجور رو همزمان با هم پیش برد. فقط واسه فعال کردن اون، اول باید راه زیر رو طی کنین:

۱. روی آیکون سبز رنگ «Full Screen» موجود در بالای پنجره ها کلیک کرده و واسه چند ثانیه کلیک خود رو نگه دارین.

۲.  پس از چند ثانیه پنجره مورد نظر رو گرفته به سمت چپ یا راست تصویر ببرین.

۳. در سمت مخالف روی پنجره ای که می خواین در اون قسمت از صفحه قرار بگیره کلیک کنین تا اسپلیت ویو مک باقی کارا رو بکنه.

۴.  واسه خارج شدن از این حالت هم کافیه یا کلید Esc رو بفشارید یا دوباره روی آیکون Full Screen کلیک کنین.

۱۰) چیجوری کوکیای مک رو پاک کنیم؟

با فرض اینکه شما قراره از سافاری روی مک استفاده کنین، کافیه واسه پاک کردن کوکیا، روی Safari در نوار منو بالای صفحه کلیک کنین و از راه اون به سراغ Preferences برید. حالا در زیر بخش Privacy تب  Manage Website Data رو انتخاب کنین تا لیستی از تموم کوکیای موجود در اختیارتون قرار بگیره. در این جا می تونین کوکیا رو یه به یه یا به صورت دسته جمعی پاک کنین.

در سایت ما بخونین:

هفت ترفند اندروید که احتیاجی به روت بودن دستگاه ندارن

شش کاری که بدون روت کردن موبایل اندرویدی می تونین انجام بدین