پایان نامه حقوق

دانلود پایان نامه حقوق : حقوق بشر

قابل سکونت و مقرون به صرفه از حقوق همه انسان هاست. و همه انسان ها حق دارند در امنیت، صلح، شرافت و عزت زندگی کنند.
در ماده ۱۲ اعلامیه حقوق بشر در این باره آمده است:
هیچ‌کس نباید در معرض مداخله ی خودسرانه در زندگی شخصی، خانواده، خانه یا مکاتبات خود قرار گیرد و یا این‌که شرف و آبروی او مورد تعرض قرار گیرد .هرکس حق دارد که از حمایت قانون در برابر چنین مداخله‌ها و تعرض‌هایی برخوردار گردد.
در ماده ۱۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی نیز در این باره نوشته شده است:
هیچ‌ کس‌ نباید در زندگی‌ خصوصی‌ و خانواده‌ و اقامتگاه‌ یا مکاتبات‌ مورد مداخلات‌ خودسرانه‌ (بدون‌ مجوز) یا خلاف‌ قانون‌ قرار گیرد و همچنین‌ شرافت‌ و حیثیت‌ او نباید مورد تعرض‌ غیرقانونی‌ واقع‌ شود.
۲٫ هر کس‌ حق‌ دارد در مقابل‌ این‌ گونه‌ مداخلات‌ یا تعرض‌ها از حمایت‌ قانون‌ برخوردار گردد.
درماده ۱۸ اعلامیه اسلامی حقوق بشر آمده است:
ماده هجدهم:
الف) هر انسانی حق دارد که نسبت به جان و دین و خانواده و ناموس و مال خویش، در آسودگی زندگی کند .
ب) هر انسانی حق دارد که در امور زندگی خصوصی خود(در مسکن و خانواده و مال و ارتباطات) استقلال داشته باشد و جاسوسی یا نظارت بر او و مخدوش کردن حیثیت او جایز نیست و باید از او در مقابل هر گونه دخالت زورگویانه دراین شؤون حمایت شود .
ج) مسکن در هر حالی حرمت دارد و نباید بدون اجازه ساکنین آن یا به صورت غیر مشروع وارد آن شد، و نباید آن را خراب یا مصادره کرد یا ساکنینش را آواره نمود.
ماده ۶ منع تبعیض نژادی نیز به حق بر مسکن اشاره نموده است.
مبحث چهارم: حق بر سلامتی
گفتار اول) اسلام و سلامتی
اسلام وسلامتی با یکدیگر ریشه مشترک دارند و این بیانگر ارتباط ماهوی این دو با یکدیگر است. واژه ی اسلام به معنای عافیت به صورت فرد و یا جمع و با کلمات دیگر ۳۳ بار در قرآن تکرار شده است و شامل انواع سلامت و بهداشت می شود که خداوند بری بهتر زیستن به انسان ارائه داده است.
اسلام با راهکارها و نصوص مختلف افراد را برای درک بهتر مفهوم سلامتی آماده ساخته است.
احادیث زیادی وجود دارد که سلامتی را بسیار مهم بیان کرده و به عنوان نعمت از آن یاد می کند.
پیامبر صلى‏الله‏علیه‏و‏آله :
(اى على! چهار چیز را پیش از چهار چیز دریاب : جوانى‏ات را پیش از پیرى؛ و سلامتى‏ات را پیش از بیمارى؛ و ثروتت را پیش از فقر و زندگى‏ات را پیش از مرگ).
امام على علیه‏السلام:
(سلامتى بهترین نعمت است.)
پیامبر صلى‏الله‏علیه‏و‏آله:
(آسایش و راحتى، کامیابى و رستگارى و پیروزى، برکت و گذشت و تندرستى و عافیت، بشارت و خرّمى و رضایتمندى، قرب و خویشاوندى، یارى و پیروزى و توانمندى، شادى و محبّت، از سوى خداى متعال، بر کسى باد که على بن ابى طالب را دوست بدارد، ولایت او را بپذیرد، به او اقتدا کند، به برترى او اقرار نماید، و امامانِ پس از او را به ولایت بپذیرد. بر من است که آنان را در شفاعتم وارد کنم. بر پروردگار من است که خواسته مرا درباره آنان اجابت کند. آنان پیروان من هستند و هر که از من پیروى کند، از من است.)
بند اول) ابعاد حق بر سلامتی
حق بر سلامتی ابعاد بسیار گسترده ای دارد که هر کدام از آنها باید مورد بررسی و تحقیق قرار گیرد.
الف) برابری در حمایت از سلامت
همه افراد اعم زن و مرد و یا بیگانگان بیاد در برابر حق حمایت از سلامت برابر باشند و هیچ کس بر دیگری برتری ندارد.

دانلود پایان نامه
اینجا فقط تکه های از پایان نامه به صورت رندم (تصادفی) درج می شود که هنگام انتقال از فایل ورد ممکن است باعث به هم ریختگی شود و یا عکس ها ، نمودار ها و جداول درج نشوندبرای دانلود متن کامل پایان نامه ، مقاله ، تحقیق ، پروژه ، پروپوزال ،سمینار مقطع کارشناسی ، ارشد و دکتری در موضوعات مختلف با فرمت ورد می توانید به سایت  ۴۰y.ir  مراجعه نمایید.
رشته حقوق همه گرایش ها : عمومی ، جزا و جرم شناسی ، بین الملل،خصوصی…

در این سایت مجموعه بسیار بزرگی از مقالات و پایان نامه ها با منابع و ماخذ کامل درج شده که قسمتی از آنها به صورت رایگان و بقیه برای فروش و دانلود درج شده اند

ب) وضع قوانین برای برخی از کالاها و ممنوعیت تبلیغ
برخی از کالاها بدلیل ایجاد بیماری و بدلیل حمایت از سلامت باید تبلیغ نشوند مانند مواد مخدر و استعمال دخانیات.
ج) انتخاب پزشک
بیمار حق دارد که بیماری خود را بشناسد و از نوع درمان آگاهی یابد و یا اینکه درمان خود را متوقف سازد.

مطابق بند ۲ ماده ۵۹ قانون مجازات اسلامی
هر نوع عمل جراحی یا طبی مشروع که با رضایت شخص یااولیاء یا سرپرستان یا نمایندگان قانونی آنها و رعایت موازین فنی و علمی و نظامات دولتی انجام شود در موارد فوری اخذ رضایت ضروری نخواهد بود .
حوادث ناشی از علمیات ورزشی مشروط بر اینکه سبب آن حوادث نقض مقررات مربوط به آن ورزش نباشد و این مقررات هم با موازین شرعی مخالفت نداشته باشد .
د) محیط زیست سالم یکی از عوامل حمایت بر سلامت است.
ه) بیمایر ایدز: سال ۱۹۸۰ اعلام شد که بیماری ایدز باید توسط بیمار یا پزشک به وزارت بهداشت اعلام شود ولی این اعلام باید شخصی باشد و تنها به منظور بررسی پیشرفت بیماری است. بیمار حق دارد اسرار بیمار خود را حفظ کند.
و) واکسیناسیون اغلب جنبه الزامی دارد و البته گاهی نیز اختیاری است و جنبه ترغیبی دارد بیماری انفولانزا، هیپاتیت.
بند دوم ) جنبه های حق بر سلامتی
حق بر سلامت دارای ابعاد مختلفی است (بعد جسمی، روحی، معنوی و اجتماعی)
۱- بعد جسمی) به نظر می رسد اولین واژه ای که بعد از سلامت به ذهن متبادر می شود بعد جسمی است. به گونه ای که فرد بتواند از بهداشت و تغذیه، نظافت و محیط زیست سالم برخوردار گردد. علاوه بر آن شخص حق دارد به پزشک متخصص، تسهیلات بیمارستانی دسترسی داشته باشد تا بتواند سلامت خود را تضمین کند.
۲- بعد روانی) بعد دیگر بعد روانی است که د ر قوانین بدرستی تعریف نشده است ولی اسلام بر آن تأکید زیادی دارد و اهمیت آن را به خوبی می شناسد. برخی معتقدند فرد سالم از نظر روانی کسی است که رفتاراو مانند همگان خود باشد. برخی نیز فردی را با وضعیت ایده ال مقایسه می کنند که می توان به آن نزدیک شد ولی دست یابی به آن ممکن نیست.

۳- بعد معنوی) بررسی بعد معنوی کمی دشوار است توصیف معنویت کاری بس دشوار است و براحتی نمی توان این موضوع را بررسی و تبیین نمود چراکه ابعاد ش گسترده و معنایش ژرف است. اما یکی از ابعاد سلامت معنوی این است که فرد بتواند با خداوند متعال رابطه احساسی و قلبی ایجاد کند و با ایجاد الفت بین خود و خداییش درد ها و رنج های زندگی اش را تسلی دهد بحران معنویت امروز بشر را سخت گرفتار ساخته و سبب بروز مشکلات عدیده ای چون بیماری های روحی پوچی و نا امیدی گشته است از این رو دولت موظف است تا شرایطی فراهم سازد تا همگان بتوانند از تعالیم دینی برخوردار شوند و آموزش های ضروری را ببینند.
۴- بعد اجتماعی) بحث بر انگیز ترین بعد سلامت سلامت اجتماعی است دنیا اطلاعات و صنعت سبب برزو پدیده هایی شده است و بعد تازه ای را بر سلامت افزوده است. زندگی افراد بر یکدیگر اثر می گذارد و باید برای زندگی زنان محیطی فراهم اید که علاوه بر رعایت شئونات اخلاقی بتوانند از فضای کار مناسب استفاده از اطلاعات و.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *