معرفی وسیله Remove URLs وبمستر

خیلی وقتا ممکنه که شما یه سایت رو کلا تغییر بدید، این تغییر ممکنه در چگونگی نشانی دهی صفحات یا کلا در محتوای ارائه شده در اون باشه. هم اینکه در بسیاری موارد یک یا چند صفحه خاص در سایت شما ممکنه کارایی و ارزش گذشته رو نداشته باشن و شما مجبور به حذف اونا از سایت خود شید. در این شرایط با ارورهای زیادی در وبمستر خود روبرو میشین.

وسیله remove URLs که به عنوان زیرمجموعه ای از بخش Google Index در حساب وبسمتر گوگل تعریف شده به شما این امکان رو می ده که صفحات خاصی از سایت خود رو واسه حذف از نتایج جستجوی گوگل معرفی کنین.

چگونگی کار با Remove URLs

با ورود به این بخش و انتخاب گزینه Create a new removal request باکسی واسه وارد کردن نشانی صفحه مورد نظر شما جهت حذف از یافته های یا ایندکسا گوگل باز میشه. با وارد کردن نشانی و فشردن دکمه continue به صفحه دیگری منتقل میشین. در قدم بعدی از شما پرسیده میشه که دلیل شما واسه حذف این صفحه چیه و چه گزینه ای مورد توجه شماس.

remove urls وبمستر گوگل

گزینه های ممکن عبارتند از:

Remove page from search results and cache: انتخاب این گزینه نشانی مورد نظر شما رو از یافته های جستجوی گوگل خارج کرده و ایندکسای ثبت شده بوسیله روباتای گوگل واسه اون رو پاک میکنه. در واقع شما به گوگل اعلام میکنین که این صفحه دیگه روی سایت شما وجود نداره.

Remove page from cache only: انتخاب این گزینه صفحه مورد نظر رو کلا از نتایج جستجوی گوگل حذف نمی کنه بلکه تنها ایندکس گوگل از این صفحه سایت رو حذف میکنه. بعبارت دیگه این گزینه وقتی کاربرد داره که شما تغییرات اساسی در محتویات یه صفحه از سایت خود ایجاد کرده باشین و خواهان بازبینی و ایندکس دوباره اون بوسیله گوگل هستین.

Remove directory: با انتخاب این گزینه شما نشانی معرفی شده به گوگل و همه آدرسایی که با این عبارت شروع می شن رو از نتایج جستجوی گوگل حذف میکنین. با این کار شما گزینه اول رو روی تعداد خیلی از صفحات سایت خود اعمال میکنین. مثلا اگه شما نشانی mysite.com/blog/ رو در این بخش وارد کرده باشین و گزینه remove directory رو انتخاب کنین این صفحه و همه صفحات زیر مجموعه اون حذف می شن. مانند: mysite.com/blog/samplenews.html

در آخر این نشانی به لیست انتظار حذف از نتایج جستجوی گوگل اضافه می شه و مورد بررسی روباتای گوگل قرار می گیره. هم اینکه شما می تونین با وارد کردن نشانی دامنه سایت کلا سایت رو از نتایج جستجوی گوگل خط بزنین.

مشکل جدید در بخش remove URLs وبمستر

نکته ای که در این قسمت باید به اون توجه کنین مشکل یا باگ جدید وبمستر گوگل در این بخشه! تازگیا در بخش راهمای وبمستر گوگل یکی از کاربران تصویری رو منتشر کرده که نشون می ده با معرفی یه نشانی به وبمستر گوگل، کل صفحات و محتویات سایت در حال حذف از ایندکسای گوگل بودن.

webmaster tools remove urls

جون مولر به عنوان یکی از مدیران گوگل در جواب به سوال این کاربر گفته:

از اینکه این مشکل رو گزارش کردین از شما سپاسگزاریم و بهمراه تیم مهندسی مشکل بوجود اومده در این بخش رو بررسی می کنیم. حذف صفحات ناجور و اضافی از طرف شما کاری درست و خوبه.

جواب مولر نشون می ده که این مشکل وجود داشته و ممکنه با معرفی یه نشانی مشخص گوگل کل سایت شما رو از یافته های خود حذف کنه. در نتیجه اگه قصد به کار گیری امکانات بخش remove URLs رو دارین یعنی که در کنار لینکا نوشته میشه توجه خاص ای داشته باشین. عبارت site removal به معنی حذف تموم صفحات سایت از ایندکس گوگله.

البته به کار گیری این وسیله همیشه پیشنهاد نمیشه و در شرایطی پیشنهاد میشه که احتیاجی به به کار گیری اون نیس. واسه مطالعه بیشتر درباره موارد تذکر داده شده بوسیله گوگل در نبود به کار گیری remove URLs به صفحه When NOT to use the URL removal tool مراجعه کنین.