جلوگیری از نمایش سایت در iframe

جلوگیری از نمایش سایت در iframe

جلوگیری از نمایش سایت در Iframe

دلایل و کاربرده های زیادی واسه نمایش یه سایت در iframe و میشه گفت و هدف اصلی اون نمایش فضایی جدا از هم تو یه صفحه از سایت شماس که کاربران بدون تغییر فضای اصلی سایت میتونن به اطلاعات موجود در iframe دسترسی داشته باشن.

این ویژگی همیشه واسه شما به درد بخور نیس! سایتای بسیاری در اینترنت وجود دارن که با نمایش محتوای صفحات شما در سایت خود اطلاعات وارد شده رو بدون هیچ زحمتی به نمایش گذاشته و پهنای باند سایت شما رو هم مصرف میکنن. ممکنه شما تصور کنین که این کار واسه شما میتونه به درد بخور باشه و بازدید سایت رو زیاد می کنه ولی در عمل کاربران متوجه زحمات شما واسه ایجاد این محتوا نشده و همه چیز به نام سایت نمایش دهنده تموم میشه.

مشکل بزرگتر وقتی بوجو میاد که سایتای خبری با نمایش سایت شما به شکل iframe و در صفحات داخلی خود جایگاه بهتری نسبت به شما در رتبه بندی گوگل کسب میکنن! با در نظر گرفتن جایگاه مناسب این سایتا در گوگل و تعداد صفحات ایندکس شده بسیار زیاد، خیلی سریعتر از سایت اصلی و منبع مقاله در گوگل ایندکس می شن و در آخر جایگاه بهتری هم کسب میکنن حتی در مواردی مشاهده میشه که گوگل سایت شما رو به عنوان کپی کننده مطلب شناسایی میکنه.

در این مقاله می خوایم راه های مقابله با این مسئله و چگونگی جلوگیری از نمایش سایت در iframe رو به شما آموزش بدیم.

Iframe چیه؟

عبارت iframe مخفف inline frame بوده و یکی از تگای HTMLه که واسه نمایش یه صفحه از اینترنت در بخشی از سایت شما استفاده میشه. در سال ۲۰۰۸ بعضی از اسپمرها با به کار گیری iframe صفحات و محتوای دلخواه خود رو در درون صفحاتی با موضوعات نامرتبط به نمایش می گذاشتن و به این روش موتورهای جستجو رو فریب میدونن، همین امر موجب شد تا موتور جستجوی گوگل حضور iframe تو یه صفحه رو به عنوان امتیازی منفی در نظر گرفته و اطمینان کمتری به صفحات شامل آی فریم داشته باشه. با این وجود بازم سایتای زیادی با به کار گیری این روش بازدیدکنندگان رو از موتورهای جستجو جذب میکنن.

غیرفعال کردن iframe واسه سایت

شما می تونین با کپی کردن دستور زیر در فایل htaccess. و در ریشه اصلی هاست، نمایش سایت خود در مرورگرها رو محدود کنین.

Header append X-FRAME-OPTIONS “SAMEORIGIN”

دستور بالا اجازه نمایش صفحات شما به شکل iframe در سایت خودتون رو می ده ولی صفحات شما از راه سایتای دیگه در دسترس نخواد بود.

Header append X-FRAME-OPTIONS “DENY”

دستور بالا نمایش سایت به شکل iframe رو حتی واسه سایت خودتون هم محدود میکنه و به این روش هیچ سایتی قادر به به کار گیری محتویات سایت شما یا پهنای باند شما نخواد بود.

بیرون کشیدن سایت از iframe

روش دوم به این صورته که با گذاشتن یه کد jquery در هدر سایت خود مانع نمایش سایت در iframe سایتای دیگه میشین. با لود شدن محتویات صفحه کدهای jquery نشانی مرورگر و نشانی صفحه شما رو مقایسه کرده و در صورت برابر نبودن صفحه نمایش دهنده رو بسته و مستقیما سایت شما رو نمایش می ده. در این روش سایت شما به شکل جداگونه و از نشانی خودتون به کاربر نشون داده می شه.

واسه راه اندازی این سیستم کد زیر رو در هدر سایت و قبل از بسته شدن تگ head بذارین (واسه دریافت کدها روی تصویر کلیک کنین):

و تگ body رو به شکل زیر بازنویسی کنین:

واسه بررسی صحت کارکرد این کد درسایت خود می تونین به صفحه iframe سایت w3schools مراجعه کرده و نشانی سایت خود رو در نمونه موجود در اون جایگذاری کنین و نتیجه رو ببینین. البته در مواردی که کاربر جاوا مرورگر خود رو غیرفعال کرده باشه یا سایت نمایش دهنده تکنیکی واسه مقابله با روش شما در نظر گرفته باشه این روش قابل استفاده نخواد بود.

اگه شما از سیستم مدیریت محتوای وردپرس استفاده میکنین و آشنایی به کدنویسی و ویرایش سایت ندارین می تونین از افزونه سبک و کوچیکی که واسه جلوگیری از نمایش سایت در iframe جفت و جور کردیم استفاده کنین.

دانلود افزونه وردپرس جلوگیری از نمایش سایت در آی فریم

بنظر شما بهتره که سایت ما به شکل iframe در سایتای دیگه نشون داده شه یا شما هم به دنبال راهی واسه جلوگیری از نمایش سایت خود به این روش هستین؟

Share