جایگزینی برای بک لینک

جایگزینی برای بک لینک

گوگل به دنبال جانشین بک لینک

با ورود الگوریتم پنگوئن ۲ معادلات زیادی در سئو تغییر کرد. کاهش ارزش بک لینک، نبود بروزرسانی پیج رنک و جریمه سایتهایی که انکرتکست برابری در تموم بک لینکای خود داشتن همه از یافته های آخرین بروزرسانی گوگل بودن. معمولا، حذف یا کاهش اهمیت یه عامل با افزایش ارزش فاکتورهای دیگه یا ظهور عوامل جدیدی در سئو همراه هستش.

به نظر شما اگه در آینده گوگل ارزشی واسه بک لینک و انکر تکست قائل نباشه چیجوری میتونه فرقی بین سایتای جور واجور و اندازه محبوبیت اونا در اینترنت بسازه؟ با گذشت زمان متخصصین گوگل امکانات خاص ای به روباتای گوگل اضافه کردن که قادر به تشخیص رابطه بین کلمات و ذکر منبع بدون بک لینک (Co-Citation) هستن.

رتبه اول گوگل بدون رعایت اصول سئو

بسیار پیش اومده که خود شما اسم سایتی رو در متن یا نظر خود ذکر میکنین ولی هیچ لینکی به سایت مورد نظر قرار نمیدین. گوگل تازگیا توانایی تشخیص این جوری ذکر منبع رو پیدا کرده. بطور مثال سایت GTmetrix در مورد تعیین سرعت سایت و ارائه راهنمایی واسه بهبود اون به طور کامل شناخته شده بوده و مقالات فارسی زیادی روی اینترنت در این مورد منتشر شده. با در نظر گرفتن تحقیقات انجام گرفته بوسیله کارشناسان وبسیما، در خیلی از این متون نویسنده لینک مشخصی به سایت gtmetrix قرار نداده و یا اگه لینک داده باشه مستقیما با انکر تکست نام سایت این کار رو انجام می ده. ولی اگه در گوگل عبارت “سرعت سایت” رو جستجو کنین رتبه اول در اختیار این سایته.

جانشین بک لینک

صفحه نتایج جستجوی گوگل واسه جستجوی عبارت “سرعت سایت”

عوامل زیادی واسه کسب رتبه در نتایج جستجوی گوگل می شناسیم که هیچ کدوم در سایت GTmetrix و واسه عبارت “سرعت سایت” رعایت نشده. این عبارت در هیچ جای متن یا عنوان صفحه حضور نداشته و بک لینکی با عنوان “سرعت سایت” در اینترنت واسه اون پیدا نکردیم. شاید بگید که گوگل با تشخیص دو کلمه Site و Speed و با در نظر گرفتن حضور اونا در صفحه اصلی سایت اینجور رتبه ای رو به اون اختصاص داده؛ ولی اگه عبارت Site Speed یا عبارات مشابه اون رو در گوگل جستجو کنیم رتبه سایت GTmetrix در گوگل بین سوم تا پنجم هستش. پس اگه قرار بود این سایت با در نظر گرفتن ترجمه کلمات به شما پیشنهاد شه انتخابای بهتری هم وجود داشت.

جایگزینی واسه بک لینک

نتایج جستجوی گوگل واسه جستجوی عبارت “site speed”

با در نظر گرفتن معیارهای off-page و on-page واسه سئو که الان میشناسیم و بکار میبریم نباید هیچ شانسی واسه این سایت در عبارت “سرعت سایت” قائل شیم. پس به چه دلیل رتبه اول نتایج جستجوی گوگل رو به خود اختصاص داده؟!

سرنوشتی مشابه کلمات کلیدی

کمی به عقب برمیگردیم، تا همین دو یا سه سال پیش شما با تعریف کلمات کلیدی موضوعیت صفحه خود رو به گوگل معرفی میکردین و بر همین پایه در یافته های جستجو حضور داشتین؛ ولی با گذشت زمان و سواستفاده زیادتر از اندازه کاربران از کلمات کلیدی نامرتبط، این بخش کارایی خود رو به کل از دست داده و از فاکتورهای مورد توجه گوگل خارج شد. الان گوگل با در نظر گرفتن محتویات هر صفحه و با نگاه کردن به بخشای خاصی کلید واژه اون رو تشخیص داده و جایگاه مناسبی واسه هر صفحه در یافته های جستجو تعیین میکنه.

داستان مشابهی تو یه یا دو سال گذشته در مورد بک لینک ایجاد شد، در اول هدف از توجه به بک لینک و تعریف پیج رنک بوسیله گوگل، تعیین اندازه محبوبیت و گسترش یه سایت در دنیای اینترنت بود. با گذشت زمان و افزایش تاثیر این عامل بر نتایج جستجوی گوگل صاحبان سایتا شروع به خرید بک لینک، رد و بدل کردن لینک و تقلب در این مورد کردن. تموم این فعالیتا که تجارت جدیدی رو در دنیای اینترنت به راه انداخته بود نتیجه ای جز کاهش کیفیت یافته های جستجو بهمراه نداشت. تا اینکه با ورود الگوریتم پنگوئن ۲ و جریمه گسترده سایتای اینترنتی، تماشاگر کاهش ارزش لینک ورودی و نبود بروزرسانی پیج رنک در دو ماه گذشته بوده ایم.

به نظر میرسه که گوگل راه جدیدی واسه تعیین محبوبیت یه سایت پیدا کرده و دیگه احتیاجی به لینک دهی کاربران نداره، البته این روش هنوز قدرت کافی رو کسب نکرده و نیازمند زمان و تجربه بیشتری هستش.

نتیجه گیری

گوگل و الگوریتمای مورد استفاده اون همیشه با کمبودهایی همراه س ولی به کار گیری این کمبود ها فقط در مقطعی کوتاه واسه شما سود رسون هستش. با معرفی یه الگوریتم یا بروزرسانی جدید ممکنه تموم تلاشا و زحمات چند سال گذشته شما از دست بره. در نتیجه توجه و تمرکز خود رو روی محتوای سایت و رضایت کاربران بذارین چون تموم سیاستای آینده هم براساس تجربه جستجوی مناسب و رضایت مشتری هستش. در آینده گوگل قادر هستش تا اندازه محبوبیت واقعی یه سایت رو تشخیص داده و دیگه فقط به بک لینک توجه نمی کنه.

نظرات خود رو در مورد این مقاله و جانشین احتمالی بک لینک در آینده در بخش دیدگاه همین مقاله با ما به اشتراک بذارین.

Share