برنامه آینده دانشمندان: پرتاب لیزر از چشم انسان!

برنامه آینده دانشمندان: پرتاب لیزر از چشم انسان!

محققان بیمارستان عمومی ماساچوست در حال کار روی لیزرهای زنده از سلول انسانی هستن که شاید در آینده بتونه پرتوهای لیزری از خود مشخص کنه.

 

به گزارش آلامتو به نقل از ایسنا ، «یئوک هیون یون» و «مالته گاتر»، در ساخت این لیزر از سه جزء اصلی همه لیزرها استفاده می کنن: یه منبع پمپاژ که انرژی نور اولیه رو آماده می کنه، یه چاله نوری که نور رو از منبع پمپاژ تو یه پرتو متمرکز کرده و یه رابط تقویتی که الکترونها رو تا سطح بالاتر انرژی تحریک کرده و در آخر یه پرتو فوتونی یا همون نور لیزر رو درخشش می دهد.

این محققان قبل از این موفق به اصلاح یه سلول کلیه آدم واسه تولید پروتئین فلورسنت سبز شده بودن. اونا از این ماده به عنوان رابط تقویتی استفاده کرده و اونا رو بین دو آینه قرار دادن که چاله نوری رو به وجود آورد.

در آخر این محققان، پالسهایی از نور آبی از یه لیزر مینیاتوری رو به عنوان منبع پمپاژ به این سلول که در میان آینه ها قرار داشت، فرستادند. سلول مورد نظر در آخر کار به رنگ سبز درآمده و از خود نور سبزرنگ پخش می کرد.

از یه لیزر زنده در بدن می توان واسه فعال سازی داروهای درمان سرطان با به کار گیری درمان فوتودینامیک استفاده کرد.

حالا این محققان به دنبال به کار گیری این لیزر در شناسایی تغییرات نامحسوس سلولها بوده و می خوان از اون واسه نظارت دقیق بر رفتار سلولها استفاده کنن. این محققان هم اینکه امیدوارن تا همین چند وقت دیگه که خیلی هم دور نیست با پیشرفت فناوری و علم و از راه کاشت یه منبع نور در چشم، بتونن با کمک علائم مغزی از چشمون خود پرتوهای لیزری پخش کنن که مرگبار نخواد بود!

Share