بررسی روش‌های کاشت مو و نکاتی که باید در مورد آن بدانید

بررسی روش‌های کاشت مو و نکاتی که باید در مورد آن بدانید

 

ریزش مو تجربه دلهره آوریه. بیماران نه تنها باید با رقابت های زیبایی و روحی ریزش مو دست وپنجه نرم کنن بلکه واسه پیدا کردن اطلاعات درست درباره درمان اون دچار پریشونی و گیجی می شن. ما در مرکز کاشت موی بیمارستان گاندی به شما کمک می کنیم تا در راه درست برگردوندن موهاتون قرار بگیرین. ما معتقد شده ایم که اطلاعات درست و معتبری در مورد کاشت مو یا تراپی مو در اختیار شما بذاریم تا بتونین تصمیمات آگاهانه بگیرین. به خاطر همین در این مقاله به بررسی گزینه های زیاد بازسازی مو پرداخته ایم تا به همه مردم در این مورد کمک کنیم.

کاشت مو

هنر کاشت مو پیشرفت های زیادی کرده. پس از سال ها رسیدن به یافته های نه خیلی تأثیرگذار، جراحان باتجربه و دارای مهارت هنری کاشت مو تونسته ان یافته های فوق العاده طبیعی به دست آوردن.

ما به جای به کار گیری پلاگ های قدیمی که گروه های ۱۰ تا ۱۵ عددی مو بودن و ظاهری مانند عروسک می ساختن، هر واحد فولیکولی رو همون گونه که در ناحیه اهداکننده رشد می کنه (۳-۲-۱ و حتی ۴ واحد مو) ورداشته و در جای مناسب می کاریم. ما واسه رستنگاه فوقانی گرافت های دارای ۱ مو و واسه ناحیه تاج و میانی گرافت های دارای ۲-۳-۴ مو رو استفاده می کنیم. با این روش، ظاهر رستنگاه فوقانی طبیعی و لطیف می شه و ناحیه میانی تا تاج سر با واحدهای بیشتر مو، پرپشت تر می شه.

دو روش کاشت مو هست. اولین و مشهورترین روش، کاشت واحد فولیکولی یا FUTه. دومین روش، برداشت واحد فولیکولی یا FUEه که در سال های گذشته طرفداران بسیاری پیدا کرده. هردوی این روش ها گزینه های فوق العاده ای واسه بیماران هستن. اما همه بیماران، نامزدهای خوبی واسه هر دو روش نیستن.

در ادامه، هر دو روش و امتیازات و مشکلات اون ها رو توضیح میدیم و نتیجه می گیریم که کدوم روش براساس عوامل ریزش مو واسه مریض مناسبه.

کاشت واحد فولیکولی (FUT)

الان، کاشت واحد فولیکولی (FUT) استاندار طلایی صنعت کاشت مو حساب می شه. در این روش نوار باریکی از موی ناحیه اهداکننده مریض (در پشت سر) ورداشته می شه و اون ناحیه بخیه می خورد، هر واحد فولیکولی به صورت طبیعی خود یعنی به ۱-۲-۳ یا ۴ مو تقسیم می شه، ناحیه دریافت کننده کوچیکی در محل دلخواه ایجاد می شه و بعد هر واحد مو در ناحیه درست کاشته می شه.

واحدهای تکی مو (گرافت ها) در رستنگاه فوقانی کاشته می شن و گرافت­های ۲-۳ و ۴تایی مو پشت رستنگاه فوقانی یا در ناحیه میانی تا تاج مو (هر جا که موها کم پشت یا در حال ریزشه) کاشته می شن. با این روش، ظاهر رستنگاه فوقانی که بیشتر در دیدرس دیگرونه، طبیعی و لطیف می شه و ناحیه میانی تا تاج سر با واحدهای بیشتر مو، پرپشت تر می شه.

امتیازات FUT:

 • برداشت بیشتری انجام می شه درنتیجه موی مریض پرپشت تر می شه و سر پوشش بیشتری دریافت می کنه
 • انتقال کمتر به دلیل جدا کردن گرافت ها زیر میکروسکوپ های قوی
 • جراحی کوتاه مدت تر و مؤثرتر
 • گرافت های سالم نر و کم استرس تر
 • دوره نقاهت کوتاه
 • به صرفه تر

مشکلات FUT:

 • مراحل خوب شدن در ناحیه اهداکننده به دلیل جراحت خطی حساس تره
 • مدل موی خیلی کوتاه، جای زخم در ناحیه اهداکننده رو مشخص می کنه

پس، واسه مریضایی که ریزش موی کم یا زیاد دارن و مشکلی واسه کمی بلند نگه داشتن موهاشون (۳.۵ سانتی متر) در ناحیه اهداکننده ندارن، این روش بهترینه. پوشش بیشتر، زمان جراحی کمتر و به صرفه تر!

برداشت واحد فولیکولی (FUE)

بیماران تصور می کنن که روش برداشت واحد فولیکولی (FUE)، جدیدترین روش بازسازی موه. درواقع، این روشی بسیار قدیمیه که پیشرفت کرده. ظاهر قدیمی «پلاگ» که همه از اون می ترسند درواقع روش اولیه FUEه که در اون گروه ۱۰ تا ۱۵ عدد مو ورداشته شده و کاشته می شه درنتیجه ظاهری عجیب مثل عروسک ایجاد می کنه. در روش امروزی FUE، هر واحد مو با حالت اولیه خود (۱-۲-۳ و ۴ مو) با چاقوی جراحی گرد ورداشته می شه. با این کار جراحت نقطه ای ایجاد می شه نه جراحت خطی. بعد هر واحد به همون روش FUT کاشته می شه (واحدهای دارای ۱ مو در قسمت فوقانی و واحدهای دارای ۲-۳ و ۴ مو در ناحیه میانی تا تاج سر). پس همون گونه که مشاهده می کنین، تنها فرق بین روش FUE و FUT، برداشت گرافت هاست. جاگذاری و بهبودی ناحیه کاشت در هر دو روش یه جوره.

امتیازات FUE:

 • مریض می تونه مدل موی کوتاه تری داشته باشه به دلیل اینکه جای جراحت کمتر دیده می شه
 • مراحل خوب شدن در ناحیه اهداکننده سریع تر و کمتر رو مخه

مشکلات FUE:

 • موهای ناحیه اهداکننده با تیغ اصلاح می شن درنتیجه مریض باید مرخصی طولانی تری بگیره مگه اینکه در خونه کار کنه
 • جراحی در ابعاد کوچیک تر به دلیل زمان بر بودن روش برداشت
 • انتقال موی بیشتر به دلیل نوع روش برداشت
 • گران تر بودن به دلیل زمان بر بودن

پس، اگه ریزش موی شدید ندارین و حاضرید واسه اینکه هر زمان دوست داشتین مدل موی کوتاه رو انتخاب کنین، کمی بیشتر هزینه کنین، این گزینه براتون بهترینه.

هشدارهای مهم درباره روش FUE:

 • باید بدونین که همه بیماران، نامزدهای خوبی واسه روش FUE نیستن. مثلاً، این روش شاید مناسب مریضی که الگوی ریزش موی ۶ یا ۷ در اندازه نوروود (ریزش موی بسیار شدید) داره، نباشه چون واسه رسیدن به هدف باید جلسات جراحی زیادی داشته باشه. به دلیل اینکه روش FUE در سراسر ناحیه اهداکننده زخم های نقطه ای برجای می گذارد، اگه به دلیل چندین جراحی FUE زخم های نقطه ای زیادی در کنار هم قرار بگیرن، در ناحیه اهداکننده ظاهری ناخوشایند ایجاد می کنه.
 • کلینیک هایی که به مبانی اخلاقی معتقد نیستن و بر فروش متمرکز هستن، FUE رو به عنوان روشی «بدون جراحت و بدون دوران نقاهت» تبلیغ می کنن. غیرواقعی تر از این نمی شه! عقل سلیم می گوید که هر برشی در پوست (برداشت) چه خطی چه نقطه ای، اثری به جا می گذارد. به علاوه، اصلاح موی ناحیه اهداکننده با تیغ جهت برداشت مو به روش FUE، ظاهر فرد رو خنده دار می کنه و شایدً فردای اون روز نمی تونه به سر کار بره مگه اینکه بتونه در خونه کار کنه. مرکز کاشت موی گاندی معتقد شده که اطلاعات درست در اختیار بیماران بذاره تا بتونن بدون هیچ گونه اتفاق غافلگیرکننده ای برنامه ریزی کنن.
 • خیلی از پزشکانی که متخصص کاشت مو نیستن با اضافه کردن گزینه کاشت مو به فهرست خدماتشون، وارد این صنعت شده ان. اون ها لوازم لازم رو از شرکت هایی که کمپین های بازاریابی رقابتی دارن خریداری و تکنیسین ها و بهیاران رو واسه انجام تموم مراحل جراحی FUE ازجمله مراحل آماده سازی ناحیه و برداشت استخدام می کنن. جراحی مریض بوسیله آدمایی که مجوز ندارن هم غیراخلاقیه و هم خلاف قوانینه. این کار باید به دست دکتر آموزش دیده دارای مجوز انجام شه و تکنیسین ها هم باید وظایف حیاتی خود رو بکنن.

کلینیک های کاشت مو خدمات دیگری مانند کاشت ابرو و کاشت مژه رو هم به خواهندگان ارائه میدن. از این رو، همیشه در انتخاب مراکز کاشت مو و دکتر خود بیشترین دقت رو به خرج بدید.

ویتامینای ضد ریزش مو

به چه دلیل موهایم می ریزد؟ ۶ دلیل اصلی ریزش مو

Share