دوربین تلفنای هوشمند ما روز به روز در حال کم کردن فاصله خود با دوربینای عکاسی هستن و این وسط حتی گزینه هایی وجود دارن که مقاومت مناسبی در برابر آب و ضربه هم دارن.

اما هیچکدام این خصوصیات نتونسته جلوی گسترش بسیار سریع بازار Action Cam ها رو بگیره، دوربینایی کوچیک که بیشترً در فعالیتای هیجان انگیز و ورزشی کاربرد دارن و فروششان در سال گذشته با ۴۴ درصد افزایش به ۷.۶ میلیون دستگاه رسید.

این آماری است که ۸۵ درصد از اونو کاربران عادی رقم زده ان و نشون میده برخلاف نام «دوربین ورزشی» که در ایران به اینجور دوربینایی میگن، اما لازم نیس واسه خریدن اون ً ورزشکار باشین.

اما حالا که صحبت از کاربران عادی شد، لازمه به یکی از کلی ترین مشکلات سر راه این افراد واسه جفت و جور مهیج کم هم اشاره کنیم: قیمت بالا.

هرچند این دوربینای کوچیک و جذاب با لوازم جانبی جور واجور خود امکان ثبت تصاویر چشم نوازی رو واسه کاربران جفت و جور می کنن، اما به هر حال نباید از یاد برد که حتی بعضی ارزون ترین مدلای اون هم به اندازه یه تلفن هوشمند میان رده قیمت دارن.

درست همینجاست که «شیائومی» وارد می شه، شرکت نوظهور چینی که در عرض کمتر از ۴ سال به سومین تولیدکننده موبایل در جهان تبدیل شد و تلاش داره تا ۵ الی ۱۰ سال آینده به مقام اول برسه.

هرکجا نیاز به عرضه مشابه های ارزون قیمت واسه اجناس پرفروش وجود داشته باشه شیائومی هم در اونجا حاضره و این همون استراتژیه که باعث شد شیائومی بتونه در کشور چین جایگاه تلفنای هوشمند سامسونگ رو از اون خود کنه.

این شرکت به شکل دائم در حال گسترش تنوع محصولاتشه و حالا با عرضه «Xiaomi Yi» می خواد با ارائه یه انتخاب ارزون قیمت به کاربران، کاری که قبلا در بازار تلفنای هوشمند با غول کره ای کرده بود رو بازم تکرار کنه، این بار اما در مقابل هیولایی بزرگ به نام GoPro که سلطه کاملی بر بازار داره و شنیدن نام مهیج کم، دوربینای گران قیمتش به اذهان متبادر می کنه.

سوال اما اینجاس که یه دوربین چند ده دلاری می تونه مدل چند صد دلاری رو شکست دهد؟ شاید خیر. یعنی «شیائومی یی» دوربین بدیه؟ به طور کاملً خیر. در ادامه با بررسی سایت ما همراه باشین تا ببینیم این دوربین ظریف و اقتصادی می تونه انتخاب جایگزینی واسه رقبای گرون خود به حساب رود یا خیر.

طراحی

نمایش ۳۶۰ درجه

تصویر رو بچرخونین

شروع

حکومت بی چون و چرای گوپروهایی با طراحی ساده بر صنعت مهیج کمرا باعث شده تولیدکنندگان دیگه هم با احتیاط بیشتری از طراحیای رنگارنگ و جسورانه در اجناس خود استفاده کنن، در حالی که کاربرده های ورزشی و بیشترً هیجان انگیز این اجناس پتانسیل زیادی واسه به کار گیری رنگای خیره کننده و متفاوت رو داراس.

شیائومی هم بخاطر این علاوه بر رنگ سفید، مهیج کم خود رو تو یه نسخه با رنگهای زرد و سبز لیمویی هم عرضه کرده که هرچند ممکنه در نگاه اول کمی غیر جدی به نظر برسه، اما گزینه مناسبی واسه علاقه مندان به رنگای جدا و چشم گیر هستش.

Xiaomi yi (2)

تمایزای اصلی طراحی «شیائومی یی» با گوپرو اما به همینجا ختم می شه، چون که بررسی وجه های جور واجور دستگاه نشون دهنده این موضوعه که سازنده محل قرار گرفتن دکمه های دوربین خود رو دقیقا مشابه گوپرو در نظر گرفته.

سازنده محل قرار گرفتن دکمه های دوربین خود رو دقیقا مشابه گوپرو در نظر گرفته

در جلوی دستگاه و سمت چپ لنز دکمه خاموش و روشن هست که یه چراغ LED گرد اونو محاصره کرده و براساس اندازه شارژ دستگاه رنگ اون تغییر می کنه، سبز واسه شارژ کامل، صورتی واسه باتری نیمه پر و در آخر قرمز واسه باتری خالی و موقع شارژ شدن. این دکمه هم اینکه واسه تغییر حالت تصویربرداری بین عکاسی و فیلمبرداری هم استفاده می شه.

دکمه شاتر در بالای دستگاه قرار داره، در کنار دکمه اتصال وای-فای و در پایین هم یه mount استاندارد واسه اتصال مونوپاد و ۳ پایه مشاهده می شن. در پشت دوربین هم دریچه هایی واسه دسترسی به باتری و درگاهای Micro-HDMI، حافظه MicroSD و Micro-USB مشاهده می شن.

هم اینکه در ۳ وجه بالا، پشت و زیر دستگاه یه چراغ کوچیک قرار گرفته تا کاربر در هر حالتی که دوربین رو در دست گرفته بتونه با یه نگاه تشخیص بده که دستگاه در حال فیلمبرداریه یا خیر.

طراحی مشابه، کاربرانی که دنبال یه نمونه ارزون تر از گوپرو هستن رو خوشحال می کنه، اما لازمه بندانید لوازم جانبی جور واجور گوپرو با «شیائومی یی» همخوانی ندارن، چون که لنز دوربین شیائومی کمی پایین تر و ضخامت اونم کمی بیشتر از گوپروه.

«شیائومی یی» ضخامتی برابر با ۲۱.۲ میلی متر، طول ۶۰.۴ میلی متری و ۴۲ میلی متر هم ارتفاع داره و با وزن ۷۲ گرم از Gopro Hero حدود ۳۵ درصد سبک تره، هرچند بخشی از این کاهش وزن از راه حذف قسمت هایی مثل LCD ممکن شده.

از نکات مثبت و مقایسه با بقیه اجناس که بگذریم، طراحی «شیائومی یی» ۲ ایراد هم داره، اول طراحی درپوشای پشتی دستگاه که پتانسیل زیادی واسه گم شدن دارن، خصوصا درب بسیار کوچیک بخش درگاها که واسه شارژ و اتصال دوربین به کامپیوتر باید جدا شه.

قاب «شیائومی یی» همراه دستگاه ارائه نشده و باید به شکل جداگونه خریداری شه

مورد دوم اما اینه که برخلاف رقبایی مثل گوپرو، قاب «شیائومی یی» همراه دستگاه ارائه نشده و باید به شکل جداگونه خریداری شه. موضوع شاید در نگاه اول به دلیل پایین آوردن قیمت محصول و سپردن تصمیم به کاربر مورد مثبتی به حساب رود، اما تا وقتی که قاب رو جفت و جور نکرده باشین همیشه موقع حمل دوربین نگران خش افتادن لنزش هستین و در آخر هم شاید واسه حمل راحت مجبور میشین قاب ضد آب دستگاه رو هم بخرین.

البته این موارد در آخر تا اندازه ای به بقیه مهیج کما هم قابل تعمیمه و در کل میشه گفت «شیائومی یی» بین گزینه های هم قیمت طراحی و کیفیت ساخت مناسب تری داره.

راه اندازی و امکانات

Xiaomi yi (17)

شیائومی اهمیت زیادی واسه مواردی مثل بسته بندی قائله و این در کنار خصوصیات دیگه، باعث شده بعضیا این شرکت نوظهور رو به عنوان «اپل چین» بشناسن.

«شیائومی یی» و قاب محافظ اونم بخاطر این از ساده و مینیمال ترین بسته بندی ممکن استفاده میکردن. روی جعبه تنها نشون «yi» قرار داره و در پشت اونم لیستی از مشخصات فنی محصول (البته به زبون چینی) ذکر شدن.

شیائومی اهمیت زیادی واسه مواردی مثل بسته بندی قائله و این در کنار خصوصیات دیگه، باعث شده بعضیا این شرکت نوظهور رو به عنوان «اپل چین» بشناسن

درون جعبها هم محصول در کنار بروشور راهنما قرار گرفته که این مورد هم به زبون چینیه (شایدً به خاطر این که مهیج کم شیائومی در اول فقط واسه بازار کشور چین در نظر گرفته شده بود)، اما واسه دسترسی سریع به اپلیکیشن لازم واسه به کار گیری دستگاه، می تونین کد QR چاپ شده در پشت راهنما رو با تلفن هوشمند خود اسکن کنین.

برخلاف اعلام قبلی سازنده، همراه با «شیائومی یی» کارت حافظه ۳۲ گیگابایتی عرضه نمی شه و این دستگاه واقعا کارتای MicroSD تا ظرفیت ۱۲۸ گیگابایت رو پشتیبانی می کنه که ۲ برابر گوپرو هستش، اما از طرف دیگه کارتای حافظه زیر ۴ گیگابایت هم پشتیبانی نمی شن که متوجه شدن این مورد بردوش خود کاربر گذاشته شده!

حواستون باشه سازنده پیشنهاد کرده کارت حافظه ای که واسه «شیائومی یی» جفت و جور می کنین دست کم Class 10 باشه تا سرعت مناسب رو واسه فیلمبرداری با رزولوشن بالا ارائه کنه.

پس اسکن کردن کد یا دانلود اپلیکیشن «Yi Camera» واسه اندروید یا (Xiaoyi Action Camera (YiCam واسه iOS تنها لازمه کارت حافظه و باتری رو درون دستگاه بذارین و پس از اون دوربین از ۲ روش واسه فعالیت آماده س، می تونین با دکمه های سخت افزاری موجود روی دستگاه و تنظیمات پیشفرض شروع به تصویر ورداری کنین، یا واسه مشاهده تصویر منظره یاب دوربین (viewfinder) یا ایجاد تغییر تنظیمات به اپلیکیشن مراجعه کنین.

می تونین با دکمه های سخت افزاری موجود روی دستگاه و تنظیمات پیشفرض شروع به تصویر ورداری کنین، یا واسه مشاهده تصویر منظره یاب دوربین و ایجاد تغییر تنظیمات به اپلیکیشن مراجعه کنین

دکمه های موجود روی دوربین کارکرد ساده ای دارن و اول اونا رو توضیح می دیم. با فشردن دکمه power دستگاه پس از حدود ۷ ثانیه روشن شده و به شکل پیش فرض واسه عکسبرداری آماده می شه که با به کار گیری تنظیمات اپلیکیشن می تونین حالت پیش فرض رو روی فیلمبرداری بذارین.

این دکمه غیر از خاموش و روشن کردن دستگاه ۲ کاربرد دیگه هم داره، یکی تغییر بین حالت عکاسی و فیلمبرداری و دیگری هم نمایش اندازه پُر، میونه یا خالی بودن شارژ باتری که با ۳ رنگ آبی (بالای ۵۰ درصد) صورتی (بین ۵۰ تا ۱۵ درصد) و قرمز (واسه زیر ۱۵ درصد) انجام می شه و ۲ دکمه دیگه دستگاه هم به شاتر و روشن و خاموش کردن وای-فای تعلق دارن.

Xiaomi yi (21)

پس از بررسی کارکرد تکمها به سراغ اپلیکیشن ارائه شده به وسیله سازنده میریم. این اپلیکیشن واسه دو پلتفرم iOS و اندروید ارائه شده و واسه به کار گیری اون لازمه دکمه وای-فای در کنار دستگاه رو فشار داده و با تلفن هوشمند به هات اسپات ایجاد شده به وسیله دوربین وصل شید.

در مرحله بعدی لازمه آیکون قرمز رنگ پایین صفحه اپلیکیشن رو انتخاب کنین تا روند اتصال به دوربین تکمیل شه و در آخر می تونین نمای روبروی دوربین رو روی نمایشگر تلفن هوشمند خود ببینین.

در پایین نمای دوربین ۳ دکمه قرار دارن که سمت چپی واسه نمایش و انتقال فیلما و عکسای موجود روی حافظه (که از راه کابل MicroUSB هم قابل انتقال هستن)، دکمه وسط به عنوان شاتر و از دکمه سمت راست هم می تونین واسه انتخاب حالت عکاسی، فیلمبرداری، Burst و چیزای دیگه ای به جز اینا استفاده کنین.

حال واسه ورود به بخش تنظیمات لازمه آیکون چرخ دنده در گوشه بالا سمت راست تصویر رو انتخاب کنین. در این بخش تنظیمات مختلفی هست که در ادامه به توضیح بعضی از اونا می پردازیم.

(توضیح اینکه واسه بررسی تموم امکانات موجود، قبل از بررسی Firmware دوربین رو با به کار گیری اپلیکیشن به نسخه ۱.۲.۱۰ بروزرسانی کردیم)

زیرگروه Video:

 • Quality: واسه انتخاب کیفیت ضبط از بین متوسط، بالا و پایین
 • Time Stamp: واسه ثبت تاریخ و/یا ساعت روی ویدیوها
 • Resolution: قابل انتخاب از بین گزینه های مختلفی از اندازه کوچیک ۴۸۰ در ۸۴۸ اما با ۲۰۰ فریم Progressive در ثانیه و نسبت تصویر ۱۶:۹، تا رزولوشن ۱۰۸۰ در ۱۹۲۰ با ۵۰ فریم Progressive در ثانیه و نسبت ۱۶:۹ (توضیح اینکه تنظیمات این بخش به شکل پیش فرض روی رزولوشن ۱۰۸۰ در ۱۹۲۰ با ۲۵ فریم Progressive و نسبت تصویر ۱۶:۹ قرار داره)
 • Standard: واسه تعیین استاندارد تصویر بین PAL و NTSC
 • Metering Mode: واسه تعیین حالت نورسنجی از بین روشای نقطه ای، میانگین و میونه

زیرگروه Photo:

 • Resolution: قابل انتخاب از ۱۶ ۵ مگاپیکسل با رزولوشن ۱۹۲۰ در ۲۵۶۰ تا ۱۶ مگاپیکسل با رزولوشن ۳۴۵۶ در ۴۶۰۸ (توضیح اینکه نسبت تصویر همه حالات ۴:۳ در نظر گرفته شده و عکاسی با نسبت عریض ۱۶:۹ فقط واسه حالت ۱۲ مگاپیکسلی شدنیه)
 • Default photo mode: قابل انتخاب از بین حالات معمولی، Time lapse، Timer و Burst
 • Camera default start mode: قابل انتخاب از بین حالت عکاسی و فیلمبرداری
 • Time stamp: واسه ثبت ساعت و/یا تاریخ روی عکسا

زیرگروه Camera:

 • Preview: واسه نمایش/نبود نمایش منظره یاب (viewfinder) در صفحه اصلی اپلیکیشن
 • Auto low light: واسه افزایش خودکار نور در شرایط تاریک
 • Loop recording: واسه ادامه فیلمبرداری در صورت پر شدن حافظه و ثبت تصاویر تازه روی قبلیا (توضیح اینکه با وجود اینجور قابلیتی میشه از «شیائومی یی» به عنوان دوربین داخل ماشین یا Dashcam استفاده کرد)
 • Lens Rectification: واسه اصلاح و کاهش دیستورشن یا اعوجاج کنارهای تصویر لنز واید
 • Auto turn on Wi-Fi with device: واسه روشن شدن همزمان وای-فای با دوربین
 • AV Output: واسه نمایش خروجی تصویر و صدای دوربین از راه درگاه Micro HDMI
 • Video rotate: این گزینه ویدیو رو سر و ته می کنه تا دوربین از هر ۲ جهت قابل استفاده باشه
 • Emergency backup: با فعال کردن این گزینه، اگه در حالت Loop recording به دوربین ضربه وارد شه، دستگاه از ادامه ضبط کردن تصویر روی فیلمای قبلی جلوگیری می کنه.
 • Unbind All bluetooth controller: واسه حذف وسایل بلوتوث موجود از حافظه (مثل مونوپادا)
 • Buzzer volume: واسه تعیین اندازه بلندی صدای بوقای دستگاه
 • Wi-Fi settings: واسه تغییر نام یا گذرواژه هات اسپات دوربین (توضیح اینکه پسورد به شکل پیش فرض ۱۲۳۴۵۶۷۸۹۰ تعیین شده)
 • LED mode: واسه فعال یا غیرفعال کردن چراغای دستگاه (توضیح اینکه با خاموش کردن چراغا به کار گیری دستگاه به شکل محسوسی سخت می شه)
 • Camera clock: واسه تنظیم تاریخ و ساعت
 • Auto power off: واسه خاموش شدن خودکار دستگاه پس از ۳، ۵ یا ۱۰ دقیقه نبود استفاده

زیرگروه Devices:

 • SD card: واسه نمایش فضای خالی یا فرمت کردن حافظه MicroSD
 • Find camera: با انتخاب این گزینه دوربین شروع به بوق زدن می کنه تا بتونین اونو پیدا کنین.
 • Reset factory settings: واسه برگردونی تنظیمات کارخانه

در کل اما میشه گفت اپلیکیشن Yi Camera به امکانات متنوعی مجهزه که تو یه طراحی ساده به کاربران ارائه شدن و عادت به اون آسونه

«شیائومی یی» هرچند به تنهایی هم قابل استفاده س، اما واسه تغییر در تنظیمات خود وابستگی زیادی به اپلیکیشن خود داره، در نتیجه این نرم افزار اون به اندازه رابط کاربری تلفنای هوشمند اهمیت پیدا می کنه و کاربر پایانی قراره زمان زیادی رو در حال تعامل با این بخش باشه.

در کل اما میشه گفت اپلیکیشن Yi Camera به امکانات متنوعی مجهزه که تو یه طراحی ساده به کاربران ارائه شدن و عادت به اون آسون است.

از امکانات و رابط کاربری که بگذریم، نوبت به اصل داستان یعنی کیفیت پخش می رسه. «شیائومی یی» از یه لنز عریض ۱۵۵ درجه با اندازه گشودگی دیافراگم f/2.8 استفاده میکرد.

این دوربین هم اینکه به یه سنسور ۱۶ مگاپیکسلی از نوع BSI ساخت سونی و چیپست Ambarella A7LS مجهزه و ماژول وایرلس اونم ساخت Broadcomه.

گفتنیست سیستم-بر-چیپای خونواده A7LS آمبرلا در اجناس مختلفی از کوادکوپترهای DJI گرفته تا مهیج کمایی مثل Ion Air Pro 3 و GoPro Hero3+ Silver مورد استفاده قرار گرفته، اما هیچکدام از این اجناس رو نمی تونین با قیمتی زیر ۳۰۰ دلار جفت و جور کنین.

حتی ارزون ترین مدل گوپرو هم با دو برابر قیمت، کیفیت تصویر پایینتری داره و از امکان اتصال وای-فای هم نداره

هرچند دوربینای گرون زیادی هستن که کیفیت و امکانات بالاتری از «شیائومی یی» ارائه می کنن، اما این مهیج کم تقریبا از همه رقبای هم رده و هم قیمت خود کیفیت و امکانات بهتری داره، حتی از ارزون ترین مدل گوپرو که با دو برابر قیمت، کیفیت تصویر پایینتری داره و از امکان اتصال وای-فای هم نداره.

واسه بررسی کارکرد این قسمت دوربین رو به فضای خارجی بردیم. اولین نکته اینکه «شیائومی یی» عکسا رو مطمئنا با کیفیتی بالاتر از قیمتش ثبت می کنه. رنگها زنده و واقعی هستن و وسعت رنگی به مراتب از رقیبی با دو برابر قیمت مثل GoPro Hero پویا تره.

واسه مشاهده در اندازه بزرگتر تصویر رو در تب جدید باز کنین

عکاسی در شب هم به شکل مناسبی انجام می شه و هرچند کمی نویز در تصاویر مشخصه، اما یافته ها با در نظر گرفتن قیمت دستگاه راضی کننده هستن.

واسه مشاهده در اندازه بزرگتر تصویر رو در تب جدید باز کنین

در محیطای داخلی هم شرایط به همین شکله و تا وقتی که فضا بسیار تاریک نباشه، میشه عکسای جذابی با «شیائومی یی» ثبت کرد.

واسه مشاهده در اندازه بزرگتر تصویر رو در تب جدید باز کنین

مزیت لنز عریض ۱۵۵ درجه اینه که تصاویر با وسعت دید خیلی بالایی ثبت می شن و می تونین نمای بیشتری رو در عکس جای بدین، اما این مورد از طرف دیگه باعث اعوجاج در تصویر هم می شه که سازنده واسه رفع اون حالت اصلاح لنز یا Lens Rectification رو ارائه کرده که با فعال کردن اون خم شدن گوشه های تصویر تا حد ممکن اصلاح می شن.

واسه مشاهده تاثیر این بخش، بیان کننده ماوس رو روی تصویر بکشین بدین. حرکت به سمت چپ حالت اصلاح اعوجاج لنز رو غیر فعال و سمت دیگه فعال می کنه.

«شیائومی یی» به سوکت استاندارد واسه به کار گیری شکلای جور واجور مونوپاد و ۳ پایه مجهزه و وجود بلوتوث هم ثبت سلفی رو ساده تر کرده

سازنده واسه دوربین خود یه مونوپاد هم ارائه کرده که  محدود به اون نیستین چون که «شیائومی یی» به سوکت استاندارد واسه به کار گیری شکلای جور واجور مونوپاد و ۳ پایه مجهزه و وجود بلوتوث هم ثبت سلفی رو ساده تر کرده.

کارکرد این بخش هم از دیگر نقاط قوت «شیائومی یی» هستش و این دوربین میتونه سلفیای بسیار قابل قبولی ثبت کنه که طرفداران اونم کم نیستن.

DCIM100MEDIA

محدودیت لوازم جانبی در کل نقطه ضعفیه که نیاز به رفع اون در آینده احساس می شه

شیائومی واسه مهیج کم خود یه قاب ضد آب هم ارائه کرده که برخلاف مونوپاد این دوباره انتخابای جور واجور تری ندارین. با به کار گیری این قاب تصویر ورداری تا عمق ۴۰ متر ممکن می شه و کارکرد اون واسه ما به طور کامل راضی کننده بود، اما محدودیت لوازم جانبی در کل نقطه ضعفیه که نیاز به رفع اون در آینده احساس می شه.

در ادامه می تونین گالری تصاویر ثبت شده با «Xiaomi Yi» رو ببینین.

پس از عکاسی کارکرد فیلمبرداری رو آزمودیم. دوربین خوب میتونه با نورسنجی مناسب، خود رو با تغییر شرایط نوری هماهنگ کرده و موقع حرکت از سایه به محیط پر نور و بلعکس، تصاویر یکنواخت و قابل قبولی ثبت کنه.

دوربین خوب میتونه خود رو با تغییر شرایط نوری هماهنگ کنه

این دوربین به شکل پیش فرض روی رزولوشن ۱۰۸۰ با اندازه ۲۵ فریم Progressive فیلمبرداری می کنه که تا ۵۰ فریم قابل زیاد شدنه و توانایی «شیائومی یی» در ثبت تصاویر Full HD واقعی رو نشون میده (هرچند به دلیل مصرف بهینه حافظه پیشنهاد می شه غیر از شرایط پر حرکت، از رزولوشن پیش فرض استفاده کنین)

در ادامه می تونین نمونه ویدیوهای ثبت شده با اندازه ۲۵ و ۵۰ فریم در ثانیه رو مشاهده و با همدیگه مقایسه کنین.

همونطور که مشاهده کردین رنگا زنده و پویا هستن و فوکوس و نورسنجی هم خوب انجام می شه. پرشای تصویر موقع حرکت اما موردیه که با وجود لرزشگیر می تونست برطرف شه و اندازه جزئیات هم مسئله دیگه ایه که اگه بیشتر بود نتیجه پایانی بسیار بهتر می شد.

رنگا زنده و پویا هستن و فوکوس و نورسنجی هم خوب انجام می شه

واسه بررسی کارکرد دوربین در شرایط کم نور، ثبت تصویر در شب رو امتحان کردیم. توانایی auto low light خوب میتونه در مواقع ضرورت نور بیشتری رو جذب کنه و دیگر نقاط قوت و ضعف هم خیلی فرقی با شرایط پر نور ندارن.

تا وقتی که ساکن باشین نتیجه پایانی هرچند می تونست جزئیات بیشتری داشته باشه، اما راضی کننده س. در حالت حرکت هم بازم نیاز به لرزشگیر احساس می شه.

در ادامه می تونین نمونه تصاویر ثبت شده در شب در حالت ساکن و متحرک رو ببینین.

دوربین شیائومی  میتونه خروجی تصویر خود رو همزمان با ضبط، از راه درگاه Micro HDMI پخش زنده کنه. این دوربین از هر دو سیستم تصویر Pal و NTSC پشتیبانی می کنه (که به شکل پیش فرض روی گزینه دوم قرار داره) و پایین ترین رزولوشن قابل ثبت هم ۴۸۰ در ۸۴۰ه که برخلاف ثبت ۲۰۰ فریم Progressive در ثانیه نتیجه خیلی مناسبی نداره و به کار گیری اون پیشنهاد نمی شه.

مهیج کم شیائومی هم اینکه به یه باتری ۱۱۰۰ میلی آمپر ساعتی مجهزه که روی بالاترین رزولوشن میتونه تا حدود ۱ ساعت به شکل ممتد فیلمبرداری کنه. هرچند این اندازه تقریبا نصف رقبایی مثل GoPro Hero3+ Silverه، اما باید اختلاف قیمت و ظرفیت بیشتر باتری رقبا رو هم در نظر داشته باشیم.

در کل براساس تخمین ما تو یه استفاده ترکیبی می تونین به مدت حدود ۳ ساعت از «شیائومی یی» استفاده کنین

در کل براساس تخمین ما تو یه استفاده ترکیبی می تونین به مدت حدود ۳ ساعت از «شیائومی یی» استفاده کنین، اما این اندازه ً رابطه مستقیمی با روزولوشن و مقدار روشن بودن وای-فای دستگاه داره و در صورت نیاز به استفاده زیاد از این موارد بهتره جفت و جور یه باتری اضافه رو در نظر داشته باشین.

«شیائومی یی» در کل و در مقایسه با قیمت کارکرد عکاسی مناسبی داره. رنگا زنده و واقعی هستن و جزئیات هم در حد کافی به نظر می رسن. کارکرد فیلمبرداری هم قبول کردنیه، هرچند ممکنه بعضی وقتا نبود لرزشگیر رو احساس کنین.

نکات مثبت

 • امکانات نرم افزاری بیشتر از رقبا
 • کیفیت مناسب در مقایسه با قیمت
 • باتری قابل تعویض
 • خروجی Micro-HDMI واسه پخش زنده همزمان با ضبط روی حافظه
 • mount استاندارد واسه ۳ پایه
 • کیفیت ساخت مناسب در مقایسه با قیمت
 • اپلیکیشن ساده و چشم نواز
 • قیمت ارزون

نکات منفی

 • محدودیت در تنوع لوازم جانبی
 • عمر باتری متوسط
 • اتکای زیاد به اپلیکیشن موبایل

جمع بندی

با عرضه کالاهایی مثل «Xiaomi Yi» کاربران دیگه مجبور به صرف هزینه زیاد واسه جفت و جور مهیج کم نیستن، چون که شیائومی با ساخت این دوربین موفق شده امکانات رقبایی مثل GoPro رو در محصولی اقتصادی به کاربر عرضه کنه.

بعضی از نقاط ضعف «شیائومی یی» مثل عمر متوسط باتری و اتکای زیاد به اپلیکیشن تا حد زیادی با در نظر گرفتن قیمت محصول قابل توجیه س و انتظار میره محدودیتایی مثل تعداد لوازم جانبی هم در آینده به وسیله سازنده مرتفع شن.

در کل میشه گفت تا وقتی که به یه مهیج کم مجهز به بالاترین کیفیت و بیشترین امکانات موجود در بازار احتیاج نداشته باشین، دوربین شیائومی می تونه خوب نیازای روزمره شما رو پوشش دهد.

در آخر گفتنیست مهیج کم Xiaomi Yi با قیمت ۳۶۵.۰۰۰ تومن در بازار ایران به فروش می رسه.