پروژه و پایان نامه سری ششم

بررسی تغییرات روند بارش سالانه، ماهانه و فصلی در دره سفید رود- قسمت …

اختلاف ۲۰۰ میلیون مترمکعب ممکن است ناشی از خطای محاسبه و موجودی آب در مخزن و تبخیر و ضایعات دیگر در سد و فرعی های داخل دریاچه مخزن باشد.
۳- حجم سالانه آب در مجموع رودهای پایاب (اندازه گیری شده)۷۵/۰ کیلومتر مکعب
۴- حجم سالانه آب در پایاب سد(برآورد بر اساس اندازه گیری ها) ۱/۱ کیلومتر مکعب
۵- مجموع آب سفیدرود در پایاب (جمع ردیف ۲ و ۴) ۸/۵ کیلومتر مکعب
۶- حجم آب مربوط به برداشت آبیاری کنترل شده از طریق سد سنگر و تاریک ۷/۱کیلومتر مکعب
۷- حجم آب برداشت کل آبیاری کنترل شده و نهرهای سنتی ۸/۱ کیلومتر مکعب
۸- حجم آب سفیدرود در آستانه – برآورد (اختلاف ردیف ۵ و ۷) ۰/۴ کیلومتر مکعب
۹- حجم آب سفیدرود در آستانه طی یک سال متوسط (اندازه گیری شده در پل آستانه) ۹/۳ کیلومتر مکعب
– آبهای زیرزمینی ناحیه دلتای سفیدرود
مخروط افکنه سفیدرود در گذشته به علت بالا بودن سطح دریای خزر بلافاصله بعد از تنگه «امام زاده هاشم» وارد دریا می شد. از این نظر به لحاظ گسترش و ضخامت و تنوع رسوبها جالب توجه و قابل بررسی است. مواد رسوبی سفیدرود با رسوبهای ساحلی دریاچه ای در تناوب مختلف و ضخامتهای گوناگون زیاد مخروط افکنه سفیدرود قرار گرفته است. شرایط محیطی مرطوب گیلان باعث تشدید اثرات فیزیکو- شیمیایی شده و مادرسنگ را که خود متشکل از ذرات ریز می باشد ریزتر کرده است. به غیر از آبرفتهای جوانتر که در قسمت سطحی مخروط افکنه قرار دارند در بقیه عناصر تشکیل دهنده این دشت رسوبی عناصر دانه ریز فراوانتر است.
مخروط افکنه مزبور که دارای وسعت و ضخامت زیادی است به علت تغذیه خوب از بستر رود اصلی و رودهای فرعی حاوی آب شیرین است. البته باران های فراوان منطقه در تغذیه سفره های آبهای زیر زمینی بسیار مؤثر است. در نقاط حاشیه ای، شرایط رسوبگذاری دریایی بارزتر است و به همین علت جنس رسوبهای دانه ریز در قسمت پایین تر حاوی آب شور می باشد. در لاهیجان حد شرقی مخروط افکنه ها لایه های آبدار شور و مبنای ضخامت یعنی سنگ کف آن آب شور در نظر گرفته شده است. حفاری های عمیقی که در محدوده شهر رشت در نیمه دوم دهه پنجاه برای کمک به آبرسانی شهر صورت گرفته است اغلب در عمق زیاد به سازندهای ناقص فسیلی برخورد نموده و در یکی دو مورد هم مقداری گازهای قابل اشتعال به طور غیر مداوم خارج گردیده است در چند مورد نیز هنگام شستشو و آزمایش پمپاژ ناگهان حدود چند ساعت لجن با بوی بد خارج شده است.
در بیشتر نقاط منطقه سفیدرود تعداد سفره آبده زیاد است. سفره ها گاهی با لایه رسوب های دانه ریز و غیر قابل نفوذی از هم جدا مانده اند. با وجود غنای آبی سفره ها بیشتر به علت دانه ریز بودن سازندهای بهره‎برداری از آبهای زیرزمینی به سادگی نمی تواند صورت گیرد. اخیراً بیشتر توصیه می شود که در بهره‎برداری از منابع آبهای زیرزمینی نکات فنی دقیق نظیر ایجاد فیلتر با تزریق شن و ماسه در اطراف لوله مشبک و جداسازی سفره های آبده از یکدیگر را رعایت نمایند و با ترتیب مقدمات و تمهیدات لازم و بکارگیری انواع وسایلی که برای جلوگیری از نفوذ آبهای سطحی مورد استفاده قرار می گیرند چاه را از خطر سرایت آلودگی میکروبی و شیمیایی سطح زمین حفظ نمایند. متأسفانه اثر کود و سموم در آب چاههای عمیق تا عمق ۱۵ و ۳۵ متر (در ابتدای سال ۱۳۶۰) مشاهده شده است. این رویداد امروزه در بعضی از کشورها خطر جدی و تازه ای را به نام «مرگ کبود» یا مسمومیت مزمن پیش آورده است.
به طور کلی به نظر مهندسین مشاور منابع آب گیلان سفره های آب زیرزمینی جلگه گیلان بسیار گسترده و غنی است و به علت تغذیه خوب و شیب کم سفره ها سطح آب در آنها بالاست و حتی سفره های در حالت اشباع نیز گنجایش زیادی برای جریان نفوذی ندارند. همانطور که اشاره شد در آبخانه های جلگه رکن اساسی تغذیه را باران تشکیل می دهد. با توجه به تغذیه کافی سفره ها و میزان بهره برداری از آنها عموماً سفره ها در حال تعادل می باشند. (اصلاح عربانی، ۱۳۸۰، ص ۱۷۷-۱۶۷).
 
نقشه ۳-۵ شبکه آبها

۳-۶- شیب

موقعیت جغرافیایی محدوده مورد مطالعه طوری است که طبقات شیب متعددی در آن مشاهده می گردد در شمال و شمال غرب محدوده مورد مطالعه که شهرستانهای رشت، آستانه اشرفیه، شفت و لاهیجان مشاهده می گردد درجه شیب کمتر از یک درصد بوده و محدوده بسیار زیادی از محدوده مورد مطالعه را در بر می‎گیرد. در شرق، جنوب شرق محدوده مورد مطالعه که عمدتاً کوهستانی می باشد و مناطقی مانند رودبار، سیاهکل و جنوب لاهیجان می باشد بعلت کوهستانی بودن دارای طبقات شیب متعددی از جمله شیب یک تا سه درصد، سه تا پنج درصد، ۵ تا ۱۰ درصد و الی آخر می باشد. ولی بعد از طبقه شیب کمتر از یک درصد درجه شیبی که دارای وسعت زیاد می باشد شیب بالای ۵۰ درصد می باشد که در جنوب و جنوبی محدوده مورد مطالعه مشاهده شده و مناطقی از دهستان رستم آباد جنوبی از بخش مرکزی شهرستان رودبار را در بر رگفته و ییلاقاتی مانند لاکه، دوگاهه، دارستان، سالانسر، و همچنین مناطق جوبن و گنجه و غیره در آن می باشد نقشه شماره طبقات شیب محدوده مورد مطالعه را نشان می دهد.

۳-۷- خاک

خاکهای محدوده مورد مطالعه را بر اساس طبقه بندی به روش فائو به قسمت های زیر طبقه بندی می کنند:
۱-۱: کوههای بسیار مرتفع با قلل تیز و کشیده، متشکل از سنگهای آهکی دولومیت- شن و ماسه سنگ که دارای شیب ۵۰ تا ۱۰۰ درصد بوده و در ارتفاع ۲۰۰۰ تا ۴۰۰۰ متر از سطح دریا دارای خاکهای بسیار کم عمق همراه با بیرون زدگی های سنگی بسیار زیاد و اکثراً بدون پوشش خاکی می باشد. این نوع خاک در جنوب غرب محدوده ی مورد مطالعه بصورت نواری طویل وجود داشته و همچنین شرق شهر رودبار محدوده ی کوچکی را در بر می گیرد.
۳-۱: کوههای جنگلی کم ارتفاع از سلسله جبال البرز تا قلل مدور متشکل از ماسه سنگ و شیل و آهک و عمدتاً توف و سنگهای آذرین و دگرگونی با شیب ۲۵ تا درصد و ارتفاع حداکثر ۸۰۰ متر از سطح دریا که دارای خاکهای اسیدی نیمه عمیق تا عمیق یکنواخت با بافت سنگین می باشد این نوع خاک که مساحت زیادی از محدوده ی مورد مطالعه را در بر می گیرد در مرکز، شرق و جنوب غرب محدوده قرار دارد.
۴-۱: کوههای کم ارتفاع مرتفع با فرسایش و فرورفتگی های بسیار زیاد متشکل از مارنهای گچی و آهکی، نمکی و ماسه سنگ با شیب ۳۰ تا ۸۰ درصد که دارای خاکهای کم عمق با بافت متوسط تا سنگین بر روی مواد مارنی که در غرب شهر رودبار محدوده بسیار کمی را پوشش داده است.
۵-۱: کوههای جنگلی مرتفع از سلسله جبال البرز با قلل تیز مشتکل از سنگ های آهکی – شیل و توف و سنگهای آذرین و دگرگونی با شیب ۵۰ تا بیش از ۱۰۰ درصد که ارتفاع ۳۰۰ تا ۲۵۰۰ متر از سطح دریا را پوشش داده و دارای خاکهای کم عمق تا نیمه عمیق یکنواخت با بافت سنگین بوده در شرق، جنوب شرق و جنوب غرب محدوده مورد مطالعه مساحت بسیار زیادی را در بر می گیرد بخصوص در مناطقی مانند سالانسر و شرق و شمال شرق شهر رستم آباد بسیار مشاهده می شود.
۷-۱: مرتفع با قلل مدور متشکل از توفها و خاکسترها و گذاره های اسیدی آتشفشانی و یا سنگهای دگرگونی با شیب بین ۵۰ تا ۱۰۰ درصد و ارتفاع ۲۰۰۰ تا ۲۳۰۰ متر از سطح دریا که دارای خاکهای بسیار کم عمق تا نیمه عمیق سنگلافی با بیرون زدگی های سنگی زیاد بوده و مساحت کمی را در جنوب و جنوبی غربی شهر ستم آباد در بر می گیرد.
۲-۲: تپه های کم ارتفاع با قلل مدور و فرسایش متوسط متشکل از سنگهای آهکی و ماسه ای و دگرگونی با شیب ۲۰ تا ۲۵ درصد و ارتفاع ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ متر از سطح دریا که دارای خاکهای کم عمق تا نیمه عمیق با بافت سنگین می باشد این نوع خاک در جنوب شهر شفت و در روستای احمدسرگوراب محدوده کمی را پوشش می دهد.
۴-۲: تپه های کم ارتفاع بریده و بریده و فرسایش یافته متشکل از مارنهای گچی و آهکی با شیب ۲۰ تا ۷۰ درصد که ارتفاع ۳۳۰ تا ۵۰۰ متر از سطح دریا را پوشش داده و دارای خاک های بسیار کم عمق بر روی مارنهای گچی و آهکی بوده و در شمال شرق شهر منجیل و شرق شهر رودبار و جنوب شرقی محدوده مورد مطالعه مساحت بسیار کمی را در بر گرفته است.
۱-۳: سطوح قدیمی نسبتاً مسطح دشتهای رسوبی سفیدرود و اراضی حاشیه رودخانه که دارای شیب ۵/۰ تا یک درصد و شیب جانبی ۲ تا ۴ درصد بوده و دارای خاکهای اسیدی عمیق با بافت بسیار سنگین و منقوطه‎های رنگی بوده و در جنبو شهر رشت مساحت بسیار کمی از غرب محدوده مورد مطالعه را در بر می گیرد.
۳-۳: قسمتهای فوقانی مرتفع با پستی و بلندی و ناهمواری بسیار زیاد که از رسوبات قدیمی رودخانه سفیدرود بوجود آمده شیب عمومی تا ۲ درصد و شیب جانبی تا ۲۵ درصد که دارای خاکهای عمیق آهکی با بافت سنگین و تمرکز آهک بوده و در جهنوب محدوده ی مورد مطالعه و در حاشیه شهرهای رودبار و منجیل بصورت پراکنده مشاهده می شود.
۱-۵-۴: قسمتهای بالایی دشت های رسوبی رودخانه های کوچک موجود در منطقه با شیب ملایم و پستی و بلندی کم با شیب ۵/۰ تا ۲ درصد که دارای خاکهای اسیدی عمیق با بافت متوسط تا سنگین در شرق محدوده و غرب محدوده‎ی مورد مطالعه و در اطراف شهر شفت مشاهده می شود.
۱-۵: دشتهای رسوبی و اراضی تحت آبیاری حاشیه رودخانه سفیدرود با شیب ملایم با شیب ۵/۰ تا ۲ درصد که دارای خاکهای رسوبی عمیق با بافت متوسط و خاکهای برنج زار با بافت سنگین بوده و مساحت بسیار زیادی از محدوده ی مورد مطالعه را در شمال و شمال شرق شهرداری رشت، خمام و کوچصفهان و آستانه را در بر می گیرد.
۲-۵: قسمتهای پایینی دشتهای رسوبی رودخانه سفیدرود همراه با اراضی طشتکی نسبتاً مسطح تا مقعر با شیب کمتر از ۵/۰ درصد که دارای خاکهای عمیق برنج زار با بافت سنگین و همراه با منقوطه های رنگی بوده و در شمال و شمال غرب محدوده ی مورد مطالعه مساحت زیادی را در بر می گیرد.
۳-۵: رسوبات قدیمی حاشیه رودخانه سفیدرود با شیب نسبتاً ملایم و مقدار کمی پستی و بلندی با شیب عمومی حدود یک درصد و شیب جانبی ۱ تا ۲ درصد بوده و دارای خاک های عمیق برنجزار با بافت متوسط تا سنگین همراه با مقداری منقوطه های رنگی بوده و در شرق محدوده مورد مطالعه و شمال شهر لاهیجان مساحتی را در بر می گیرد.
۱-۶: دشت های پست ساحلی و اراضی پست تقریباً مسطح تا مقعر با شیب کمتر از ۵/۰ درصد که دارای خاکهای عمیق بافت سنگین با مقدار زیادی مواد آلی همراه با ماسه های ساحلی بوده و در شمال محدوده‎ی مورد مطالعه و در حاشیه ساحل کیاشهر و شمال شرقی شهرستان لاهیجان مشاهده می شود.
۲-۶: اراضی پست مسطح تا مقعر و اراضی طشتکی که از رسوبات قدیمی سفیدرود بوجود آمده و دارای شیب ۵/۰ تا ۲ درصد بوده و دارای خاکهای عمیق با بافت بسیار سنگین و مقدار زیادی مواد آلی می باشد این نوع خاک در شمال و شمال شرق محدوده مورد مطالعه مشاهده می گردد.
۱-x : تپه های شنی و اراضی شن زار ساحلی با پستی و بلندی نسبتاً زیاد و شیب نسبتاً کم که دارای خاک‎های شنی عمیق با بافت متوسط تا سنگین بوده و در شمال و شمال شرق محدوده مورد مطالعه مساحت کمی را در نوار ساحلی در بر می گیرد.
۲-x: تپه های شنی تثبیت شده که قسمت هایی تحت کشت و زرع بوده و با شیب و پستی و بلندی که دارای خاک های شنی عمیق یکنواخت با رنگ تیره تا قهوه ای تیره رنگ و مواد آلی زیاد بوده و در شمال غربی و شمال شرقی محدوده مورد مطالعه و در اطراف بندرکیاشهر مشاهده می گردد و نقشه شماره ۳-۶ خاک محدوده مورد مطالعه را نشان می دهد.
 
نقشه ۳-۶ خاک

۳-۸- زمین شناسی

محدوده دوران مورد مطالعه از نظر زمین شناسی به واحدهای زیر تقسیم می گردد:
MTY: شیت ها و کنیس های بیوتیت دار و بطور محلی آمفیبول دار مجموعه گشت بوده که در جنوب و جنوب غربی محدوده مورد مطالعه بصورت پراکنده و در مساحت کم مشاهده می گردد رنگ این واحد قهوه ای متمایل به صورتی می باشد.
MT: فیلیت و میکاشیت درجه پایین، با تداخل های کوارتزیتی و متاآرکوز دوران آخر بوده که بصورت لکه‎های کوچک در جنوب غربی محدوده مورد مطالعه با رنگ گرم پر رنگ مشاهده می گردد.
Pzus: سنگ های تخریبی اسپیلیتی و فیلیتی متداخل با سنگ های آهکی همراه با مقداری تداخل های کوارتزیتی وکنگلومرایی دوره پالئوزوئیک زبرین بوده که در جنوب سنگر و بصورت لکه های کوچک با رنگ صورتی کم رنگ دیگر از محدوده مورد مطالعه مشاهده می گردد.
Pzuc: سنگهای تخریبی اسپیلیتی و فیلیتی متداخل با سنگ های آهکی؛ همراه با مقداری تداخل‎های کوارتزیتی و کنگلومرایی پالئوزوئیک زبرین بوده که به صورت نقطه های کوچک در مراکز و جنوب غرب محدوده‎ی مورد مطالعه مشاهده می گردد رنگ این بود قهوه ای کم رنگ بوده
Pr : سنگ آهک خاکستری یا تیره رنگ، بخش سیلتی با سنگهای آتشفشانی با زمین دوره پرمین که غرب شهر رودبار و شمال شرقی شهر منجیل مساحتی را در بر گرفته و با رنگ قهوه ای صورتی ماننده مشاهده می گردد.

دانلود متن کامل پایان نامه در سایت jemo.ir موجود است