بررسی بزرگترین سرقت‌ های اطلاعاتی تاریخ !

بررسی بزرگترین سرقت‌ های اطلاعاتی تاریخ !

سرقت اطلاعات یکی از پرسودترین سرقتا بشمار میره چون در اختیار داشتن اطلاعات مهم و حساس در هر زمینه ایی یه کلید طلایی واسه رسیدن به موفقیته. سرقت اطلاعات مخصوص قرن ۲۱ نیس و در دوران باستان هم سرقت اطلاعات به عنوان یه روش هدف دار مورد استفاده قرار گرفته.

سایت «پاپیولار ساینس» در گزارشی به بررسی بعضی از جرایم اصلی اطلاعاتی در طول تاریخ پرداخته.

دوران باستان: جاسوسان رومی و یونانی

قبل از ورود اینترنت و حتی زبون نوشتاری، جاسوسانی وجود داشتن که با سرقت اطلاعات از آدما به گروه های مخالف اونا کمک می کردن. جاسوسی از قدیمی ترین مشاغل جهان حساب می شه. به نوشته کتاب «از الف تا اطلاعات خاورمیانه»، نوشته های هیروگلیف و پاپیروس مصری نشون دهنده حضور جاسوسان درباری بوده که از  یکهزار سال قبل از میلاد روی جمع بیاری اطلاعات خارجی در مورد توان سیاسی و نظامی رقبایی مانند روم و یونان تمرکز داشتن.

سال ۱۶۰۶: دزدی شکلات واسه همه

جدای از قلمرو جمع آوری اطلاعات نظامی، بخش های بسیار باحال تری با عنوان جاسوسی صنعتی، جاسوسی شرکتهای بزرگ، سرقت مالکیت الهی، و سرقت اسرار تجاری شناخته شده ان که همه اونا با عنوان سرقت ایده یاد می شه.

یکی از جالبترین سرقتها، سرقت شکلاته. این گیاه که بومی آمریکا بوده بوسیله فرهنگهای قبل از کلمبیایی ها به خصوص آزتکها و مایاها پرورش داده می شد که از دانه کاکائو به عنوان پول عادی خود استفاده می کردن. هرناندو کورتس در سفر خود به این قاره با فکر به کار گیری منافع اقتصادی این نوشیدنی، چندین صندوق از اون رو با خود به اسپانیا برد.

کورتس و همکارانش بعد در سال ۱۵۵۰ مزارع کاکائو رو در مکزیک ایجاد کرده و داستانهایی در مورد اثرات درمانی پزشکی باحال اون در دور و بر پیچید. معروفیت شکلات بزودی به اروپا رسید، با اینکه اسرار تولید اون تا یه قرن در میان طبقه نجبای اسپانیا مخفی موند.

اما در سال ۱۶۰۶ یه جستجو کننده ایتالیایی موسوم به آنتونیو کارلتی موفق به شکستن این راز شده و به سرعت یه دستورالعمل موسوم به شکلات شیرین رو به زبون محلی خود منتشر کرد.

سال ۱۷۰۸: سرقت اسرار ماده پرسلان بوسیله اروپا

در یکی از داستانهای «رابرت لودلوم» نام یه کشیش فرانسوی موسوم به فرانسوا خاویر دنترکولس اومده که به جاسوسی صنعتی پرداخته و یکی از فرایندهای تولید برتر یعنی ساخت پرسلان که یکی از مواد سرامیک بوده رو سرقت کنه.

روش ساخت این پرسلان سخت در قرن ۹ در دست چین بود که تا چندین قرن از بقیه کشورها مخفی نگه داشته می شد. این در حالی بود که این ماده سفید سخت و شفاف، بوسیله اروپاییان کشف شده بود؛ اما حتی ترکیب دقیق کائولن، فلدسپار و کوارتز رو نمی دونستن، چه برسه به روند پیچیده پخت در کوره که به این ماده، سختی و زیبایی می دهد. این ماده در اوایل قرن ۱۸ از ارزش بسیاری بهره مند بوده و حتی به اون طلای سفید می گفتن.

در اول، یه مخترع آلمانی موسوم به ارنفراید والتر تونست چند قدم اولیه روند پرسلان رو مهندسی برعکس کنه که بعدا بوسیله یوهان فردریش بوتگر، کیمیاگر آلمانی دنبال شد که پس از سفر به چین تونست بعضی اجزای ترکیبی اصلی این ماده رو شناسایی کرده و در سال ۱۷۰۸ اولین نمونه خود رو بسازه. کار این دو محقق، منتهی به ساخت کارخانه میسن شد؛ اما این کارخانه هم با مخفی کردن اسرار موجب شد تا دنترکولس به چین رفته و دستورالعمل اصلی رو دزدیده و در دهه ۱۷۳۰ منتشر شه.

سال ۱۷۸۹: پدر جاسوس انقلای صنعتی آمریکا

ساموئل اسلاتر که به عنوان پدر انقلاب صنعتی آمریکا شناخته شده، یکی از بالا رتبه ترین جاسوسان صنعتی زمان خود بود. در اواخر قرن ۱۸، انقلاب صنعتی در انگلیس در نوسان کامل قرار داشت. سالها تلاش اونا منتهی به تولید ماشین آلاتی مانند چرخه های ریسندگی نخهای پنبه ای شد که انگلیس کارکرد این دستگاه ها رو به دلیل کمبود منابع طبیعی، مخفی نگه می داشت.

سالتار در کودکی به عنوان کارگر با ماشین آلات آرک رایت کار می کرد که کار خود رو بطور مستقیم از رییس کارخانه یاد می گرفت. ایشون در سن ۲۱ سالگی با اخباری در مورد تلاش شهرهای ساحلی آمریکا مانند نیویورک و بوستون روبرو شد و با تکیه به تجربیات کاری خود و حافظه عالی در به خاطرسپاری جزئیات تا ریزترین پیچیدگی های دستگاه ریسندگی نخ در سال ۱۷۸۹، انگلیس رو به مقصد آمریکا ترک گفته و در سال ۱۷۹۰ یه ماشین ریسندگی در نیویورک ساخت. همسر سالتار هم در اون زمان از فرصت استفاده کرده و با اختراع یه نمونه نخ دوزندگی پنبه ای تونست اولین زن آمریکایی باشه که اختراع خود رو به ثبت رسونده.

 ۱۸۴۸: سرقت بزرگ چای

غربی ها در سال ۱۸۴۸ دلباخته چای شده و اون رو واسه بیشتر از دو قرن استفاده می کردن؛ اما چینی ها بیشتر از دو هزاره قبل تر اون رو تولید کرده و ساخت اون رو مخفی نگه می داشتن. حتی کارل لینه، گیاه شناس و دکتر سوئدی و پایه گذار نظام امروزی طبقه بندی جانوران و گیاهان هم در طبقه بندی گیاه چای اشتباهات اساسی و بارزی انجام داده و از یه طبقه اشتباه استفاده کرده و چای سبز و مشکی رو واسه دو گیاه متفاوت دونست.

این درحالی بود که چینی ها در تولید چای از فرایندهای پخت، خشک کردن، بررسی، نورد و مرتب سازی استفاده کرده و این روش رو بطور مخفیانه واسه خود حفظ می کردن. از اون جا که انگلیس در اون زمان با داشتن هند به عنوان مستعمره خود میخواست از اسرار چین آگاه شده و از کارگران هندی واسه تولید این محصول استفاده کنه. از این رو با استخدام یه جاسوس و اعزام ایشون به چین تونست از راز تولید چای خبردار شه. ایشون دریافت که چای سبز و مشکی دو فرآورده جور واجور از یه گیاه بوده و هم اینکه مراحل فرآوری چای رو فراگرفت.

 ۱۹۳۲-۱۹۴۰: هک کردن نازی ها

با گذر از عصر صنعتی و ورود به عصر اطلاعات، در اوایل دهه ۱۹۳۰ نیروهای متحدین شدیدا بر ماشین آلات انیگما واسه کدگذاری و ارسال پیامهای مورس در میان خود تکیه داشتن. انیگما در اون زمان دستگاه بسیار معتبری بود که تصور هک شدن اون به مخیله کسی خطور نمی کرد اما طی سالها ریاضیدانانی از لهستان مانند ماریان رجوسکی و آلان تورینگ انگلیسی به کار روی اون پرداختن و تونستن تا حدی پیامها رو بشکافند.

۱۹۸۳: عصر اینترنت

در عصر پس از اینترنت، سرقت از حالت کوچیک مانند سرقت اسرار صنعتی، درآمده و به شکل سرقتهایی مانند سرقت کلمه عبور درآمد. یکی از بزرگترین سرقت های اینترنتی در سال ۱۹۸۳ اتفاق افتاد که در جریان اون یه شرکت آمریکایی موسوم به سرویس های اطلاعاتی TRW با حجم خیلی از اطلاعات در مورد گذشته اعتبارات، شماره های امنیتی اجتماعی و گذشته مالی افراد مورد حمله هکرها قرار گرفت. این درحالی بود که این شرکت تا سال ۱۹۸۴ از ضعف سیستم خود آگاه نبوده و هکرها خیلی راحت با پایگاه داده گذشته مالی بیشتر از ۹۰ میلیون آدم دسترسی داشتن که می تونستن خیلی راحت از اونا سوء استفاده شه.

 ۲۰۰۸: هک شدن شرکت هارت لند

یکی از بزرگترین شکافهای اطلاعاتی در اواخر سال ۲۰۰۸ تو یه شرکت در نیوجرسی اتفاق افتاد که اطلاعات بیشتر از ۱۳۰ میلیون مشتری رو در دسترس هکرها قرار داد. شرکت سیستمهای پرداخت هارت لند ماهانه بیشتر از ۱۰۰ میلیون معامله رو ثبت می کرد. در سال ۲۰۰۸ هکرها یه نرم افزار داغون کننده رو روی سرور این شرکت نصب کرده و اونو هک کردن. البته هکر مسئول این خرابکاری موسوم به آلبرت گونزالس از میامی در سال ۲۲۰۹ دستگیر شد.

 ۲۰۰۹: حمله چین به گوگل

در سال ۲۰۰۹ گوگل با تلاشهای اخلالگری در سیستم خود روبرو شده و در سال ۲۰۱۰ چین رو مسؤول اون معرفی کرد. هم اینکه طی بیانیه ای از تصمیم شرکت واسه لغو امتیاز سانسور در بخش یافته های جستجوگر این سایت خبر داد که از سال ۲۰۰۶ به این کشور تعلق گرفته بود.

پس از این ادعا شرکتهای دیگری مانند Adobe، نورثروپ گرومن و ساهو ادعایی رو مطرح کردن. البته هیچ اطلاعاتی در مورد چگونگی حمله افشا نشد. چین هم هرگونه دخالت در اینجور حمله ای رو رد کرد و خواهان ارائه رو اطلاعات واسه اینجور ادعایی بوسیله گوگل شد.

 ۲۰۱۰: هک شدن شرکت رسانه ای گاوکر

در سال ۲۰۱۰ شرگت گاوکر که یکی از بزرگترین ناشران وبلاگ در دنیاس، هک شده و هکرها که خود رو «Gnosis» نامیده بودن، تونستن به سرورهای این شرکت برسن. این هکرها اطلاعات ورودی ۱.۳ میلیون کاربر رو در این جریان دزدیده و ۲۰۰ هزار داده رو هک کردن. البته گاوکر خیلی سریع این شکاف رو بسته و از عموم معذرت خواهی و درخواست کرد تا افراد کلمات عبور خود رو تغییر بدن.

۲۰۱۱، ۲۰۱۱ و ۲۰۱۱: سه حمله به سونی

شرکت سونی امسال با سال سختی روبرو بود. این شرکت با دو شکاف همزمان اطلاعاتی روبرو شد که یکی از اونا شبکه پلی استیشن رو به طور کامل به زانو درآورد و کارکرد اون رو تا یه ماه دچار اختلال کرد.

سونی در وقتی بین ۱۷ تا ۱۹ آوریل ۲۰۱۱ قربونی یه هک در اطلاعات کارتهای اعتباری که ۷۷ میلیون کاربر رو در زیر مجموعه خود داشت، قرار گرفت. چند هفته بعد در ۲۵ مه این شرکت با دومین حمله هکری روبرو شده که ۱۰ هزار کاربر رو در کانادا و یونان تحت تاثیر قرار داد و در دوم ژوئن همین سال طی سومین حمله به این شرکت، داده های بیشتر از یه میلیون کاربر به سرقت رفت.

منبع : ایسنا

ایسنا

Share