بررسی بازی Real Football؛ گیم لافت بر لبه پرتگاه

بررسی بازی Real Football؛ گیم لافت بر لبه پرتگاه

کم کم نتیجه های جدایی گیم لافت از یوبیسافت رو داریم میبینیم. این که فرانسویا درخشش گذشته رو نداشته و بیشتر به بروزرسانی بازیای معروف قدیمی روی آورده ان، مسئله پنهونی نیس. اتفاقا جدا از ساخت اپلیکیشنای فوق العاده، همین پشتیبانی استثنایی از بازیا بوده که تونسته گیم لافت رو به محبوبیت برسونه. اما نکته اینجاس که بین بروزرسانی بازیا و پیشرفت عناوین با کیفیت همیشه باید تماشاگر یه بالانس باشیم.

گیم لافت سال هاست این تعادل رو بر هم زده و امسال آخر بی برنامگی این شرکت رو می تونیم مشاهده کنیم. تقریبا تموم عناوین ۲۰۱۶ فرانسویا جذابیت همیشگی رو نداشته و بیشتر با همون کلیشه ها سر و کار داریم. اشتباه نکنین، همونجوریکه اول معرفی Zombie Anarchy گفته بودیم، گیم لافت واسه ساخت بعضی از عناوینش از بازیای معروف الهام گرفته.

راز موفقیت این شرکت هم می تونیم همین المان بنامیم؛ اونا با پرداخت به ایده ها تجربه ای رو به بازیکنا هدیه میدن که پتانسیلای جدیدی از اسمارت فونا رو به نمایش میذاره. خوب شما حالا این «تازگی» و «جذابیت» رو از ساختهایی گیم لافت بگیرین. چی باقی می مونه؟ کلیشه ها که بدیش اینه بین عناوین امروزی فرانسویا بیشتر از قبل مشاهده می شه.

قضیه واسه Real Football فرق داره. گیم لافت با این بازی تونسته به سطح جدیدی از پیشرفت اپلیکیشن دست پیدا کنه. همونجوریکه شاید میدونید، سبک فوتبال اسمارت فونا این روزا زیر سایه عناوین فیفا الکترونیک آرتز قرار گرفته و با بقیه اپلیکیشنای مشابه هم مثل Dream League Soccer یا Stickman Soccer می تونین یه تجربه فوتبالی مناسب داشته باشین.

جدا از این که کونامی با منتشر کردن PES واسه این پلتفرم نشون داد که تلفنای هوشمند بهشت علاقه مندان به ورزشای گوناگونه. حالا جایگاه گیم لافت کجاس؟ اونا از چند سال پیش با ساخت Real Football عزمشونو جزم کردن شانس خود رو با این سبک هم امتحان کنن که اتفاقا به موفقیتایی رسیدن. بازی وقتی به منتشر کردن رسید که عناوین ورزشی بازم جایگاه امروزی خود رو پیدا نکرده بودن.

پس گیم لافت با منتشر کردن Real Football به آرزوی دیرینه بازیکنا واسه انجام یه عنوان فوتبالی با کیفیت روی اسمارت فونا رنگ و بوی واقعیت بخشید. چند سال از منتشر کردن قسمت ابتدایی این اپلیکیشن گذشته و دوباره فرانسویا عزمشونو جزم کردن پیشرفت Real Football رو ادامه. ریبوت بازی سه هفته پیش به منتشر کردن رسید و امروز می خوایم با پرداخت به اون ببینیم دست پخت جدید فرانسویا چه طعمی داشته.

واسه تجربه Real Football نیازمند به اینترنت نیستین. بدیش اینه لایسنس تیم و بازیکنا مثل Real Footballای قدیمی نبوده و نباید انتظار یه تجربه واقع گرایانه داشته باشین.

گیم لافت واسه پیشرفت ریبوت Real Football سیاست هوشمندانه ای رو هدف قرار داد. اونا با در نظر گرفتن این که بازیای با کیفیت سبک فوتبال بازار اسمارت فونا رو محاصره کردن، یه راه متفاوت رو پیش گرفتن و عنوانی با حجم پایین ساختن. پس جای دانلود یه گیگابیت، می تونین فقط با بیست مگابایت تجربه ای از این ورزش داشته باشین. هیجان انگیزه، نه؟

طبیعتا بله اما باید ببینیم گیم لافت این مسئولیت سخت خود رو با موفقیت پشت سر گذاشته یا تموم حرفا شعار بودن. تنها چند ثانیه واسه ماجراجویی با فوتبالیستای Real Football کافیه تا بتونین جواب این سوال رو بدین؛ ساخته فرانسویا رو می تونیم عنوان خوبی بنامیم، تنها اگه ده سال پیش به منتشر کردن می رسید. تموم مکانیزمای Real Football تاریخ مصرف گذشته هستن.

بذارین از همین اول خیال تون رو راحت کنیم، جز کنترل ساده و رنگ بندی زیبای منوها هیچ المان مثبتی نمی تونین با تجربه عنوان گیم لافت پیدا کنین. مثل قسمتای قبلی، این بار هم باید با کنترل یه تیم ضعیف اونو قوی کرده و به درجه های بالاتر برسونین. توانایی خرید بازیکنای بیشتر یا تمرین فوتبالیستا هم از بقیه المانای همیشگی بازیای فوتبال هستن که به Real Football راه پیدا کرده و با اونا راه پیروزی رو صاف تر می کنین.

هوش مصنوعی دست کمی از فاجعه نداره. خیلی راحت می تونین بازیکنا رو جا گذاشته و گل بزنین. با این وجود اسکار بدترین بخش Real Football رو باید به گزارشگری بدیم. اون بیشتر وقتا ساکت بوده و جملاتی هم که به زبون می آورد دارای هیچ جذابیتی نیستن.

گیم لافت واسه رسیدن به ۲۰ مگابایت مجبور شده تا از کیفیت عنوانش بزنه. اولین نقطه ضعف بازی که پس از شروع اولین مسابقه متوجهش میشین، کیفیت بسیار پایین Real Footballه. از انیمیشنای خشک حرکت کاراکترها بگیرین تا تکسچرهای محیط همه خاطرات خوش دوران سیمبین رو زنده می کنن. عجیب تر از تموم اینا، اثرات لگای گیم پلی روی تجربه بازیکنه.

بین عمل و عکس العمل بازیکنا یه رابطه وقتی منطقی نیس. مثلا دروازه بانا رو ببینین. بعضی وقتا وقتی که شوت می زنید، اونا بعد از این که توپ رد می شه عکس العمل نشون میدن. شاید دروازه نجات یابد اما این تاخیرها جذابیت بازی رو کم کردن. باحال اینجاس با پاس هم این نقطه ضعف رو تماشاگر هستین. حالا به تموم این مسئله ها گیم پلی نه خیلی روان Real Football رو اضافه کنین تا بدونین که گیم لافت چه دست گلی به آب داده.

واسه سخن پایانی باید بگیم که Real Football رو می تونیم بدترین عنوان گیم لافت بنامیم. هنوز باور نمی کنیم که سازنده آسفالت اینجور عنوانی رو ساخته باشه. Real Football و Zombie Anarchy که دیدگاه ما نسبت به وضعیت اسف بار این شرکت رو تغییر ندادند، با امید به اینکه اپلیکیشنای بعدی فرانسویا اونا رو از باتلاق نجات داده و گیم لافت دوباره بر سر زبانا بیفته.

Real Football

  • Real Football
  • قیمت: رایگان با پرداخت درون برنامه ای
  • سازنده: Gameloft
  • سیستم عامل: اندروید
  • حجم: ۲۹٫۵ مگابایت

دانلود

Share