برترین و عجیب‌ترین رکوردهای گلزنی در تاریخ فوتبال

برترین و عجیب‌ترین رکوردهای گلزنی در تاریخ فوتبال

رکوردهای استثنایی و عجیب گلزنی در فوتبال

رونالدو بعد از شکستن رکورد رائول

دیروز (شنبه ۲۵ مهر) در اسپانیا یه رکورد تازه ثبت شد. با گلی که به لوانته زد بهترین گلزن تاریخ رئال مادرید شد و رکورد رائول رو شکست. این بازیکن ۳۰ ساله در ۳۱۰ مسابقه ای که واسه زئال به میدون رفته ۳۲۴ گل زده.

اما این رکورد تنها گوشه ای از رکوردهای گلزنی در تاریخ فوتبال به حساب می رود؛ رکوردهایی که بعضی از اون ها باورنکردنی به نظر می رسند.

باشگاه هزارتایی ها

ادسون آرانتنس دوناسیمنتو یا اون طور که همه اون رو می شناسن، پله، به همراه برزیل سه بار قهرمون جام جهانی شده و به باور بسیاری بزرگترین بازیکن تاریخ فوتباله.

رکوردهای استثنایی و عجیب گلزنی در فوتبال

پله (۱۹۶۹)

اون رکورد بیشترین گل زده رو در اختیار داره و از ۷ سپتامبر ۱۹۵۶ تا ۱ کتبر ۱۹۷۷ در ۱۳۶۳ مسابقه ای که به میدون رفت، ۱۲۷۹ گل زد. سال طلایی پله سال ۱۹۵۹ بود که تونست ۱۲۶ گل بزنه.

نفر بعدی هم برزیلیه. روماریو در سال ۲۰۰۷ و در لیگ فوتبال برزیل هزارمین گلش رو جشن گرفت، البته طبق محاسبه خودش. اون ۷۷ گلی رو هم که در رده جوانان، بازی های دوستانه و بازی های بزرگداشت زده بود، به حساب آورده بود.

آرتور فریدنریش برزیلی هم طبق کتاب رکوردهای گینس، طی ۲۶ سال و بین سال های ۱۹۰۹ تا ۱۹۳۵ تونسته ۱۳۲۹ گل بزنه؛ البته فیفا این رکورد رو به رسمیت نمی شناسد.

بیشترین گل ملی

رکوردهای استثنایی و عجیب گلزنی در فوتبال

علی دایی (۱۹۹۹)

اسطوره فوتبال ایران با ۱۰۹ گل در ۱۴۸ بازی، رکورددار گل ملیه. دایی در سال ۲۰۰۷ پس از ۱۹ سال از فوتبال خداحافظی کرد.

بیشترین گل تو یه بازی

به نظر می رسد که قاره اقیانوسیه سرزمین گلزنان قهاره. ژان کالتاک مهاجم تیم ملی وانواتو در جنوب اقیانوس آروم، در رقابت های انتخابی المپیک و در مسابقه ای که با برد ۰-۴۶ کشورش تموم شد، ۱۶ گل به میکرونزی زد. اما از بخت بد کالتاک چون این مسابقات زیر ۲۳ سال بود، به عنوان رکورد گل ملی به حساب نیومد.

رکورد بیشترین گل ملی واسه آرچی تامسونه که در رقابت های انتخابی جام جهانی در سال ۲۰۰۱ تونست در پیروزی ۰-۳۱ استرالیا مقابل ساموآی آمریکا، ۱۳ گل بزنه.

در مسابقات باشگاهی و در دسته سوم یونان، پاناگیوتیس پونتیکس، مهاجم قبرسی تونست ۱۶ گل واسه آتاناسیوس در سال ۲۰۰۷ بزنه. البته همین تعداد گل رو هم استفان سانتیس در جام حذفی سال ۱۹۴۲ فرانسه واسه ریسینگ کلاب به اوبری آستوری زد.

سریع ترین گل

رکوردهای استثنایی و عجیب گلزنی در فوتبال

نواف العابد

به نظر می رسد نواف العابد با گلی که تنها ۲.۴ ثانیه پس از سوت شروع بازی زد، زننده سریع ترین گل فوتبال است. بازیکن تیم الهلال در لیگ سال ۲۰۰۷ عربستان دروازه الشعله رو از فاصله ۵۵ متری باز کرد.

نیکلاس بندتنر با این که هیچ وقت گلزن برجسته ای واسه آرسنال نبود، رکورد سریع ترین گل یه بازیکن ذخیره رو به نام خودش ثبت کرده. این مهاجم دانمارکی تونست در لیگ برتر سال ۲۰۰۷ تنها ۶ ثانیه بعد از حضورش در زمین دروازه تاتنهام رو باز کنه.

گلزنی از دورترین فاصله

آسمیر بگویچ در کتاب گینس صاحب رکورد گل زدن از دورترین فاصله س.در نوامبر ۲۰۱۳ دروازه بان بوسنیایی چلسی، که اون زمان واسه استوک بازی می کرد، از فاصله ۹۱.۹ متری به ساوتهمپتون گل زد.

باورنکردنی به نظر می رسد؟ در مورد گل زدن با ضربه سر از ۵۸ متری چه عقیده ای دارین؟ جون ساموئلسون نروژی و بازیکن تیم اُد گرینلند در سال ۲۰۱۱ توانس دروازه ترومسو رو با ضربه سر از نیمه زمین خودی باز کنه.

دروازه بان ها

معمولا نام دروازه بان ها واسه بسته نگه داشتن دروازه شنیده می شه تا گشودن اون؛ البته منهای روگریو سینی دروازه بان برزیلی.

رکوردهای استثنایی و عجیب گلزنی در فوتبال

چیلاورت بعد از هتریک

این استاد ضربات پنالتی و ایستگاهی، ژوئن گذشته صد و بیست و هشتمین گلش رو زد؛ بیشتر از هر دروازه بانی در جهان. سینی ۴۲ ساله که به همراه تیم ملی برزیل در سال ۲۰۰۲ قهرمون جام جهانی شد، یکی از ۱۰ گلزن برتر تاریخ باشگاه سائوپائولو هم هست.

نفر بعدی خوزه لوئیس چیلاورت، بازیکن قبلی تیم ملی پاراگوئه س؛ تنها دروازه بانیه که هت تریک کرده. اون در سال ۱۹۹۹ در لیگ آرژانتین سه بار از روی نقطه پنالتی با لباس ولز سارسفیلد دروازه فررو کارریل اوسته رو باز کرد. چیلاورت هم اینکه ۸ گل ملی هم در کارنامه داره، از جمله ۴ گلی که واسه پاراگوئه در مقدماتی جام جهانی ۲۰۰۲ زد.

هت تریک

سادیو مونه فصل گذشته تونست سریع ترین هت تریک تاریخ لیگ برتر رو واسه ساوتهمپتون در ۲ دقیقه و ۵۶ ثانیه ثبت کنه. اما رکورد جهانی واسه تامی راسه. راس در سال ۱۹۶۴ تونست در ۹۰ ثانیه سه گل واسه راس کانتی به نارین کانتی بزنه.

پیرمرد طلایی

رکوردهای استثنایی و عجیب گلزنی در فوتبال

روژه میلا بعد از بازکردن دروازه روسیه در جام جهانی ۱۹۹۴

روژه میلا با گلی که در جام جهانی ۱۹۹۴ و در سن ۴۲ سالگی واسه کامرون زد، تبدیل به سن بالا ترین گلزن تاریخ جام جهانی شد. اما اون در مقایسه با کازویوشی میورا خیلی هم پیر به نظر نمی رسد. میورا که دسامبر گذشته قراردادش رو با یوکوهاما اف سی تمدید کرد، در سن ۴۸ سالگی واسه این تیم در دسته دوم فوتبال ژاپن گل زد.

رکوردهای استثنایی و عجیب گلزنی در فوتبال

میورا در یوکوهاما

اون هم اینکه سن بالا ترین بازیکن حرفه ای شاغل در فوتبال دنیاس. میورا اولین قرارداد حرفه ایش رو در سال ۱۹۸۶ بست.

اما مطمئنا پیرمرد طلایی بریتانیا بیلی مردیثه. اون در سال ۱۹۲۴ و در حالی که ۴۹ سال و ۲۰۸ روز سن داشت، در جام حذفی واسه منچستر سیتی به برایتون گل زد. مردیث سن بالا ترین گلزن ملی هم هست. اون در سال ۱۹۱۹ و در حالی که ۴۵ سال و ۷۳ روز سن داشت واسه ولز به انگلیس گل زد.

گل به خودی

اسن فاندن بایز، مدافع سال های پیش بلژیک در باخت ۲-۳ ژرمینان اکرن به اندرلشت، سه بار به اشتباه دروازه خودشون رو باز کرد. اما رکورد جهانی گل به خودی واسه لیگ ماداگاسکاره. سال ۲۰۰۲ در لیگ ملی ماداگاسکار بازیکنان Stade Olympique I’Emyrne مقابل آ اس آدما در اعتراض به تصمیم داور، ۱۴۹ بار به خودشون گل زدن.

همسران بازیکنان رئال مادرید با حجاب در مسجد!+عکس

باحال و خواندنی درباره لیونل مسی

اخبار داغ فوتبالی رکوردهای گینس فرارو

Share