برترین های سال ۲۰۱۲ میلادی در آمار فیفا

برترین های سال ۲۰۱۲ میلادی در آمار فیفا

رکورد بازی های گیگز، براد فریدل، لیونل مسی و … از جمله آمارهاییه که در گزارش فیفا به اونا اشاره شده.

۹۰۰

رکورد تعداد بازی هایی که رایان گیگز در سال ۲۰۱۲ تونست واسه منچستریونایتد بشکنه. گیگز ۷۶۶۶ روز پس از اولین بازی خود با پیراهن شیاطین سرخ تونست در فوریه ۲۰۱۲ به رکورد ۹۰۰ بازی واسه منچستریونایتد برسه. ستاره همیشه آماده ولزی منچستریونایتد این روز خاص رو با گلزنی برابر نورویچ سیتی جشن گرفت.

۳۱۰

رکورد بازی های پشت سر هم در لیگ برتر انگلیس که در اختیار برد فریدل بود و در آخر هم شکسته شد. دروازه بان ۴۱ ساله تاتنهام رکورد بیشترین بازی پشت سر هم در تاریخ لیگ برتر انگلیس رو در اختیار داشت و هشت سال پشت سر هم در سه تیم بلکبرن، آستون ویلا و تاتنهام در لیگ برتر بازی کرد.

۹۱

تعداد گل های لیونل مسی در این سال که با اون تونست رکورد گلزنی گرد مولر رو بشکنه. فوق ستاره بارسلونا در رده باشگاهی هم تونست در سن ۲۵ سالگی رکورد گلزنی سزار رودریگس در بارسلونا رو با ۲۳۲ گل بشکنه و گلزن ترین بازیکن تاریخ بارسلونا لقب گیرد.

۸۲

رکورد بسته نگه داشتن دروازه س که از اون ایکر کاسیاس در سال ۲۰۱۲ بود. رکورد قبلی ۷۲ بود که در دستان ادوین فان درسار بود.

۳۹

۳۹ سال قهرمانی جام ملت های اقیانوسیه که بین دو تیم استرالیا و نیوزلند دست به دست می شد، آخرسر به تیم غیر از این دو رسید. تیم ملی فوتبال هائیتی در این سال موفق شد، به این رکورد پایان بده و عنوان قهرمانی جام ملتای اقیانوسیه رو به دست بیاره و اولین جزیره اقیانوس آروم باشه که به این عنوان دست پیدا می کنه. این تیم بیست گل در این مسابقات زد و با قاطعیت قهرمون شد. سه چهارم گل های این تیم رو فرزندان خونواده تانوی به ثمر رساندند که همراه برادران و پسرعمویشان در ترکیب هاییتی درخشیدند.

۳۱

شکست سنگین ۳۱ بر ۰ بوفته آ در جام حذفی رومانی برابر برچنی. بوفته آ که در دسته دوم رومانی بازی می کنه، در این دیدار به معنی واقعی تحقیر شد. نیمه اول این دیدار ۱۲ بر ۰ به سود برچنی تموم شد.

۲۹

۲۹ ثانیه از دیدار تیم های مکزیک و برزیل در فینال رقابت های فوتبال بازی های المپیک گذشته بود که “اوریبه پرالتا”، مهاجم مکزیکی دروازه برزیل رو باز کرد. این بازیکن در دقیقه ۱۵ گل دوم تیمش رو هم به ثمر رساند تا مکزیک با نتیجه ۲ بر ۱ قهرمون المپیک شه. این سریع ترین گل در فینال یه اتفاق بزرگ در تاریخ فوتبال بوده.

۲۳

۲۳ پیروزی و ۱۵ تساوی واسه یوونتوس که تونست بدون باخت به عنوان قهرمانی سری A برسه. یووه هم اینکه رکورد کمترین گل خورده در تاریخ سری A رو هم به نام خود ثبت کرد و فقط ۲۰ گل تو یه فصل خورد. ۴ گل کمتر از مودنا ۱۹۴۶ و یوونتوس ۲۰۰۵ و میلان ۲۰۱۰.

۱۶

۱۶ سال و ۵۸ روز رکورد گلزنی فابریس اولینگا، بازیکن مالاگا بود تا رکورد جوون ترین گلزن تاریخ لیگا رو به دست بیاره. مهاجم کامرونی که محصول مدرسه فوتبال ساموئل اتوئو در این کشوره. رکورد قبلی ۱۶ سال و ۲۸۹ روز و از اون ایکر مونیان، بازیکن آتلتیک بیلبائو بود.

۸

تعداد گل های دیدیه دروگبا در ورزشگاه ویمبلی. اون اولین بازیکنی شد که در چهار فینال جور واجور اتحادیه در انگلیس گل زده. پیروزی ۲ بر ۱ برابر لیورپول در سال آخر حضور این مهاجم ساحل عاجی واسه چلسی باعث شد تیم لندنی فاتح جام اتحادیه شه. اشلی کول هم با این قهرمانی رکورد قهرمانی خود در جام اتحادیه رو به هفت جام رساند تا پیشرو شه.

۵

پس از این که تیم های اروپایی ۵ سال پشت سر هم قهرمون جام جهانی باشگاه ها شدن، در آخر کورینتیانس، نماینده آمریکای جنوبی تونست با برد ۱ بر ۰ چلسی فاتح این جام شه. با این قهرمانی تعداد قهرمانی های برزیل در جام جهانی باشگاه ها به ۴ قهرمانی رسید تا این کشور موفق ترین کشور در این مسابقات شناخته شه.

۴

رکورد برگشت به بازی سوئد برابر آلمان. وقتی آلمان با تاریخ ۱۰۸ ساله فوتبالش با ۴ گل از سوئد جلو افتاد، هیچکی فکرش رو هم نمی کرد که این دیدار در آخر به تساوی برسه اما سوئد در آخر با ۴ گل تونست بازی رو به تساوی بکشونه.

۴

پیروزی پر گل اسپانیا برابر ایتالیا که پرگل ترین پیروزی این کشور در تاریخ جام جهانی و جام ملتای اروپا بود. لا روخا هم اینکه اولین تیمی شد که سه جام بزرگ جهان رو پی به دنبال کسب می کنن. اولین تیمی که از جام قهرمانی اش در ملت های اروپا دفاع می کنه. ژاوی با ۳ پاس گل در فینال رکورد بیشترین پاس گل تو یه دیدار در تاریخ این مسابقات رو هم شکست.

ورزش ۳

Share