برترین دستاوردهای علمی سال ۲۰۱۲

برترین دستاوردهای علمی سال ۲۰۱۲

سال ۲۰۱۲ تماشاگر گامای روی به جلوی بزرگی در علم بودیم. سرعت پیشرفت علم زیاده و هر سال هم بیشتر می شه. مشخصه که نمیشه به تموم نتیجه های علمی سال پرداخت. در ادامه با بهترین نتیجه کارای علمی سال ۲۰۱۲ آشنا میشین …

فیزیکدانا بوزون هیگز رو پیدا کردن

بهترین نتیجه های علمی,higgs_3_narenji.jpg

۳۰ سال بحث و بحث بر سر وجود ذره خدا آخرسر در سال ۲۰۱۲ به نتیجه رسید. واسه پیدا کردن این ذره بیشتر از ۹ میلیارد دلار سرمایه گذاری انجام شد و اونا معتقداند که این کشف علم فیزیک رو واسه همیشه از ان رو به اون رو کرده.

اگه در مورد بوزون هیگز اطلاعات زیادی ندارین پیشنهاد می کنم این مطلب نارنجی رو از دست ندین: ذره خدا چیه و به چه دلیل اینقدر اهمیت داره.

زندگی بدون تنفس

بهترین نتیجه های علمی,xlarge_narenji.jpg

این مایع در واقع محلولیه که شامل ملکولای اکسیژنه که تو یه غشای چربی بسته بندی شدن. هر بسته تنها ۲ تا ۴ میکرومتره و اونا درون یه مایع قابل تزریق قرار دارن. این مایع در عمل اکسیژنی رو حمل می کنه که سه تا چهار برابر اکسیژن درون خون ما هستش. اختراع اون دلیل شد که بتونیم به زندگی بدون تنفس کردن امیدوار باشیم. توضیح کاملش رو در این مطلب نارنجی بخونین: زندگی بدون تنفس: ذراتی که جون ما رو نجات میده

کنجکاوی در مریخ

بهترین نتیجه های علمی,Curiosity-Rover-Illustration_narenji.jpg

ناسا آخرسر پیشرفته ترین ربات فضایی اش رو به سلامت روی سیاره قرمز نشاند. همه امیدوارن که بررسیای مریخ نورد کنجکاوی اطلاعاتی در اختیار ما بذاره که ایجاد کننده ورود بشر به این سیاره شه.

جزیره ای که پنهون شد

بهترین نتیجه های علمی,island_narenji.jpg

روی نقشه گوگل جزیره ای کوچیک به نام سندی در نزدیکی استرالیا وجود داشت. اما وقتی یه تیم از دانشگاه سیدنی واسه دیدن جزیره رفت، معلوم شد که این جزیره وجود خارجی نداره. مشخص نیس جزیره به اشتباه در نقشه گوگل ظاهر شده یا اینکه از دست محققان فرار کرده و به زیر آب رفته.

اثبات ریاضی بیگ بنگ

بهترین نتیجه های علمی,readysteady_narenji.jpg

بعضی محققان معتقد ان که جهان از اول وجود داشته و یه سری های دیگه نظریه «انفجار بزرگ» رو درست می دونن. براساس نظریه بیگ بنگ، جهان از یه انفجار بزرگ به وجود اومده و یه نقطه شروع داشته. دلایل علمی مختلفی هم واسه این نظریه به دست اومده. امسال یافته های یه بررسی محاسباتی جدید منتشر شد که با جدیت وجود بیگ بنگ رو اثبات می کنه و حالا افراد زیادی با اطمینان می گن: یه نقطه شروع واسه جهان وجود داشته.

تحقیقات واسه سفر فضایی سریع تر از نور

بهترین نتیجه های علمی,warpspeed_narenji.jpg

بشر هنوز در سفرهای فضایی بسیار ابتدایی و عقب مونده عمل می کنه. نسبت به وسعت این جهان بزرگ، ما فقط چند قدم کوچیک از سیاره مون دور شده ایم. با فناوریای فعلی هم رسیدن به سیارها و کهکشونای دور ممکن نیس. پس باید یه راه جدید پیدا کنیم.

اگه مجموعه استارترک رو دیده باشین. متوجه راه حل جدید میشین. اینجا به دنبال به کار گیری فناوری به نام Warp Drive هستیم که با کمک اون بتونیم سریع تر از سرعت نور سفر کنیم. در این روش یه حباب زمان-مکان دور سفینه فضایی به وجود میاد و سفینه رو قادر می سازه با سرعتی سریع تر از نور از یه مکان به مکانی دیگه منتقل شه.

تا حالا اون رو در فیلمای تخیلی دیده ایم اما امسال ناسا شروع به تحقیقات عملی بیشتری روی اون کرده. Warp Drive فقط یه تخیل نیس و از نظر قوانین فیزیک شدنیه.

یه درمان جدید واسه سرطان

بهترین نتیجه های علمی,miracle_narenji.jpg

یکی از واکسنای مشهور واکسن BCGه. این در واقع نام یه باکتریه که واسه پیشگیری از مریضی سل به بدن تزریق میشه. اما کشف بزرگ محققان این بود که این باکتری می تونه نقشای مهم دیگری رو در بدن ما بازی کنه. میشه از اون واسه درمان نوعای جورواجور سرطانا کمک گرفت و البته بیماریای دیگه مانند MS هم در لیست تحقیقات قرار گرفته. با این حساب طی سالای آینده اسم این باکتری دوست داشتنی رو بیشتر می شنویم.

اولین سفینه فضایی خصوصی

بهترین نتیجه های علمی,spacex_narenji.jpg

وقت اش رسیده پروازهای فضایی بوسیله شرکتای خصوصی هم انجام بشه و امسال تماشاگر یه قدم جدید بودیم که SpaceX اولین پرواز فضایی یه شرکت خصوصی به ایستگاه فضایی شد. هرچند ناسا در این پرواز کمکای زیادی به اونا کرده بود. واسه اطلاعات بیشتر بخونین: سفر تاریخی SpaceX به ایستگاه بین المللی فضایی

یه قدم به جلو واسه اوتیسم

بهترین نتیجه های علمی,autism_narenji.jpg

فیلم مرد بارانی رو دیدین؟ در اون فیلم داستین هافمن نقش یه مریض گرفتار به اوتیسم رو بازی می کنه. مریضی که دلیل اون تا حالا نامعلوم بود و با با رفتارای ارتباطی، کلامی غیر طبیعی مشخص می شه. امسال آخرسر یه قدم جدید در این مریضی ورداشته شد و کشف شد که رابطه ژنتیکی واسه اون هست. محققان ژنای مختلفی رو کشف کردن که در رابطه با دچار شدن به اوتیسم هستن.

سفر جیمز کمرون به عمیق ترین نقطه دریا

بهترین نتیجه های علمی,cameron_narenji.jpg

کارگردان مشهور فیلمای سینمایی چند سال روی ساخت زیردریایی خاص ای کار کرده بود که به اون اجازه داد آخرسر به عمیق ترین نقطه زمین سفر کنه.

رابطه نزدیک سرطان و عفونتا

بهترین نتیجه های علمی,avoidable_1_narenji.jpg

آمار سرطان روز به روز بیشتر می شه. فقط در سال ۲۰۰۸ حدود ۷.۵ میلیون نفر به خاطر سرطان جون خودشون رو از دست دادن. جالبه بدونین که بعضی از سرطانا کار باکتریا و ویروسا هستش. اونا نه فقط دلیل عفونت و مریضی ما می شن بلکه بعضی از اونا دلیل می شن در آینده به سرطان گرفتار شیم. امسال مشخص شد که در واقع از هر ۶ مورد دچار شدن به سرطان، یکی در نتیجه دچار شدن به عفونتایی بوده که قابل پیشگیری هستن.

در خط مقدم این موجودات خطرناک اینا قرار دارن: ویروس HPV، هلیکوباکتر پیلوری و ویروسای هپاتیت B و C . اونا رو جدی بگیرین.

عمر طولانی تر با ملکول کروی

بهترین نتیجه های علمی,bucky_1_narenji.jpg

یه ملکول که از ۶۰ اتم کربن تشکیل شده که به شکل یه توپ فوتبال قرار گرفتن. اسمش فولرن باکمینستره. قبلا نظریاتی وجود داشت که مصرف این ملکول می تونه روی سلامت تاثیر مثبت داشته باشه. یه تیم تحقیقاتی روی این موضوع کار کرد که اثر این ملکول روی موشای آزمایشگاهی چیه. نتیجه عجیب این بود که موشایی که این ملکول رو همراه با غذا مصرف کرده بودن دو برابر موشای گروه کنترل عمر کردن.

به نظر می رسه این ملکول دلیل می شه اندازه اکسیدانا در سلولای موجود زنده شدیدا کاهش پیدا کنه و طول عمر اونا رو به طور محسوسی زیاد کنه. البته هنوز واسه خوردن قرصای فولرن باکمینستر زوده اما اگه کمی صبر کنین و تحقیقات بیشتری صورت بگیره، شاید اونا رو به عنوان قرصای افزایش طول عمر در بازار می بینیم.

دانستنیایی درباره خواب دیدن

۱۰حقیقت علمی در مورد عشق

نارنجی

Share