برای جلوگیری از پیری زودرس چه کنیم؟

برای جلوگیری از پیری زودرس چه کنیم؟

غلامرضا حاجتی، روانشناس با اشاره به مقابله با پیری جسم و روح اعلام کرد: واسه مقابله با پیری جسم و روح بهتره، تعریف درستی از پروسهای ذهنی خود داشته باشیم، اول باید دید خود رو نسبت به سن پیری سبک و سنگین کرد که اونو یه روند خوب یا یه روند بد میدونیم، اگه یه پدیده نامرغوب تلقی شه باید این تصور عوض شه.

: در مرحله پیری زندگی آدم حالتی بوده که فرد وقتی به این سن می رسه باید به زندگی گذشته خود نگاهی انداخته و اندیشه ای داشته باشه که بزرگترین موفقیت در اون دوران این بوده که فرد با خود بگه، “اگه دوباره به گذشته برگردم همین راهی رو که اومدم دوبارهً طی می کنم” که اصطلاحاً پیری موفق اسمشه.

حاجتی گفت: در پیری موفق آدم تواناییایی رو داره، تا حد زیادی سلامت جسمی خود رو حفظ کرده و از نظر روحی پرنشاطه و قدر لحظه ها و ثانیهای زندگی خود رو می دونه، اگه در سنین پایین تر آدم احساس پیری کنه احساسات، تواناییا و رفتار اون تغییر می کنه، در نتیجه به فعالیتایی که قبلاً می پرداخت، به سراغ اونا نمی ره.

این روان شناس با اشاره به اینکه ۴۰ درصد افراد بالای ۸۰ سال دچار مریضی فراموشی و سندرم زوال عقل می شن، گفت: تقویت ذخایر شناختی در مرحله قبل از پیری کمک به پیشگیری از بروز شکلای جور واجور مریضیا در سنین بالاتر می کنه.

ایشون در ادامه اضافه کرد: ظرفیت مغز بسیار وسیعه و باید در سنین پایین تر با مطالعه، حل جداول، بازی با تصاویر و تستای هوش ساده حافظه خود رو به کار گرفت تا از راه ذخایر شناختی خود در سنین بالاتر دچار فراموشی و فراموشی نشیم، نکته بعدی توجه به سلامت جسمی در کنار سلامت روحی روانیه که در رأس اون ورزش ثابت ومنظم بسیار کمک کننده س.

حاجتی، در مورد دیگه قدمای جلوگیری از پیری جسم و روح گفت: خواب کافی و نرمال یکی از پروسهای فعال بوده که در مغز اثرات ترمیمی داره.

روان شناس در آخر گفت: مثبت نگر بودن و دور کردن افکار منفی هم در مقابله با پیری جسم و روح بسیار تأثیرگذار هستن.

چیجوری سلامت روحی خود رو افزایش بدیم؟

چیجوری بر ذهن خود مسلط شیم؟

بازنشر باشگاه خبرنگاران روانشناسی

Share