اخبار

اطلاعات کشور گرجستان

گرجستان یکی از کشورهاییه که در هر دو قارهٔ اروپا و آسیا قرار داشته و یکی از اهداف مقامات سیاسی تفلیس پایتخت گرجستان، عضویت در اتحادیه اروپا و ناتوه؛ که گرجستان الان عضو ناظر در اتحادیه اروپا و ناتو می باشه و همکاری های زیادی با این دو سازمان دارن لازمه اشاره شه که کلیه قوانین گرجستان مثل قوانین اتحادیه اروپاه.

مردم بومی گرجستان، مردم گرجی مسیحی ارتدکس و پیرو کلیسای ارتدکس گرجی هستن. گرجی ها به زبون گرجی سخن میگن که زبون رسمی کشور گرجستانه و با الفبای گرجی نوشته می شه که یکی از چارده الفبای موجود در دنیا می باشه.

دیرینگی زندگی انسان در گرجستان به ۱٬۸۰۰٬۰۰۰ (یه میلیون و هشتصد هزار) سال پیش می رسد که گروهی از انسان های اولین به اسم انسان گرجی در اون می زیسته ان. گرجستان یکی از قدیمی ترین کشورها و یکی از غنی ترین فرهنگ ها رو داراس.

گرجستان در زمان قدیم با نام ایبریا شناخته می شده است و الان در بیشتر زبون ها با اشکال جورواجور واژهٔ یونانی “گِئُرْگیا” (Georgia به معنای “کشاورزی”) شناخته می شه.

از زمان بنیان پادشاهی گرجستان قدیم یا همون ایبریا به وسیله پارناواز یکم در سدهٔ چهارم پیش از میلاد تا زمان حمله مغول به گرجستان در سدهٔ ۱۳ میلادی، دورهٔ صلح و آرامش در تاریخ گرجستانه و از حمله مغول به بعد، گرجستان تاریخی پر فراز و نشیب رو با ایستادگی در برابر حملات ایرانیان، عثمانی ها و روس ها گذرانده که واپسین مورد اون حملهٔ روسیه به گرجستان در سال ۲۰۰۸ میلادیه.
اطلاعات کشور گرجستان

اطلاعات کشور گرجستان

اطلاعات کشور گرجستان

اطلاعات کشور گرجستان
نقطهٔ اوج تاریخ رابطه گرجستان و ایران، زمان صفویه بوده که مهم ترین رویدادهای اون عبارتند از:

۲۳ بار حملهٔ ارتش امپراتوری صفویان به گرجستان
قتل عام خیلی از گرجی ها
اسارت و تبعید ۳۰۰۰۰۰ (سیصد هزار) تَن از بازماندگان گرجی های کشته شده به قزوین، گیلان، مازندران، گلستان، اصفهان و فارس
ایجاد متناوب حکومت صفویان بر شرق و حکومت عثمانی ها بر غرب گرجستان
بعد از صفویان، نادر شاه افشار به گرجستان حمله کرده و ۳۰٬۰۰۰ (سی هزار) گرجی رو به خراسان تبعید کرد. آغامحمدخان قاجار هم بعد از حمله به تفلیس، با قتل عام مردم اون شهر، یکی از خونبارترین وقایع تاریخ گرجستان رو رقم زد و ۱۵٬۰۰۰ گرجی رو هم به ایران کوچاند.[۱]

با امضای عهدنامه گرجیوسک در سال ۱۷۸۳، گرجستان تحت الحمایهٔ روسیه شد و حدود بیست سال بعد یعنی در سال ۱۸۰۱ میلادی، روسیه، گرجستان رو به عنوان یکی از فرمانداری های خود اعلام نمود و رژیم تزاری در گرجستان برقرار شد. به دنبال انقلاب ۱۹۱۷ امپراتوری روسیه، گرجستان، در ۲۶ مه ۱۹۱۸ اعلام استقلال کرد، اما ارتش سرخ شوروی در سال ۱۹۲۱ میلادی (۱۳۰۰ شمسی) به گرجستان حمله کرده و به مدت ۷۰ سال، گرجستان یکی از جمهوری های شوروی بود تا اینکه در سال ۱۹۹۱ میلادی (۱۳۷۰ شمسی)، جداگونه شد.[۲][۳][۴][۵][۶]

تفلیس
گرجستان بعد از استقلال، درگیر چند مسئله قومی خیلی زیاد گشت و خواسته های جدایی طلبانه باعث بروز دو دعوا جدی داخلی گردید. مناظره آبخازیا و اوستیای جنوبی و مسئله آفرینی آجاریا، ً دولت گرجستان رو در آستانه فروپاشی و جدا سازی قرارداد و واسه یه مدت این کشور رو در گروه کشورهای ناکام مطرح کرد. در دوره بعد از استقلال این جمهوری، هنوز دو منطقه آبخازیا و اوستیای جنوبی از خواسته های جدا سازی طلبانه دست ورنداشته و ً دولت گرجستان نتونسته است بر این دو منطقه اعمال کنترل کنه.[۷]

گرجستان بین ۴۱ درجه و ۷ دقیقه تا ۴۳ درجه و ۳۵ دقیقه عرض شمالی، و ۴۰ درجه و ۴ دقیقه تا ۴۶ درجه و ۴۲ دقیقه طول شرقی واقع شده است.

این کشور به شکل طولی در امتداد مدارات کشیده شده و طول اون حدود ۳۷۰ کیلومتر، بیشترین حد عرض اون ۲۰۰ کیلومتر و طول قطر بزرگ اون ۶۱۳ کیلومتره. مساحت گرجستان ۶۹٬۹۰۰ کیلومتر مربع و کمی بزرگتر از سری لانکا و کوچکتر از سیرالئونه. این کشور بزرگتر از کشورهای اروپای مرکزی و آسیا شرقی مثل هلند و بلژیک و نروژ و اتریش و دانمارک و کره جنوبی و ارمنستان و کرواسی و اسلونی و استونی و لتونی و لیتوانی می باشه. طول مرزهای گرجستان جمعاً ۱۹۶۹٫۸ کیلومتره. این کشور از شمال با فدراسیون روسیه هم مرز می باشه، همه این خطوط مرزی، منطبق بر آب فشان رشته کوه های قفقاز کبیره و ۸۰۷٫۶ کیلومتر مرز مشترک رو در بر میگیره. این مرز از نظر روش هدفمند نظامی اهمیت خیلی داره. واقعا این مرز سرحدات طبیعی روسیه رو در جنوب ایجاد می ده، در جنوب اون گرجستان و در شمال اون جمهوری های خودمختار داغستان، چچن، اینگوش، اوستیای شمالی، کاباردینو-بالکاریا، کاراچای-چرکسیا، همینطور سرزمین کراسنودار رو شامل می شه. مهم ترین راه های ارتباطی قفقاز مرکزی و غربی که روسیه رو با گرجستان، ارمنستان و ایران پیوند می ده، از این مرز می گذرد. محافظت و نگهبانی از این مرز واسه روسیه جنبه لازم داره، همون طور که در دوره شوروی قبلی و روسیه تزاری هم مهم خیلی بود و جنگ های خیلی واسه رسیدن به این سرحدات به اتفاق پیوسته است.

گرجستان در شرق با جمهوری آذربایجان هم مرزه که طول اون ۳۷۴٫۴ کیلومتر می باشه. دو راه کلیٔ ارتباطی گرجستان با شرق، دریای خزر و ایران از این نقطه می گذرد (جاده زمینی و راه آهن) علاوه بر اون، لولهٔ انتقال نفت باکو-سوپسا هم از این مرز می گذرد.

در جنوب، گرجستان به ترتیب از شرق به غرب با جمهوری آذربایجان، ارمنستان و ترکیه هم مرزه. طول خط مرزی بین گرجستان و ارمنستان ۲۱۶٫۷ کیلومتر و با ترکیه ۲۵۶٫۱ کیلومتره. در غرب، مرز گرجستان به دریای سیاهمی رسد که طول مرز ساحلی اون ۳۱۵ کیلومتره.

جمهوری خودمختار آجاریا با مساحت ۳ هزار کیلومتر مربع در بخش جنوبی ساحل دریای سیاه در ترکیب کشور قرار داره.

استان خودمختار اوستیای جنوبی یا سامچابلو هم با مساحت ۳٫۹ هزار کیلومتر در دامنه های جنوبی قفقاز بزرگ در ترکیب جمهوری گرجستان قرار داره.

گرجستان با ۶۹٬۹۰۰ هزار کیلومتر مربع مساحت، دومین جمهوری قفقاز جنوبی از نظر مساحت و جمعیت (بعد از جمهوری آذربایجان) به شمار می رود.

درازای سواحل گرجستان در دریای سیاه ۳۵۰ کیلومتره که بین دهانهٔ رود دماغهٔ «گونیو» کشیده شده است. همینطور شهر سوچی و استان چچن در روسیه و استان لوری در ارمنستان و دو استان ارتوین و اردهان در ترکیه و استان زاکاتالا در جمهوری آذربایجان تا ۳۰ سال گذشته جزو مناطق گرجستان بوده اما روسیه این مناطق رو به زور از گرجستان جدا و جدا سازی کرده و همین حالا هم روسیه هدف جدا سازی درست کردن گرجستان رو داره.

تقسیمات کشوری و اداری
کشور گرجستان به ۸ استان، یه منطقه خود مختار (اوستیای جنوبی به مرکزیت تسخینوالی) و ۲ جمهوری خودمختار به نام های آجاریا به مرکزیت باتومی و آبخازیا به مرکزیت سوخومی تقسیم می شه. آجاریا و آبخازیا زیر نظر و تحت حاکمیت دولت مرکزی گرجستان به فعالیت می پردازند و فرمانداران این مناطق از طرف دولت مرکزی انتصاب و هدایت می شن. اوستای جنوبی نام رسمی این استان نمی باشه و روسیه به این منطقه اوستای جنوبی می گوید نام اصلی و باستانی این منطقه استان سامچابلو می باشه.

پایتخت این کشور تفلیس (به گرجی: თბილისი)، (تلفظ: تْبیلیسی) و شهرهای مهم اون کوتائیسی، روستاوی، گوری، پوتی، باتومی، سوخومی، متسختا، چیاتورا، تقیبولی، زوگدیدی، تسقالتوبو، تقوارچلی، گاگرا و تلاوی و تسخینوالی می باشن.[۸]